Preşedintele Klaus Iohannis, la Consiliul European. Brexit și viitorul UE, printre subiecte

61911027
Getty

Preşedintele Klaus Iohannis va participa, joi şi vineri, la Bruxelles, la reuniunea Consiliului European, în care se va discuta despre Brexit, despre viitorul Uniunii Europene.

De asemenea, vor fi dezbaateri despre migraţie, agenda digitală a Uniunii, securitatea şi apărarea, relaţiile dintre UE şi Turcia, dosarul nord-coreean.

În cadrul reuniunii, va fi discutată Agenda Liderilor, document propus de către preşedintele Consiliului European, care detaliază calendarul şi subiectele care ar urma să fie discutate de liderii europeni până la finalul primului semestru al anului 2019.

De asemenea, va avea loc o sesiune în format UE27 dedicată discuţiilor referitoare la retragerea Marii Britanii din Uniune în vederea evaluării progreselor înregistrate până în prezent în procesul de negociere.

Conform unui comunicat al Administraţiei prezidenţiale, în privinţa migraţiei, preşedintele României va sublinia importanţa monitorizării fluxurilor migratorii pe ruta Mediteranei de Est, pentru o mai bună gestionare a acestora. Totodată, Klaus Iohannis va sublinia că implementarea Declaraţiei UE-Turcia trebuie să rămână o prioritate pentru Uniune.

Referitor la agenda digitală, şeful statului va susţine necesitatea ca Piaţa Unică Digitală să devină deplin funcţională cât mai repede posibil. În plus, preşedintele Iohannis va sublinia că securitatea cibernetică este un element determinant pentru buna funcţionare a acestei pieţe.

În ceea ce priveşte politica europeană de apărare, preşedintele României va informa membrii Consiliului European cu privire la decizia ţării noastre de a participa la procesul de cooperare permanentă structurată (PESCO) chiar de la lansarea acestui proces, preconizată pentru luna decembrie a acestui an.

Cu privire la relaţiile externe, Klaus Iohannis va evidenţia importanţa relaţiei dintre Uniunea Europeană şi Turcia, statul turc fiind un partener strategic al Uniunii şi un aliat NATO, cu rol relevant în zona Mării Negre.

De asemenea, şeful statului se va referi la evoluţiile din dosarul nord-coreean care generează îngrijorare, reprezentând o ameninţare gravă la adresa securităţii globale. Preşedintele Klaus Iohannis va sublinia că România susţine eforturile comunităţii internaţionale pentru soluţionarea pe cale paşnică a crizei din Peninsula Coreeană şi că obiectivul major este denuclearizarea completă, verificabilă şi ireversibilă a peninsulei coreene.

Cu prilejul reuniunii Consiliului European, preşedintele României va participa la Summitul Partidului Popular European (PPE) şi va avea întâlniri cu preşedintele Partidului Popular European, Joseph Daul, şi secretarul general al PPE, Antonio López-Istúriz.

Conform unui comunicat al Administraţiei prezidenţiale,

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Elena Udrea, audiată azi în Comisia parlamentară de control al SRI

Comisia parlamentară de control al SRI urmează să o audieze, joi, pe Elena Udrea, după ce miercuri a fost din nou în faţa comisiei fostul angajat al Serviciului Daniel Dragomir.

Victor Ponta va fi audiat la Comisia SRI, după declaraţiile lui Daniel Dragomir

Comisia de control al SRI intenţionează să îl audieze pe fostul premier Victor Ponta în legătură cu "elemente din perioada Guvernului USL", a anunţat miercuri preşedintele comisiei, Claudiu Manda.

Promisiuni din programul de guvernare, încălcate de coaliția PSD-ALDE. Dragnea vorbește de o ”grozăvie”

Anunţată cu surle şi trâmbiţe de liderii Coaliţiei de guvernare şi de ministrul Muncii, legea pensiilor, promisă de Guvern pentru 1 ianuarie 2018, a fost amânată cel puţin un an.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.