Vosganian, despre revocarea lui Kovesi: Preşedintele Iohannis nu avea de ales

61914533
Inquam

Varujan Vosganian crede că președintele Klaus Iohannis nu avea de ales în cazul revocării lui Kovesi.

Decretul de revocare din funcţie a procurorului-şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, este o consecinţă firească a deciziei Curţii Constituţionale, iar preşedintele Klaus Iohannis "nu avea de ales", a declarat luni, pentru Agerpres, deputatul Varujan Vosganian, purtător de cuvânt al ALDE.

"ALDE consideră că decretul de revocare este o consecinţă firească a deciziei Curţii Constituţionale. Preşedintele Klaus Iohannis nu avea de ales, pentru că, în ciuda tuturor ezitărilor şi tergiversărilor sale, ştia că nerespectarea unei decizii a Curţii Constituţionale nu ar fi fost privită cu ochi buni de nicio instanţă juridică sau politică din ţară sau din străinătate. Din acest motiv, considerăm că această decizie de revocare trebuia luată imediat după pronunţarea deciziei Curţii, pentru că asta ne-ar fi scutit de o perioadă de dispute şi de ipoteze care nu au avut alt rost decât să agite spiritele şi să irosească energiile politice ce pot fi canalizate în altă parte", a susţinut Vosganian.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Barna, despre revocarea din funcţie a lui Kovesi: Arată cât de profundă este problema

Preşedintele USR, Dan Barna, a declarat, luni, că hotărârea preşedintelui Klaus Iohannis de a semna revocarea din funcţie a procurorului-şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, este un lucru normal, acesta respectând o decizie a Curţii Constituţionale.

Preşedintele PMP, Tomac: Revocarea lui Kovesi, o decizie regretabilă

Preşedintele PMP, deputatul Eugen Tomac, a calificat luni drept "regretabilă" decizia de revocare din funcţie a procurorului-şef al DNA, adăugând însă că şeful statului "trebuie să fie garantul respectării legilor în România, implicit a deciziilor CCR".

Nicolicea: Decizia de revocare a lui Kovesi este dată cu o întârziere de 30 de zile

Preşedintele Comisiei juridice din Camera Deputaţilor, Eugen Nicolicea, a declarat pentru News.ro că decretul de revocare din funcţie a şefei DNA a fost semnat cu o întârziere de 30 de zile.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.