Franţa opreşte vânzările de iPhone 12 ale Apple din cauza radiaţiilor prea mari

62347715
Shutterstock

Apple trebuie să oprească vânzările modelului iPhone 12 în Franţa din cauza nivelurilor de radiaţii peste pragul admis, a declarat ministrul junior pentru economie digitală al Franţei.

 

Autoritatea de supraveghere a radiaţiilor din Franţa, ANFR, a notificat Apple de decizia sa de a interzice vânzările de iPhone 12 după ce a efectuat teste care au arătat că Rata Specifică de Absorbţie (SAR) a smartphone-ului este puţin mai mare decât este permisă legal, a declarat Jean-Noel Barrot pentru ziarul Le Parisien, într-un interviu publicat, marţi, transmite Reuters, citată de News.ro.

Apple nu a răspuns imediat la o solicitare de comentarii a Reuters.

Barrot a spus că o actualizare de software ar fi suficientă pentru a remedia problemele de radiaţii legate de telefonul pe care compania americană îl vinde din 2020.

Apple este aşteptată să răspundă în termen de două săptămâni”, a spus el, adăugând: „Dacă nu reuşesc să facă acest lucru, sunt pregătit să comand o rechemare a tuturor iPhone-urilor 12 aflate în circulaţie. Regula este aceeaşi pentru toată lumea, inclusiv pentru giganţii digitali”.

Uniunea Europeană a stabilit limite de siguranţă pentru valorile SAR legate de expunerea la telefoanele mobile, care ar putea creşte riscul unor forme de cancer, conform studiilor ştiinţifice.

Autoritatea de supraveghere franceză îşi va transmite acum constatările autorităţilor de reglementare din alte state membre ale UE.

În termeni practici, această decizie ar putea avea un efect de bulgăre de zăpadă”, a spus Barrot.

În 2020, Franţa a extins reglementările care impun comercianţilor cu amănuntul să afişeze valoarea radiaţiilor produselor pe ambalaje dincolo de telefoanele mobile, inclusiv tabletele şi alte dispozitive electronice.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
Zelenski: Ucraina are un acord cu SUA pentru furnizarea lunară de rachete Patriot, dar acestea nu sunt suficiente

Preşedintele Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă că Ucraina are un acord cu SUA privind furnizarea lunară de rachete pentru sistemele Patriot, însă cantitatea acestora nu este suficientă pentru nevoile apărării aeriene ucrainene.

Concesie importantă făcută de Ucraina după negocierile cu SUA. Ce nave şi infrastructuri din Marea Neagră nu va mai ataca

Ucraina ar fi acceptat să nu lanseze atacuri asupra anumitor petroliere care nu sunt ruse şi asupra unor obiective de infrastructură din Marea Neagră care au o importanţă crucială pentru exportul de petrol din Kazahstan.

Medicamente de 480 de milioane de lire, aruncate anual în Anglia. Ar putea fi umplute 75 de bazine

Medicamentele care sunt aruncate în Anglia în numai un an ar putea umple, potrivit farmaciilor britanice, 75 de bazine de înot, relatează sâmbătă DPA/PA Media.

Recomandări
MApN, după explozia dronei din Bulgaria: Niciun vehicul aerian nu a fost detectat în spațiul României

MApN precizează că sistemele de supraveghere radar nu au detectat niciun vehicul aerian care să fi traversat spațiul aerian al României către Bulgaria. Precizările oficialilor români vin după ce o dronă a explodat în țara vecină.

Turcia restricționează traficul navelor comerciale către Marea Neagră, după intensificarea atacurilor cu drone

Turcia restricționează traficul navelor comerciale către Marea Neagră, pe fondul intensificării atacurilor rusești și ucrainene asupra vaselor din regiune, potrivit unor surse familiarizate cu situația, citate de Bloomberg.

„Operațiune reușită!” A doua barjă a fost scufundată controlat în Dunăre. Urmează etapa a doua

Două barje încărcate au fost scufundate controlat în Dunăre, după o operațiune de 11 ore, pentru redirecționarea unei părți din debit către Dunărea Veche și limitarea scăderii nivelului apei în zona Centralei de la Cernavodă.