POLITICO: Pacea falsă din Ucraina a început. Doar Trump mai crede că este reală

donald trump
AFP

Publicația POLITICO evidențiază creșterea tensiunilor dintre Europa și administrația Trump în contextul războiului din Ucraina. Jurnaliștii vorbesc despre o „oboseală Trump” resimțită puternic în rândul liderilor UE, care se simt tot mai marginalizați.

Europa suferă de un caz grav de ceea ce s-ar putea numi „oboseală Trump”, titrează publicația.

Au trecut doar cinci săptămâni de când președintele american a uimit Occidentul sunându-l pe Vladimir Putin pentru a lansa procesul despre care a promis că va aduce „un sfârșit acestui război oribil”.

În replică, liderii indignați ai UE au cerut un loc central la masa negocierilor și au declarat că nu trebuie să existe discuții „despre Ucraina fără Ucraina”. Aceste cereri indignate au căzut pe un teren pietros.

Au existat și alte surprize neplăcute aproape zilnic - de la Donald Trump și adjunctul său, care l-au certat public pe președintele „dictator” al Ucrainei în Biroul Oval, până la criticarea UE cu privire la abordarea sa față de partidele de extremă dreaptă și apoi anunțarea unui nou val de tarife vamale pentru aluminiu și oțel.

Citește și
donald trump elon musk
Elon Musk dă câte 100 de dolari fiecărui american care semnează o petiție împotriva judecătorilor care i se opun lui Trump

În cele din urmă, SUA și Ucraina și-au reparat suficient de mult relația distrusă pentru a purta discuții în Arabia Saudită și pentru a conveni asupra unui plan de încetare a focului pentru 30 de zile, care să întrerupă toate luptele de-a lungul liniei frontului pe uscat, pe mare și în aer. A existat o singură condiție extrem de modestă pentru ca Ucraina să pună în aplicare armistițiul: Rusia ar trebui să fie de acord să facă același lucru.

Dar când Trump a vorbit din nou cu Putin săptămâna aceasta pentru a insista asupra armistițiului de 30 de zile, liderul rus a refuzat efectiv.

În schimb, Putin a stabilit o serie de condiții care păreau imposibile, împreună cu o promisiune minimă de a nu ataca „infrastructura energetică”. Apoi a declanșat imediat un nou bombardament asupra orașelor ucrainene prin intermediul a sute de drone și rachete. Nu a existat niciun murmur de critică din partea Casei Albe.

A doua zi, Trump a vorbit cu Zelenski în ceea ce el a descris ca fiind „o convorbire telefonică foarte bună”, care a durat aproximativ o oră. „Suntem foarte pe drumul cel bun”.

Joi, Zelenski i-a ținut la curent pe liderii UE prin intermediul unui apel video, în timp ce aceștia s-au reunit la Bruxelles pentru a discuta mai mult despre modul în care ar putea sprijini Ucraina (și s-ar putea apăra), în timp ce SUA își diminuează angajamentul față de securitatea regiunii, mai scrie POLITICO.

Zelenski le-a spus că discuțiile cu Trump au fost bune, înainte de a respinge ulterior cu furie cererile lui Putin ca Ucraina să devină neutră și să își reducă capacitățile militare. „A fost un pic de dezastru, după cum știm cu toții”, a declarat Ulf Kristersson, prim-ministrul suedez, vorbind cu reporterii în marja summitului de la Bruxelles.

Lupte pentru pește

Reuniunea Consiliului European a arătat cât de mult s-au blocat liderii UE.

Blocați în afara acțiunii reale dintre Trump, Putin și Zelenski, aceștia se găsesc prinși într-o buclă de distrageri ale atenției, uneori bizare, pe care și-au creat-o singuri, și se luptă să facă progrese în ceea ce privește ajutorarea Ucrainei sau reînarmarea propriilor armate.

Concluziile oficiale ale summitului au subliniat necesitatea „urgenței” în ceea ce privește creșterea nivelului de apărare internă. Liderii au făcut apel la „continuarea lucrărilor privind opțiunile de finanțare relevante”. Însă nu toți sunt convinși de planurile de structurare a unui nou program de împrumut în valoare de 150 de miliarde de euro pentru a sprijini investițiile țărilor UE în echipamente de apărare fabricate în UE.

Se pare că Spania dorește să redefinească „apărarea”, astfel încât să poată utiliza injecția de bani propusă pentru a face față creșterii nivelului mării și migrației ilegale. O propunere a șefului diplomației blocului comunitar, Kaja Kallas, ca țările să ofere voluntar până la 40 de miliarde de euro în ajutor militar pentru Ucraina în acest an, pare să fi fost abandonată.

În forma sa actuală, planul de împrumut al UE ar exclude cheltuirea de euro pe arme fabricate în America, dar și pe articole britanice foarte apreciate, deoarece Regatul Unit nu mai este membru al blocului comunitar. Într-un moment în care Londra lucrează braț la braț cu Parisul pentru a aduna o forță de menținere a păcii pentru Ucraina, acest lucru pare pentru unii o exagerare birocratică, scriu cei de la POLTICO.

