Barna: ”Evident, nu cred că dacă aş fi preşedinte nu s-ar mai întâmpla nicio nenorocire”

Dan Barna
Agerpres

Liderul USR, Dan Barna, a făcut precizări despre declarația sa de miercuri, la un post de televiziune, unde a spus că dacă ar fi fost preşedinte, drama de la Caracal nu s-ar fi întâmplat.

El a explicat, joi, că s-a referit la faptul că preşedintele, în calitate de şef al CSAT, ”se poate asigura că instituţiile funcţionează cum trebuie”.

”Evident, nu cred că dacă aş fi preşedinte nu s-ar mai întâmpla nicio nenorocire în România”, a spus Barna.

Vreau să clarific o afirmaţie care a fost scoasă din context după emisiunea la care am participat aseară la TVR. Evident, nu cred că dacă aş fi preşedinte nu s-ar mai întâmpla nicio nenorocire în România, dar cred că preşedintele, care conduce CSAT-ul, se poate asigura că instituţiile care se ocupă de siguranţa publică a cetăţenilor funcţionează cum trebuie”, a scris, joi, pe Facebook, Dan Barna, deşi afirmaţia sa în emisiune a fost: ”Eu vreau să cred că dacă eu aş fi fost preşedinte, drama de la Caracal nu s-ar fi întâmplat”..

Acesta a explicat faptul că modul în care au acţionat Poliţia şi celelalte instituţii publice în ultimele două săptămâni ”este rezultatul unei degradări continue de ani de zile, în care nimeni nu a pus nici măcar o întrebare”.

Citește și
Dacian Ciolos si Dan Barna
Structurile de conducere ale USR şi PLUS au votat pentru continuarea alianţei

În viziunea mea, preşedintele nu lucrează doar în timpul crizelor, el trebuie să lucreze mai ales între crize tocmai pentru a preveni disfuncţionalităţile din instituţii care ajung să producă drame. Preşedintele poate impulsiona o reformă la nivelul tuturor instituţiilor din stat, preşedintele poate seta un standard în privinţa modului de lucru între instituţiile statului, preşedintele poate cere de la Guvern respectarea criteriilor de competenţă în numirea oamenilor în instituţii”, a mai scris Barna, potrivit News.ro.

Acesta susţine că, în 5 ani de mandate, ”se pot schimba multe în sistem cu o implicare continuă din partea preşedintelui”.

Întrebat miercuri seară, la TVR, ce ar fi fost diferit în aceste zile, dacă el ar fi fost preşedintele României, Barna a vorbit despre ”o viteză mai mare de reacţie, o convocare mai rapidă a CSAT, o solicitare de date din primul moment”.

”Preşedintele Iohannis reprezintă vechea clasa politică. Este un om bun, este un om în regulă, dar el face parte, în realitate, din vechea clasă politică care a adus România aici. Pentru că lucrurile astea nu s-au întâmplat peste noapte, s-au degradat uşor-uşor şi am ajuns în situaţia care ţine România cu sufletul la gură”, a spus Barna.

Când moderatorul a revenit cu întrebarea ce ar fi fost diferit în aceste zile dacă el ar fi fost preşedintele României, Dan Barna a spus: ”Eu vreau să cred că dacă eu aş fi fost preşedinte, drama de la Caracal nu s-ar fi întâmplat, pentru că nu a fost un incident nefericit, a fost efectul unei degradări continue de ani de zile a ceea ce înseamnă funcţionarea instituţiilor statului pe standarde minime, adică asigurarea siguranţei cetăţeanului”.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Dan Barna: ”Dacă eu aş fi fost preşedinte, drama de la Caracal nu s-ar fi întâmplat”
Dan Barna: ”Dacă eu aş fi fost preşedinte, drama de la Caracal nu s-ar fi întâmplat”

Preşedintele USR, Dan Barna, a afirmat, miercuri seară, că dacă el ar fi fost preşedintele României, drama de la Caracal nu s-ar fi întâmplat, pentru că acolo nu a fost vorba despre greşeala unui om, ci despre o problemă de sistem.

Structurile de conducere ale USR şi PLUS au votat pentru continuarea alianţei
Structurile de conducere ale USR şi PLUS au votat pentru continuarea alianţei

Dan Barna şi Dacian Cioloş au anunţat că structurile de conducere ale USR şi PLUS au votat pentru continuarea alianţei, ca urmare a rezultatului bun obţinut împreună la alegerile europarlamentare din 26 mai.

Barna: Aşa nu mai putem continua. Solicităm sesiune extraordinară pe măsuri legislative
Barna: Aşa nu mai putem continua. Solicităm sesiune extraordinară pe măsuri legislative

Preşedintele USR, Dan Barna, a declarat, luni, că statul român este în faliment funcţional şi a solicitat convocarea unei sesiuni parlamentare extraordinare pentru măsuri legislative astfel încât situaţii precum tragedia de la Caracal să fie evitate.

Președintele USR: ”În momentul de față statul român este în faliment funcțional”
Președintele USR: ”În momentul de față statul român este în faliment funcțional”

Președintele USR Dan Barna acuză statul român că este principalul vinovat pentru moartea Alexandrei, pentru că nu a intervenit la timp.

Dan Barna, primul atac dur la Iohannis: ”E nevoie la Cotroceni de un aer proaspăt”
Dan Barna, primul atac dur la Iohannis: ”E nevoie la Cotroceni de un aer proaspăt”

Liderul USR Dan Barna spune că preşedintele Klaus Iohannis este un om bun, dar este reprezentantul clasei politice care a adus România în această situaţie şi crede că este nevoie de "aer proaspăt" la Palatul Cotroceni.

Recomandări
Viscol în stațiunile de pe Valea Prahovei. Rafalele de peste 120 km/h doboară copaci și stâlpi. Turiștii, avertizați
Viscol în stațiunile de pe Valea Prahovei. Rafalele de peste 120 km/h doboară copaci și stâlpi. Turiștii, avertizați

Viscolul începe să pună mari probleme în stațiunile de pe Valea Prahovei. Rafalele de peste 120 de kilometri pe oră au rupt copaci și stâlpi de curent electric.

Reacția Școlii de Poliție din Câmpina, după ce un angajat ar fi încercat să violeze un elev în biroul său
Reacția Școlii de Poliție din Câmpina, după ce un angajat ar fi încercat să violeze un elev în biroul său

Un agent de serviciu al Școlii de Poliție din Câmpina, cu o vechime de peste 20 de ani în sistem, a fost arestat preventiv, după ce un elev a reclamat că l-ar fi agresat sexual.

Explozie de cazuri de gripă severă. Sute de pacienți ajung zilnic la urgențe, majoritatea nevaccinați
Explozie de cazuri de gripă severă. Sute de pacienți ajung zilnic la urgențe, majoritatea nevaccinați

Situație îngrijorătoare în spitalele de boli infecțoase din țară care au rămas fără locuri libere din cauza numărului mare de pacienți cu gripă.