MApN, reacție privind căderea accidentală a unor părţi dintr-o dronă implicată în atacurile Rusiei asupra portului Izmail

62372436

Ministerul Apărării Naționale s-a autosesizat cu privire la informațiile transmise joi, 3 august, în spațiul public de reprezentanții autorităților comunei Ceatalchioi, jud. Tulcea.

Informațiile se refereau la suspiciuni de cădere accidentală pe teritoriul României, a unor părţi dintr-o dronă implicată în atacurile executate pe 2 august de Federaţia Rusă împotriva infrastructurii portului ucrainean Izmail.

Astfel, echipă de specialişti de la Forţele Aeriene Române s-a deplasat în cursul zilei de joi la faţa locului pentru a investiga situaţiile semnalate şi, până la acest moment, nu au fost identificate elemente concrete care să probeze ipotezele vehiculate.

În ceea ce priveşte situaţia generată de atacurile executate în ultima săptămână, care au vizat elemente de infrastructură portuară ucraineană din localităţile din Ismail şi Reni, din evaluările structurilor cu responsabilităţi ale Ministerului Apărării Naţionale, nu au fost identificate ameninţări militare directe la adresa teritoriului naţional sau apelor teritoriale ale României”, mai arată comunicatul de presă al Guvernului.

Conform sursei citate, dronele utilizate de către „Federaţia Rusă în aceste atacuri ilegale şi nejustificate nu au intersectat în niciun moment spaţiul aerian al României”.

De asemenea, Ministerul Apărării Naţionale a întărit măsurile de vigilenţă şi monitorizează permanent spaţiul naţional terestru, maritim şi aerian, chestiuni stabilite prin planurile naţionale şi aliate.

Totodată, MApN cooperează cu structurile NATO pentru consolidarea apărării pe întregul flanc estic şi descurajarea oricăror agresiuni împotriva teritoriului aliat.

Drone ruseşti au atacat în primele ore ale zilei de miercuri instalaţii portuare şi de depozitare a cerealelor din sudul regiunii de coastă ucrainene Odesa, dând foc unora dintre ele, a scris guvernatorul regional Oleh Kiper pe aplicaţia de mesagerie Telegram.

Presa ucraineană a relatat că dronele „Shahed”, de fabricaţie iraniană, au sosit dinspre Marea Neagră şi apoi s-au deplasat spre vest, de-a lungul fluviului Dunărea, spre Izmail, un port-cheie din care grânele ucrainene sunt transportate cu barje spre portul românesc Constanţa de la Marea Neagră pentru a fi trimise mai departe.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Un centru rezidenţial din Capitală, închis temporar în urma unor verificări. Ce nereguli au fost descoperite | FOTO

Un centru rezidenţial din Sectorul 1 al Capitalei, unde se aflau 17 beneficiari, a fost închis temporar după ce au fost descoperite mai multe nereguli, scrie news.ro.

Tânăr în comă profundă după ce a sărit în piscină. „Multe astfel de cazuri sunt fatale”

Medicii avertizează că săriturile în piscine pot fi foarte periculoase, unele pot duce la decesul celor care fac salturi cu capul înainte sau la paralizarea acestora.

Înşelătoria online care folosește imaginea Andreei Esca. Reacția oficială a prezentatoarei Știrilor PRO TV

Imaginea Andreei Esca este folosită fără acordul ei, în mod tendențios, pentru a păcăli vigilența românilor care cred în îmbogățirea peste noapte. Prezentatoarea Știrilor PRO TV a intervenit pentru a clarifica zvonurile apărute în spațiul public.

Recomandări
LIVE UPDATE. Legea integrității, vot final. Senatorii decid soarta unui proiect de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii decid prin vot, astăzi, soarta Legii ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Momentul în care o dronă cu explozibil descoperită pe plaja Olimp a fost detonată controlat | VIDEO

Un fragment de dronă a fost găsit, miercuri dimineaţă, pe plaja din Olimp. Accesul turiştilor în zonă a fost restricţionat.

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.