La Bruxelles, oficialii spun că soluția este ca prim-ministrul britanic Keir Starmer să semneze un pact cuprinzător de apărare și securitate cu UE în cadrul unui summit planificat în luna mai. Ambele părți doresc un astfel de acord. Dar pentru unii din UE mai există un impediment: Potrivit diplomaților din anumite țări de coastă, acest acord trebuie să cuprindă și noi aranjamente pentru aspecte precum drepturile de pescuit.

Așadar, viitorul colaborării europene în domeniul apărării ar putea fi încă blocat de o dispută clasică legată de pește.

„Dacă”, nu „când” există un armistițiu

Vorbind în privat, diplomații și oficialii au raportat că a existat un nou și sumbru sentiment de „realism” la Bruxelles în această săptămână.

Europenii recunosc acum că nu vor fi niciodată parte a discuțiilor de pace pe care Trump le are în vedere și se pare că nu vor putea înlocui sprijinul pe care America l-a oferit Kievului în ceea ce privește ajutorul militar, indiferent de ce dorește Kallas.

După cum a spus Kristersson, liderul suedez: Este clar că UE nu este „ceea ce trebuie” când vine vorba de apărare. Europa extinsă, a sugerat el, ar putea fi.

În Regatul Unit, Starmer s-a întâlnit cu planificatori militari care lucrează la eforturile de a concepe o potențială forță militară formată din țări precum Marea Britanie și Franța pentru a contribui la garantarea oricărei păci viitoare împotriva atacurilor rusești. Cu toate acestea, nici măcar el nu părea sigur, calificându-și în mod repetat comentariile cu cuvintele „dacă va exista un acord”.

„Sperăm că va exista o înțelegere”, a spus Starmer. „Dar ceea ce știu este că, dacă există o înțelegere, momentul pentru planificare este acum. Nu este după ce se ajunge la o înțelegere. Sunt foarte conștient de faptul că acordul ar putea fi în etape.”

Președintele francez Emmanuel Macron îi va convoca din nou pe lideri săptămâna viitoare pentru ultimul summit al „coaliției celor dispuși”, în cazul în care într-o zi va fi nevoie de forțe de menținere a păcii.

Între timp, la Washington, Trump își păstrează calmul, în timp ce Putin continuă să bombardeze Ucraina.

Articol recomandat de sport.ro
Ce au făcut tricolorii a doua zi după înfrângerea cu Bosnia, din debutul preliminariilor pentru calificarea la Cupa Mondială din 2026
Ce au făcut tricolorii a doua zi după înfrângerea cu Bosnia, din debutul preliminariilor pentru calificarea la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Probleme cu includerea României în Visa Waiver. Ciolacu: „O întârziere temporară legată de chestiuni tehnice”
Probleme cu includerea României în Visa Waiver. Ciolacu: „O întârziere temporară legată de chestiuni tehnice”

Administrația Trump a decis să revizuiască decizia de a include România în programul Visa Waiver. Premierul Marcel Ciolacu spune că este vorba doar despre „o întârziere temporară legată de implementarea unor chestiuni tehnice”.  

Elon Musk dă câte 100 de dolari fiecărui american care semnează o petiție împotriva judecătorilor care i se opun lui Trump
Elon Musk dă câte 100 de dolari fiecărui american care semnează o petiție împotriva judecătorilor care i se opun lui Trump

Elon Musk a promis că va da câte 100 de dolari fiecărui american care va semna o petiție împotriva judecătorilor care i se opun lui Donald Trump.

„Vor muri de foame”: Agenția ONU pentru ajutor alimentar avertizează că reducerile impuse de Trump vor duce la foamete
„Vor muri de foame”: Agenția ONU pentru ajutor alimentar avertizează că reducerile impuse de Trump vor duce la foamete

Programul Alimentar Mondial al ONU (WFP), care ajută la hrănirea a peste 100 de milioane de oameni la nivel global, încearcă cu disperare să acopere un deficit de finanțare de mai multe miliarde de dolari.

Recomandări
Reportaj BBC: Frică și furie în fața
Reportaj BBC: Frică și furie în fața "bătăliei pentru sufletul democrației românești"

Ultimul vot a fost anulat din cauza presupusei ingerințe rusești. Acum, românii se tem de ceea ce s-ar putea întâmpla în luna mai, scrie BBC.

Ministrul de Interne, precizări despre problema includerii României în Visa Waiver. Decizia luată de administrația Trump
Ministrul de Interne, precizări despre problema includerii României în Visa Waiver. Decizia luată de administrația Trump

Ministrul Predoiu a precizat că evaluarea în curs a programelor legate de migrație, realizată de noua administrație americană, nu vizează în mod direct România sau programul Visa Waiver.

„România, te iubesc!” Cum stăm la capitolul arheologie, într-o țară a vestigiilor
„România, te iubesc!” Cum stăm la capitolul arheologie, într-o țară a vestigiilor

Astăzi, de la ora 18:00, putem urmări o nouă ediție a emisiunii „România, te iubesc!”.