Harris, ridicată în slăvi de Biden, pusă la zid de Trump: „O mincinoasă, o nebună de extremă stânga care ne va distruge”

×
Codul embed a fost copiat

„Venerez funcția de președinte, dar mai mult, îmi iubesc țara”. Așa își dorește să fie judecat de istorie, președintele Joe Biden, care s-a adresat americanilor, din Biroul Oval, ca să-și explice decizia de a nu mai candida pentru al doilea mandat.

Liderul democrat a vorbit despre realizările sale și despre măreția poporului american, pe care l-a îndemnat să apere democrația la alegerile din noiembrie.

Joe Biden, președintele SUA: „Dragi compatrioți, a fost privilegiul vieții mele să slujesc această națiune timp de peste 50 de ani. Nicăieri altundeva pe pământ un copil bâlbâit, dintr-o familie modestă din Scranton, Pennsylvania, nu ar putea să ajungă să stea în spatele acestui birou ca președinte al Statelor Unite. Dar iată-mă! Sper că știți cât va sunt de recunoscător”.

În ultimele săptămâni, mi-a devenit clar că trebuie să-mi unesc partidul înainte de alegerile din noiembrie, a continuat Joe Biden, într-unul dintre foarte rarele sale discursuri ținute în Biroul Oval.

În acest moment crucial i-a avut alături, pe soția Jill, fiul Hunter, nepoata Finnegan, fiica Ashley și pe soțul acesteia, și cei peste 500 de anagajați ai Casei Albe s-au strâns în preajma președintelui în aceste clipe istorice.

Citește și
kamala harris
Fenomenul Kamala ia amploare în SUA. Cum a reușit democrata Harris să devină „cool girl” în ochii tinerilor

Joe Biden, președintele SUA: „Cred că realizarile mele ca președinte și viziunea mea despre viitorul Americii meritau încă un mandat. Dar nimic nu e mai important decât salvarea democrației. Nici chiar ambițiile personale. Venerez această funcție, dar mai mult îmi iubesc țara. De aceea, am decis că cea mai bună cale de urmat este să predau ștafeta unei noi generații. Acesta este cel mai bun mod de a ne uni națiunea”.

A fost primul discurs public al lui Biden de când a cedat presiunilor colegilor democrați și a anunțat, duminică seara, prin intermediul rețelelor de socializare, că a decis să nu mai candideze pe 5 noiembrie.

Președintele a luat decizia după săptămâni de frământări interioare și de agonie în legătură cu sondajele interne care prevestea un esec electoral zdrobitor în fața republicanului Donald Trump. La fel ca duminică, Biden i-a încurajat pe americani s-o aleagă pe Kamala Harris succesoarea lui.

Trump, atac la adresa lui Harris

Joe Biden: „America este o idee, o idee mai solidă decât orice armată, mai grandioasă decât orice ocean, mai puternică decât orice dictator sau tiran. Peste câteva luni, poporul american va decide viitorul țării. Eu mi-am exprimat alegerea. Îi mulțumesc formidabilei noastre vicepreședintă, Kamala Harris. Este experimentată, este dură, este capabilă”.

Aflat la un miting electoral în Carolina de Nord, candidatul republican Donald Trump și-a exprimat furia față de energizarea campaniei democrate odată cu predarea ștafetei către Kamala Harris.

Donald Trump, candidatul republican la președinție: „Mincinoasa Kamala Harris a fost forța ultra-liberală din spatele fiecărei catastrofe din mandatul Biden. E o nebună de extremă stânga care ne va distruge țara dacă va câștiga. Nu vom permite ca asta să se întâmple”.

Joe Biden: „Cred că America este la o răscruce de drumuri. America are de ales între a merge înapoi sau înainte, între speranță și ură, unitate și dezbinare. Trebuie să decidem: mai credem în onestitate, decență, respect, libertate, dreptate și democratie. Mai contează caracterul unui om în viață publica. Istoria este în mâinile voastre. Puterea este în mâinile voastre. Vă îndemn să ne aparam democrația”.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO Avem imagini! Cum a fost sabotat Nicolae Stanciu înainte să rateze penalty-ul din prelungirile meciului cu Milan
FOTO ȘI VIDEO Avem imagini! Cum a fost sabotat Nicolae Stanciu înainte să rateze penalty-ul din prelungirile meciului cu Milan
Citește și...
Biden: Am decis că cea mai bună cale de urmat este să predau ştafeta unei noi generaţii
Biden: Am decis că cea mai bună cale de urmat este să predau ştafeta unei noi generaţii

Preşedintele Joe Biden s-a adresat naţiunii din Biroul Oval şi a declarat, miercuri, că abandonarea campaniei sale de realegere şi susţinerea vicepreşedintelui său, Kamala Harris, a fost cea mai bună modalitate de a uni ţara şi de a salva democraţia.

Fenomenul Kamala ia amploare în SUA. Cum a reușit democrata Harris să devină „cool girl” în ochii tinerilor
Fenomenul Kamala ia amploare în SUA. Cum a reușit democrata Harris să devină „cool girl” în ochii tinerilor

Peste Ocean, la Washington, se vorbește deja de fenomenul Kamala. Democrata a obținut rapid sprijinul partidului, donații record și peste 60.000 de noi voluntari în campanie.

Campania lui Trump contestă preluarea de către Kamala Harris a fondurilor strânse de Biden
Campania lui Trump contestă preluarea de către Kamala Harris a fondurilor strânse de Biden

Echipa de campanie a lui Donald Trump a depus marţi o plângere la Comisia electorală federală (FEC) potrivit căreia vicepreşedinta Kamala Harris nu poate prelua legal fondurile strânse de campania de realegere a preşedintelui Joe Biden.

Recomandări
ANM prelungește avertizările: Val de frig și ninsori în România. Temperaturile scad până la -18 grade
ANM prelungește avertizările: Val de frig și ninsori în România. Temperaturile scad până la -18 grade

Vremea va deveni deosebit de rece în toată ţara în acest sfârşit de săptămână, iar în nordul Moldovei sunt estimate temperaturi de minus 10 grade pe parcursul zilei de sâmbătă.

Ţarile UE susţin semnarea acordului cu Mercosur, la peste 25 de ani de la începerea negocierilor
Ţarile UE susţin semnarea acordului cu Mercosur, la peste 25 de ani de la începerea negocierilor

Ţările Uniunii Europene au susţinut în majoritate, vineri, în mod provizoriu, semnarea acordului de asociere cu Mercosur.

Rusia a lovit a doua oară Ucraina cu racheta Oreşnik, care prinde o viteză de 13.000 km/h. „O ameninţare gravă pentru Europa”
Rusia a lovit a doua oară Ucraina cu racheta Oreşnik, care prinde o viteză de 13.000 km/h. „O ameninţare gravă pentru Europa”

Joi noaptea, Rusia a lansat unul dintre cele mai puternice atacuri aeriene asupra orașelor ucrainene, din ultimele luni. Cel puțin 4 persoane au murit și alte 19 au fost rănite în Kiev.