Confederația Patronală Concordia: Taxele vamale de 15% la exporturile europene au un impact direct limitat asupra României

oameni pe strada
Shutterstock

Taxele vamale de 15% impuse exporturilor europene afectează România doar marginal, exporturile către SUA reprezentând sub 3% din total, afirmă Iulian Lolea, macroeconomist la Confederaţia Patronală Concordia.

Recent, a fost încheiat un acord privind comerţul dintre UE şi SUA. Noua înţelegere vizează taxe vamale de 15% pentru bunurile exportate de ţările membre UE în SUA (cu excepţia aluminiului şi oţelului, unde avem 50%). Aceste taxe au un impact direct limitat asupra României, având în vedere că exporturile României în SUA reprezintă sub 3% din totalul exporturilor, însă canalul indirect de transmisie este mai important în acest caz. România exportă masiv către Germania, Franţa etc. Când aceste ţări sunt afectate de taxele americane şi îşi reduc activitatea economică, ele cumpără mai puţin din România", a explicat Iulian Lolea, pentru AGERPRES.

El a subliniat că sunt sectoare în România care vor suferi, în mod direct, în special cele care produc componente şi echipamente electrice, motoare şi componente auto, articole din oţel şi fier, industria mobilei şi a produselor din lemn, dar şi produsele din cauciuc şi derivatele. Toate acestea reprezintă peste 60% din exporturile României în SUA, a precizat economistul.

Potrivit acestuia, noul acord „este mai bun decât cifrele vehiculate în precedentele decrete prezidenţiale ale preşedintelui Trump".

„Acest lucru înseamnă că sectoarele europene conectate la piaţa americană, inclusiv industria auto la care România este puternic legată ca furnizor, vor suferi mai puţin", a adăugat Iulian Lolea.

Citește și
oameni pe strada, bucuresti, palatul victoria
Concordia, despre măsurile fiscale anunțate de Bolojan: „Mediul privat și cetățenii vor purta povara principală”

Cu toate acestea, bunurile europene devin tot mai necompetitive pentru piaţa americană, în prezent existând doi factori importanţi care au crescut preţul relativ al acestora: taxele vamale (15% sau 50%) şi aprecierea euro faţă de dolar (peste 10% de la începutul anului), consideră economistul.

„Prin urmare, creşterea economică din zona euro va fi afectată, estimările instituţiilor internaţionale arătând o posibilă reducere a ritmului de creştere economică cu 0,3 - 0,4%, ceea ce ar însemna o reducere a creşterii economice din România cu 0,15% - 0,2%. Chiar dacă nivelul taxelor vamale este unul mai scăzut, acestea vor genera distorsiuni în fluxurile comerciale şi pot provoca probleme pentru numeroşi exportatori europeni. Dinamica viitoare a relaţiilor comerciale rămâne una de interes, fiind supusă unor numeroase provocări", a explicat reprezentantul Concordia.

Statele Unite şi Uniunea Europeană au convenit un acord comercial

Statele Unite şi Uniunea Europeană au convenit un acord comercial cadru în urma întâlnirii pe care au avut-o duminică, în Scoţia, preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, şi preşedintele american Donald Trump. Anunţul a fost făcut de cei doi oficiali în faţa presei, la complexul de golf Turnberry al preşedintelui SUA, potrivit agenţiilor Reuters, AFP şi EFE.

S-a ajuns astfel la un consens care va evita un război comercial între UE şi SUA începând cu 1 august, dată de la care Trump a ameninţat anterior că Statele Unite vor aplica taxe vamale de 30% asupra importurilor provenite din UE.

Trump a precizat, după discuţia cu Von der Leyen, că acordul convenit prevede taxe vamale de 15% care vor fi aplicate în SUA asupra importurilor din UE, precum şi creşterea de către blocul comunitar a achiziţiilor de energie şi echipamente militare din SUA, precum şi a investiţiilor europene în SUA.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Reacția patronatelor după noile reformele anunțate de Ilie Bolojan: Pași esențiali către o administrație publică eficientă
Reacția patronatelor după noile reformele anunțate de Ilie Bolojan: Pași esențiali către o administrație publică eficientă

Confederația Patronală Concordia a reacționat după ce Ilie Bolojan a anunțat următoarele măsuri fiscale. Reprezentanții antreprenorilor transmit că măsurile de reformă reprezintă paşi esenţiali către o administraţie publică eficientă.

Concordia, despre măsurile fiscale anunțate de Bolojan: „Mediul privat și cetățenii vor purta povara principală”
Concordia, despre măsurile fiscale anunțate de Bolojan: „Mediul privat și cetățenii vor purta povara principală”

Confederația Patronală Concordia își exprimă profunda îngrijorare și nemulțumire față de pachetul de măsuri fiscale anunțat miercuri de premierul României, Ilie Bolojan. 

Concordia solicită consultări reale cu partenerii sociali înainte de măsuri cu impact major asupra economiei
Concordia solicită consultări reale cu partenerii sociali înainte de măsuri cu impact major asupra economiei

Confederaţia Patronală Concordia solicită premierului desemnat, Ilie Bolojan, ca orice măsuri cu impact major asupra economiei să fie precedate de consultări reale cu partenerii sociali.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.