Ciocnirile au avut loc pe străzile din apropierea palatului guvernamental, unde încercau să ajungă minerii. 

Aceștia au detonat mici încărcături de dinamită pe străzi, o practică tot mai frecventă, în a doua săptămână de proteste.

Situația reflectă tensiunile sociale tot mai mari din Bolivia, la doar câteva luni după venirea la putere a președintelui Rodrigo Paz.

Mii de mineri au ieșit în stradă cerând reforme și soluții pentru criza de combustibil, iar protestele s-au transformat rapid în apeluri la demisia președintelui.

Citește și
Elveția spune „nu” xenofobiei. Peste 54% dintre votanți au respins limitarea populației la 10 milioane de locuitori