Facebook permite companiilor să deschidă magazine online pe pagina lor

62126423
Getty

Facebook Shops, cea mai nouă facilitate a celei mai mari reţele sociale, adaugă un tab de shopping paginilor prin care business-urile pot lista produsele pe care le vând.

 

Facebook a anunţat Shop, o facilitate prin care companiile care au pagini de Facebook şi profiluri de business pe Instagram îşi pot prezenta produsele într-o secţiune specială.

Astfel, companiile pot să-şi creeze un tab special la pagina de Facebook sau profilul de Instagram. În acest tab, va fi prezentat catalogul de produse, organizat la rândul lui pe categorii.

În formatul actual, majoritatea achiziţiilor nu se vor face pe Facebook sau Instagram. În schimb, utilizatorii vor fi direcţionaţi care site-ul companiei.

Doar puţinele branduri care folosesc în prezent funcţia de Checkout din Facebook şi Instagram vor putea face vânzările direct în cadrul celor două reţele sociale.

Checkout se află deocamdată în fază de testare, fiind disponibil doar unui limitat de brand-uri. Este clar, însă, că acesta este scopul final pentru Facebook: să opereze vânzările direct pe platformele sale.

Utilizatorii pot comunica cu reprezentanţii companiilor prin WhatsApp, Messenger şi Instagram Direct.

Facebook ar putea încerca ulterior să monetizeze această facilitate, permiţând companiilor să trimită mesaje comerciale utilizatorilor cu care au avut contact în acest fel.

 

Noua funcție, promovată agresiv și pe Instagram

 

Pe Instagram, noua funcţie va fi promovată şi mai puternic decât pe Facebook. Shop va deveni una din secţiunile principale ale reţelei, urmând să înlocuiască secţiunea Activity.

Facebook va lansa în lunile următoare şi o funcţie de live streaming pentru Shops, prin care brandurile şi influencerii vor putea promova diverse produse. În plan se află şi posibilitatea integrării unor programe de fidelitate.

Dincolo de prezentarea ca o facilitate prin care se doreşte ajutarea companiilor afectate de COVID-19, Shop este cel mai important pas pe care Facebook l-a făcut până acum în zona comerţului electronic şi cu siguranţă va dăinui şi după pandemie.

 

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României a ajuns să dea probe la CFR Cluj!
Fostul campion al României a ajuns să dea probe la CFR Cluj!
Citește și...
Cum depistăm fotografiile și clipurile generate de Inteligența Artificială

Fotografiile și clipurile generate de Inteligența Artificială sunt aproape perfecte. Așa că specialiștii se bazează mai mult pe intuiție și ochi bine antrenați decât pe algoritmi ca să ne spună ce este real și ce nu.

”Menes: The Chainbraker”, primul dintr-o serie de jocuri din mitologiile lumii. Va veni și un joc despre folclorul românesc

Cu peste 200 de companii care produc jocuri video, România a ajuns una dintre cele mai importante țări din regiune în acest domeniu. Industria locală vine tot mai des cu titluri originale. 

Cât costă precomanda din România a GTA 6, cel mai așteptat joc din toate timpurile

GTA 6, cel mai așteptat joc din toate timpurile, poate fi precomandat acum în România cu 400 sau 500 de lei, pentru a putea fi jucat abia pe 19 noiembrie. 

Recomandări
În plin val de caniculă, mai multe localități din România au raționalizat apa. Locuitorii primesc doar dimineața și seara

Parcurgem două zile de foc, în aproape toată țara, cu valori de până la 41 de grade Celsius și nopți tropicale.

Kelemen Hunor: „Trebuie să răcim temperatura declaraţiilor ca să nu aruncăm ţara în haos”. Ce soluție are liderul UDMR

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni că partidele trebuie să răcească temperatura declaraţiilor dacă vor să nu arunce ţara în haos, el menţionând că încă au această ultimă şansă, până la sfârşitul lunii iulie, să se ajungă la o soluţie.

PSD cere prelungirea reducerii accizei la motorină cu încă trei luni. Bogdan Ivan avertizează că prețurile ar putea crește

Deputatul PSD Bogdan Ivan, fost ministru al Energiei, a anunţat luni că PSD susţine printr-un amendament depus în Parlament prelungirea reducerii accizei pe litru de motorină standard cu 36 de bani, cu încă trei luni.