Cosmar fara sfarsit pentru satenii din Glodeanu-Silistea. Zapada inca depaseste un metru inaltime

×
Publicitate

Pentru gospodarii din sudul tarii, iarna aceasta pare sa fie un capat de drum. Nici dupa o luna si jumatate nu s-au topit nametii cazuti in satele din Buzau.

La Glodeanu Silistea, multe dintre acoperisurile caselor s-au frant, gardurile au fost rupte, iar copacii sunt culcati la pamant.
Foarte multi oameni au pierdut tot ce au avut.

O camera video amplasata pe acoperisul unei case din Glodeanu Silistea a filmat pas cu pas cum s-au topit nametii de peste patru metri. Grav este ca in timp s-a adunat extrem de multa apa in gospodarie.

la aproape o luna si jumatate de la ultima ninsoare, in
Glodeanu Silistea sunt inca multe zone unde nametii de zapada masoara mai bine de un metru. Din cauza umezelii, casele au inceput sa se darame.

In tot satul sunt zeci de case care au nevoie de reparatii. Una dintre ele este a Ioanei Damaschin. In februarie, locuinta femeii arata ca un iglu.

Pagube mari are si Vasile Draghici. Acoperisul lui s-a naruit. O mie de lei a platit pana acum bietul om, dar tot mai are de lucru.

Si in camp este dezastru. Culturile de orz si de rapita s-au sufocat pur si simplu sub marea de zapada.

Exista insa si o parte buna. Zapada a reusit sa refaca necesarul de apa din sol, ceea ce inseamna ca agricultorii trag speranta de recolta bogata macar la grau, porumb si floarea soarelui.
 

Articol recomandat de sport.ro
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Citește și...
Un septuagenar a fost prins conducând cu peste 170 de kilometri pe oră, pe centura oraşului Târgu Jiu, unde limita este 90

Un septuagenar din judeţul Dolj a fost prins conducând cu peste 170 de kilometri pe oră, pe şoseaua de centură a municipiului Târgu Jiu. 

Studiu: Peste jumătate dintre tineri amână deciziile majore. „Maybe later” – filosofia Generației Z. „Treptat e cel mai bine”

Spiritul de aventură nu mai este un atribut al tinereții, ci mai degrabă precauția, arată un sondaj recent realizat la nivel global.

Studiu: Natalitatea în Europa, în scădere accelerată. Cercetătorii indică rolul neașteptat al telefoanelor mobile

Rata natalității din Europa continuă să scadă de mai mulți ani, iar cercetătorii explorează tot mai multe explicații pentru acest fenomen. 

Recomandări
Judecătorii acuză un „atac fără precedent la adresa independenței justiției”. CSM a decis să informeze 8 instituții europene

CSM a decis să informeze mai multe instituții internaționale cu privire la ceea ce consideră a fi „un atac grav și fără precedent” la adresa independenței justiției, în contextul proiectului de lege al salarizării unitare.

Cu cine ar putea fi înlocuit Eugen Tomac. Surse: Nicușor Dan îl va retrage dacă nu va reuși să adune suficicente voturi

Guvern Eugen Tomac are șanse tot mai mici să treacă în Parlament. Premierul desemnat nu va primi, cel mai probabil, nici sprijinul UDMR, după ce luni, Ilie Bolojan și Dominic Fritz i-au spus că nu se poate baza pe voturile PNL și USR. 

Ce se întâmplă cu polițiștii locali care l-au lovit pe șoferul TIR-ului care a provocat haos pe șoselele din Constanța

Șoferul TIR-ului care a lovit aseară un autobuz și opt mașini într-un cartier din Constanța suferise o criză hipoglicemică la volan. Însă polițiștii locali care au intervenit l-au lovit când au încercat să îl dea jos din cabină.