Ciocnirile au avut loc pe străzile din apropierea palatului guvernamental, unde încercau să ajungă minerii.
Aceștia au detonat mici încărcături de dinamită pe străzi, o practică tot mai frecventă, în a doua săptămână de proteste.
Situația reflectă tensiunile sociale tot mai mari din Bolivia, la doar câteva luni după venirea la putere a președintelui Rodrigo Paz.
Mii de mineri au ieșit în stradă cerând reforme și soluții pentru criza de combustibil, iar protestele s-au transformat rapid în apeluri la demisia președintelui.