SUA se chinuie să reangajeze experții nucleari dați afară de Trump și Musk. Erau responsabili de armele nucleare

×
Publicitate

Guvernul SUA încearcă să reangajeze experții în securitatea nucleară pe care îi concediase cu o zi înainte, după ce au crescut îngrijorările că plecarea lor pune în pericol securitatea națională. Experții erau responsabili de armele nucleare.  

Administrația Trump se chinuie să reangajeze experții concediați zilele trecute de Trump și Musk, după ce și-a dat seama că aceștia erau responsabili inclusiv de armele nucleare ale Statelor Unite ale Americii, scrie BBC.

Iar demersul de reangajare este foarte dificil, întrucât Musk le-a tăiat funcționarilor accesul la datele federale, cum ar fi adresele respectivelor experți nucleari concediați.

Lucrătorii Administrației Naționale de Securitate Nucleară (NNSA) au fost printre sutele de angajați din Departamentul de Energie care au primit scrisori de reziliere a contractelor de muncă. Departamentul este responsabil cu proiectarea, construirea și supravegherea stocului de arme nucleare din SUA.

Rezilierile fac parte dintr-un efort masiv al președintelui Donald Trump de a reduce rândurile forței de muncă federale, un proiect pe care l-a început în prima sa zi de mandat, cu mai puțin de o lună în urmă.

Presa americană a raportat că mai mult de 300 de angajați ai NNSA au fost dați afară, dar acest număr a fost contestat de un purtător de cuvânt al Departamentului de Energie, care a declarat pentru CNN că „mai puțin de 50 de persoane” au fost concediate din NNSA.

Experții nucleari concediați nu pot fi contactați pentru că Musk a blocat accesul funcționarilor la date federale

Disponibilizările de joi au inclus personal staționat la unitățile unde sunt construite arme, potrivit CNN. De atunci, administrația Trump a încercat să anuleze concedierile, dar se pare că acum nu mai reușește să ajungă la experții care au fost dați afară după ce Musk a blocat conturile lor de e-mail federale.

O notă trimisă vineri angajaților NNSA și obținută de NBC News spunea: „Scrisorile de reziliere pentru unii angajați stagiari NNSA sunt anulate, dar nu avem o modalitate bună de a lua legătura cu acei personal”. „Vă rugăm să lucrați cu supervizorii dumneavoastră pentru a trimite aceste informații (odată ce le-ați primit) către e-mailurile personale de contact ale oamenilor”, a adăugat nota.

Săptămâna trecută, aproape 10.000 de lucrători federali au fost concediați din mai multe agenții, potrivit mai multor instituții americane. Această cifră se adaugă celor 75.000 de angajați estimați care au acceptat o ofertă de la Casa Albă de a pleca voluntar în toamnă.

Trump depune eforturi pentru a reduce cheltuielile la nivel global, în străinătate și în țară, și merge până acolo încât solicită desființarea Departamentului de Educație.

Trump și Musk dau afară sute de mii de angajați ai statului

El primește ajutor de la cel mai bogat om din lume, Elon Musk, care, printr-un efort numit DOGE - Departamentul de Eficiență Guvernamentală (Department of Government Efficiency), a trimis lucrători să cerceteze datele de la agențiile federale și a ajutat la implementarea ofertelor de disponibilizare.

Săptămâna trecută, administrația Trump a ordonat agențiilor să concedieze aproape toți angajații în probă, cei care în general erau în funcțiile lor de mai puțin de un an și nu au câștigat încă protecția locului de muncă. Acesta a inclus membrii personalului NNSA. În total, mutarea ar putea afecta sute de mii de oameni.

Câteva dintre eforturile administrației Trump de a reduce dimensiunea și cheltuielile guvernului au fost înfruntate cu provocări legale. Peste 60 de procese au fost intentate împotriva administrației Trump de la învestirea președintelui, pe 20 ianuarie.

Articol recomandat de sport.ro
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Citește și...
Noapte de foc în Orientul Mijlociu. Israelul anunță interceptarea tuturor rachetelor lansate de Iran

Tensiunile au atins duminică noapte cote uriașe în Orientul Mijlociu. S-a dat alarma în nordul și centrul Israelului, după ce armata a anunțat că țara este ținta unor rachete balistice lansate de Iran.

Atac cu cuțitul într-una dintre cele mai aglomerate gări din SUA. Cinci răniți au ajuns la spital. FOTO

Cinci persoane au fost înjunghiate duminică seara în gara Penn Station din New York, cu o zi înaintea unui meci din finala NBA și la doar câteva zile înainte de startul FIFA World Cup 2026, au anunțat pompierii pentru AFP.

FT: Zelenski a apelat la oligarhul rus Abramovici pentru a ajunge la Putin: „Sunt gata să mă întâlnesc cu el”

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a cerut, în mai 2026, oligarhului rus Roman Abramovici să discute cu Vladimir Putin despre reluarea negocierilor bilaterale de pace. Zelenski a confirmat întâlnirea cu Abramovici într-un interviu Sky News.

Recomandări
Încep negocierile pentru susținerea Guvernului Tomac. Cine sunt tehnocrații propuși în noul Cabinet

Premierul desemnat Eugen Tomac începe luni discuţiile cu partidele parlamentare pentru susţinerea Cabinetului său tehnocrat. Tomac are 10 zile de la nominalizarea sa de către președinte pentru prezentarea în Parlament în vederea votului de învestitură.

România cere explicații, ”cu dovezi”, de la Ucraina despre drona explodată în Portul Constanța. Întrebările adresate

Ministrul interimar al Apărării Naţionale, Radu Miruţă, afirmă că s-a adresat verbal şi scris omologului său ucrainean, Mihailo Fedorov, în urma exploziei dronei maritime, în portul Constanţa. 

Bacalaureat 2026: Peste 130.000 de candidați susțin primele probe de competențe. Când au loc examenele scrise

Examenul naţional de bacalaureat 2026 începe luni, cu probele de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română, peste 130.000 de candidaţi fiind aşteptaţi să susţină examenul de bacalaureat.