Sistemul de iluminat inteligent si economic, implementat in Parcul Copiilor.Lampile, controlate cu ajutorul telefonului mobil

61492678

 De marti seara, Parcul Copiilor beneficiaza de un sistem de iluminat inteligent. Pe 50 dintre lampile existente au fost montati senzori inteligenti, prin care acestea pot fi controlate de la distanta, chiar si de pe un smartphone.

 Potrivit reprezentantilor primariei, acest sistem de iluminat va fi implementat in premiera pe tara si va ajuta la eficientizarea energetica. In total, va fi economisita 35% din energia electrica.

Practic, de acum iluminatul public din Parcul Copiilor, in zona dinspre podul Michelangelo, va fi pornit si oprit de la distanta, de pe un telefon inteligent sau de pe un calculator. De asemenea, prin aceasta metoda poate fi redus si nivelul de iluminare, in functie de necesitate.

Investitia a costat municipalitatea timisoreana 83.000 de lei.

Dan Diaconu, viceprimarul Timisoarei: “In perioada urmatoare, Directia de Mediu din cadrul Primariei Municipiului Timisoara va urmari eficienta implementarii acestui sistem in parc prin monitorizarea consumului de energie electrica timp de 3 luni. Se asteaptă o reducere de minim 35% a consumului de energie electrica in conditiile de utilizare corecta a sistemului si fara a afecta confortul cetatenilor”.

In cazul in care sistemul va da rezultate, acesta va fi implementat si in alte parcuri din Timisoara.

Articol recomandat de sport.ro
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Citește și...
O moda care a luat nastere la Paris incepe sa faca furori si la noi! Ce inseamna conceptul "Noapte in Alb"

 O modă care a luat naştere la Paris începe să facă furori şi la noi! Este vorba de "Noaptea in Alb", idee care a prins contur la Timişoara, ca "Cina în alb". Cei care au luat parte la petrecere s-au imbracat, din cap până în picioare, în alb.

Au simtit miros de gaz si au intrat in apartamentul vecinului. Ce au descoperit inauntru i-a ingrozit

 Descoperire macabra intr-un apartament din Timisoara. Un barbat de 58 de ani a fost gasit in stare de putrefactie.

Solutia gasita de inspectorii scolari din Timis. Parintii nu vor mai fi nevoiti sa scoata bani din buzunar pentru meditatii

Satui de dezastrele inregistrate aproape in fiecare an la bacalureat, inspectorii scolari din Timis s-au hotarat ca anul acesta e timpul sa gaseasca singuri o rezolvare pentru elevii slabi pregatiti.

Recomandări
Seceta extremă se va amplifica în bazinul Dunării. Situația este gravă și pe alte râuri și lacuri, restricții la robinet

Căldura va amplifica seceta severă din bazinul Dunării. Sunt zone în care circulația pe fluviu este blocată din cauza nivelului scăzut al apei.

Declarațiile de avere ar putea fi din nou publice, dar cu multe informații ascunse. Ce nu vom mai putea afla

Declarațiile de avere ale demnitarilor ar putea fi din nou accesibile pentru toată lumea. Deputații au votat noua lege a integrității, care conține până la urmă, după lungi discuții, și obligativitatea publicării averilor. 

Greva continuă în unele spitale. Angajații cer garanții că legea salarizării nu le va reduce veniturile

Continuă greva în unele spitale, în timp ce altele nu au întrerupt deloc programul operator și de consultații. Premierul Ilie Bolojan a dat asigurări că, dacă va fi adoptat, proiectul legii salarizării nu va scădea lefurile din domeniul sanitar.