Un nou studiu arată care este cea mai bună metodă pentru a slăbi, fără a renunța complet la mâncare

62480477
Shutterstock

Restricționarea mâncării la un interval de opt ore în fiecare zi ar putea fi cheia pierderii în greutate pe termen lung, conform unei noi cercetări.

Un studiu prezentat la Congresul european privind obezitatea de la Malaga, citat de The Independent, a constatat că persoanele supraponderale și obeze care au adoptat acest model de alimentație - cu restricție de timp în care au mâncat - au reușit să piardă în greutate și și-au menținut greutatea redusă în timp.

Deși cercetarea nu a fost încă revizuită de colegii din domeniu, rezultatele sugerează că această strategie ar putea fi un instrument eficient pentru cei care se luptă cu scăderea greutății.

Autorul principal, Dr. Alba Camacho-Cardenosa, de la Universitatea din Granada din Spania, a declarat: "Studiul nostru a constatat că restricționarea ferestrei în care cineva alege să mânânce - la opt ore în orice moment al zilei, timp de trei luni - poate duce la o pierdere semnificativă în greutate timp de cel puțin un an. Aceste beneficii pot fi atribuite ferestrei de post de 16 ore, mai degrabă decât momentului în care se mănâncă".

Un studiu anterior realizat de aceiași cercetători și publicat în revista Nature Medicine a constatat că restricționarea mâncării la opt ore pe zi a redus greutatea corporală și a îmbunătățit sănătatea cardiometabolică.

Cel mai recent studiu a analizat efectele pe termen lung, pe parcursul a 12 luni, pentru 99 de persoane.

Persoanele au fost împărțite în patru grupuri timp de 12 săptămâni:

- unii au mâncat într-o fereastră de 12 ore sau mai mult;

- alții au restricționat intervalul de mâncat la o fereastră de opt ore, începând înainte de ora 10:00;

- alții au restricționat intervalul de mâncat la o fereastră de opt ore, începând după ora 13:00;

- alții au avut voie să își aleagă propria fereastră de opt ore.

Toate grupurile au primit sfaturi privind dieta mediteraneană, pentru a le ajuta să mănânce mai sănătos.

Cercetătorii au măsurat greutatea corporală, circumferințele taliei și șoldurilor la începutul studiului, după planul de 12 săptămâni și 12 luni mai târziu.

Studiul a constatat că, în timp ce cei care au mâncat timp de 12 ore sau mai mult au pierdut în medie 1,4 kg, grupurile cu restricție de timp au pierdut mai mult, în jur de 3 kg până la 4 kg.

Grupurile cu restricție de timp au avut, de asemenea, reduceri mai mari ale circumferințelor taliei și șoldurilor, de câțiva centimetri, și au menținut o pierdere în greutate mai mare după 12 luni.

La un an, cei care au mâncat timp de 12 ore sau mai mult au avut o creștere medie a greutății corporale de 0,4 kg, comparativ cu o pierdere în greutate de aproximativ 2 kg în grupurile cu restricție timpurie timpurie și târzie, a concluzionat studiul.

Cei care și-au ales propriul model au menținut, de asemenea, o anumită pierdere în greutate, deși aceasta nu a fost semnificativă din punct de vedere statistic.

Aproximativ 85% până la 88% dintre persoanele care și-au restricționat fereastra de alimentație au constatat, de asemenea, că s-au ținut de plan.

Dr. Jonatan Ruiz, coordonatorul studiului de la Universitatea din Granada, a declarat: "Acest tip de post intermitent pare fezabil pentru adulții cu exces de greutate sau obezitate care doresc să aibă o modalitate relativ simplă de a pierde și de a menține pierderea în greutate, care este mai puțin plictisitoare și mai eficientă din punct de vedere al timpului, în comparație cu numărarea zilnică a caloriilor, dar necesită investigații suplimentare în studii mai ample și pe termen mai lung."

Dr. Maria Chondronikola, investigator principal și lider pentru nutriția umană la Universitatea din Cambridge Metabolic Research Laboratories, a declarat că sunt necesare studii suplimentare.

"Înțelegerea modului în care participanții au respectat calendarul meselor lor, nivelul aportului caloric și dacă alimentația cu restricție de timp a schimbat orice rezultate metabolice legate de obezitate ar oferi o perspectivă valoroasă asupra eficacității reale a alimentației cu restricție de timp", a spus ea.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Citește și...
Ce au început să facă mulți români de teama că vor ajunge la stomatolog. „Mă face să zâmbesc mai mult”

Românii au cheltuit mai mult pentru produse de igienă orală anul trecut, semn că, în vremuri grele, încearcă să stea cât mai departe de stomatolog și îi preocupă prevenția.

Medicii legişti şi personalul din institutele şi serviciile de medicină legală suspendă temporar activitatea joi

Medicii legiști și personalul din institutele și serviciile de medicină legală din întreaga țară vor suspenda joi activitatea pentru două ore, a anunțat Societatea de Medicină Legală din România.

Medicul rezident de la Floreasca ar fi murit de la o supradoză de fentanil. Este folosit la sedarea pacienților la ATI

Este anchetă la Spitalul de Urgență Floreasca, după ce un medic rezident de 32 de ani a murit intoxicat cu fentanil, un analgezic puternic. Cel puțin, spun procurorii, asta a indicat expertiza preliminară a medicilor legiști.

Recomandări
Chiriașii privilegiați ai statului. Apartamente și case în zone exclusiviste ale Capitalei la tarife modice

În unele dintre cele mai scumpe zone ale Bucureștiului, statul închiriază locuințe la prețuri care, în numeroase cazuri, sunt mult sub nivelul pieței. 

„Guvernul” Tomac, în impas după trei zile de negocieri sterile. Compromisul pe care este dispus să îl facă premierul desemnat

Miercuri, premierul desemnat a avut o nouă rundă de negocieri, de această dată cu reprezentanții minorităților naționale și cu o parte dintre parlamentarii neafiliați.

Cum ar fi ajuns să moară de foame copilul de doi ani din Galați. Mama sa era în casă, cu un cuțit în mână

Caz tulburător în Galați. Un copil de doi ani a fost găsit fără viață în apartamentul în care locuia împreună cu mama și cei doi frați. Anchetatorii spun că era malnutrit.