Anunțul făcut de MAE, în urma accidentului feroviar din Madrid: Nu a fost solicitată asistență consulară

×
Publicitate

45 de pasageri, dintre care şi nouă români, au fost răniţi într-un accident feroviar uşor, care a avut loc lângă Madrid.

Opt dintre români au suferit leziuni uşoare sau atacuri de panică. Unul singur a fost transportat la spital, dar starea lui nu este gravă. Potrivit Ministerului Afacerilor Externe, niciunul dintre răniţi nu a solicitat asistenţă consulară.

Accidentul a avut loc ieri, în jurul orei locale 15:30. Trenul tocmai ce intrase în gara din oraşul Alcala de Henares, când s-a izbit de bariera de siguranţă de la capătul liniei.

Poliţia, pompierii şi numeroase ambulanţe au sosit la locul accidentului, iar circulaţia a fost oprită.

În jur de 45 de pasageri au avut nevoie de îngrijiri. Între aceştia, se află, potrivit Ministerului Afacerilor Externe, şi nouă români. Unul dintre ei a suferit răni mai serioase şi a fost transportat la spitalul din oraşul aflat la 40 de km de Madrid. Se află însă în afara oricărui pericol.

"A trebuit să oferim îngrijiri multor pacienţi care au suferit atacuri de panică. Alţii au suferit contuzii", a explicat un pompier.

Trenul circula, potrivit autorităţilor locale, cu cinci km pe oră. Marea problemă a fost însă că, având etaj, pe scări se aflau mulţi pasageri. În urma impactului, s-au dezechilibrat şi au căzut unii peste alţii.

Potrivit companiei feroviare, accidentul s-a produs probabil din cauza unei defecţiuni la sistemul de frânare al trenului.

Articol recomandat de sport.ro
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
Citește și...
Donald Trump critică din nou Coreea de Nord: "Lumea doreşte pace, nu moarte!"

"Lumea doreşte pace, nu moarte!", a scris pe Twitter vineri preşedintele american, Donald Trump, după noile sancţiuni votate în unanimitate de Consiliul de Securitate al ONU împotriva Coreii de Nord, relatează AFP.

Consiliul de Securitate al ONU a adoptat noi sancţiuni care vizează Coreea de Nord

Consiliul de Securitate al ONU a înăsprit vineri sancţiunile care vizează Coreea de Nord printr-un vot unanim asupra unei rezoluţii americane care abordează aprovizionarea cu petrol şi chestiunea muncitorilor nord-coreeni din străinătate, relatează AFP.

Accident de tren în apropiere de Madrid. 9 români au fost răniți. FOTO

Patru persoane au fost rănite grav într-un accident de tren produs în oraşul spaniol Alcala de Henares, lângă Madrid, au anunţat serviciile de urgenţă.

Recomandări
Acciza la motorină, redusă cu 20% timp de două săptămâni. Măsura intră în vigoare pe 16 august

Ministerul Finanțelor reduce temporar cu 20% acciza la motorina standard, în perioada 16-31 august 2026, după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale și a prețurilor la pompă. Astfel, reducerea este de aproximativ 68 de bani pe litru.

Procurorii Laurei Codruța Kövesi, percheziții la firme IT și primării din țară. Dosarul vizează 7 milioane de euro din PNRR

Parchetul European a efectuat, marți, 19 percheziții la sediile unor persoane și companii, într-o anchetă privind o posibilă fraudă în achiziții publice pentru proiecte IT finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ 7 milioane de euro.

S-a câștigat cel mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 - peste 10,07 milioane de euro

La tragerea Loto 6/49 de joi, 13 august 2026, s-a câștigat cel mai mare premiu de categoria I din istoria acestui joc, în valoare de 52.839.623,04 de lei (10.077.166,58 de euro).