Mihai Eminescu, omagiat si la Timisoara. Ce spectacol a pregatit Filarmonica Banatul

60242925

 Astazi se implinesc 164 de ani de la nasterea “Luceafarului” poeziei romanesti. Mihai Eminescu va fi omagiat astazi si la Timisoara, prin doua concerte care isi propun sa ii reuneasca pe iubitorii de poezie, dar si de muzica in acelasi timp.

 Astazi, in Sala Capitol a Filarmonicii Banatul, incepand cu ora 19:00, va avea loc spectacolul “Eminescu. Si-atat”, sustinut de corul “Ion Romanu” al Filarmonicii Banatul.

Recitalul va fi dirijat de maestrul Iosif Todea, cu participarea actorilor Alexandra Didilescu si Colin Buzoianu. Pretul unui bilet de intrare la spectacol costa zece lei, iar pentru acest spectacol, legitimatiile permanente nu sunt valabile.

In Sala Revolutiei a Consiliului Judetean, de la ora 17:00, va avea loc o manifestatie a Clubului Cultural Mihai Eminescu si a Liceului Teoretic Special Iris. Acestia au pregatit un spectacol la care vor participa actorul Vladimir Jurascu, solista vocala Maria Martinescu Sadovan, grupul vocal Carmina Dacica, dar si elevi si profesori ai Liceului Teoretic Special Iris.

Mihai Eminescu s-a nascut pe 15 ianuarie 1850 si a incetat din viata pe 15 iunie 1889, la varsta de 39 de ani.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
O moda care a luat nastere la Paris incepe sa faca furori si la noi! Ce inseamna conceptul "Noapte in Alb"

 O modă care a luat naştere la Paris începe să facă furori şi la noi! Este vorba de "Noaptea in Alb", idee care a prins contur la Timişoara, ca "Cina în alb". Cei care au luat parte la petrecere s-au imbracat, din cap până în picioare, în alb.

Au simtit miros de gaz si au intrat in apartamentul vecinului. Ce au descoperit inauntru i-a ingrozit

 Descoperire macabra intr-un apartament din Timisoara. Un barbat de 58 de ani a fost gasit in stare de putrefactie.

Solutia gasita de inspectorii scolari din Timis. Parintii nu vor mai fi nevoiti sa scoata bani din buzunar pentru meditatii

Satui de dezastrele inregistrate aproape in fiecare an la bacalureat, inspectorii scolari din Timis s-au hotarat ca anul acesta e timpul sa gaseasca singuri o rezolvare pentru elevii slabi pregatiti.

Recomandări
Atacuri de amploare în Golf. Răspunsul Iranului după loviturile aeriene ale SUA. Strâmtoarea Ormuz, închisă

Emiratele Arabe Unite s-au confruntat, duminică dimineaţă, cu un atac cu rachete din partea Iranului, a anunţat Ministerul Apărării, în timp ce în Bahrain s-au activat sirenele de alertă aeriană, iar jurnaliştii AFP din Qatar au auzit explozii la Doha.

ANM a emis cod galben de furtuni. Ploi torențiale și grindină, duminică, în București și în alte regiuni | HARTĂ

Mai multe regiuni ale ţării intră duminică, de la ora 12:00, sub avertizare Cod galben de furtună, fiind aşteptate rafale de vânt de 50-70 de kilometri la oră, ploi torenţiale şi căderi de grindină.

Vară cu emoții pentru românii care pleacă în vacanță. Aeroportul Henri Coandă, pe primul loc în Europa la zboruri anulate

Dacă plecați în vacanță cu avionul, pregătiți-vă pentru ore de așteptare. Aeroportul Henri Coandă are cea mai mare rată a zborurilor anulate între aeroporturile europene și o medie de 124 de minute de întârziere a curselor.