Donald Trump, ovaționat la gala MMA UFC 309 de la Madison Square Garden. Elon Musk, la braț cu președintele ales | VIDEO

62498872

Preşedintele ales Donald Trump şi câţiva dintre aliaţii săi, inclusiv miliardarul Elon Musk, şi-au făcut, sâmbătă, o intrare triumfală la evenimentul MMA UFC 309 de la Madison Square Garden din New York.

Cu câteva ore înainte de evenimentul principal al serii, între greii americani Jon Jones şi Stipe Miocic, republicanul în vârstă de 78 de ani a revenit triumfător la Madison Square Garden, locul unde a avut loc o întâlnire controversată cu mai puţin de două săptămâni înainte de alegerile prezidenţiale.

Donald Trump este un obişnuit al galelor UFC, unde este aclamat în mod regulat, însoţit de şeful organizaţiei, Dana White, un susţinător activ în timpul campaniei electorale şi care a apărut pe scenă în timpul discursului în care şi-a proclamat victoria, 6 noiembrie.

Într-o intrare regizată, Trump a apărut înconjurat de mai mulţi dintre prietenii şi aliaţii săi apropiaţi, printre care Elon Musk, Bobby Kennedy Junior, Tulsi Gabbard, Vivek Ramaswamy şi şeful Camerei Reprezentanţilor, Mike Johnson.

Aplaudat de mulţimea care a scandat „USA, USA”, el i-a salutat călduros pe prezentatorii serii, inclusiv pe susţinătorul său Joe Rogan, înainte de a lua loc la marginea cuştii. Pe ecranul gigant al sălii din New York a fost difuzat un clip din campania electorală victorioasă a lui Trump.

În timpul luptelor, Donald Trump l-a văzut pe compatriotul său Michael Chandler pierzând în faţa brazilianului Charles Oliveira. Evenimentul principal al serii i-a opus pe greii Jon Jones şi Stipe Miocic, ambii revenind în cuşcă după o lungă absenţă.

Învingător prin KO în runda a 3-a, Jon „Bones” Jones i-a adus un omagiu lui Trump, oferindu-i chiar centura de categorie grea şi dansând pe ritmurile melodiei Y.M.C.A, notează News.ro.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
Citește și...
Incident ”extrem de grav”. Grecia a găsit o dronă ucraineană cu explozibili pe o insulă preferată de turiști

Ministrul apărării din Grecia a declarat marți că o drona maritimă militară, despre care se spune că are explozibili și care a fost descoperită săptămâna trecută pe o insulă grecească, este de fabricație ucraineană.

Donald Trump a răbufnit după ce a citit propunerea de pace a Iranului. Termenul dur folosit de președintele SUA

Iranul este pregătit ”să dea o lecţie” şi să reia războiul, în cazul unei agresiuni, ameninţă marţi principalul negociator iranian Mohammad Bagher Ghalibaf, răspunzând astfel unor declaraţii ale lui Donald Trump despre fragilitatea armistițiului.

Noua Lada Niva a rușilor seamănă cu Dacia Duster. Un proiect Renault abandonat, readus la viață

Noile imagini de brevet cu viitoarea Lada Niva arată un SUV cu un design puternic inspirat de Dacia Duster, moștenire a fostului parteneriat dintre Lada și grupul Renault-Dacia.

Recomandări
SAFE sub asediu. AUR sesizează și Avocatul Poporului atacă la CCR programul de 16,68 miliarde euro pentru apărarea României

AUR a sesizat și Avocatul Poporului a atacat la Curtea Constituțională ordonanța guvernului demis Bolojan care stabilea cadrul legislativ privind derularea programului european SAFE de 16,68 miliarde euro pentru apărarea României. 

Gabriel Liiceanu: ”Ilie Bolojan a căzut în sus". Cum explică scriitorul criza politică și situația actuală a României

Filozoful Gabriel Liiceanu spune că România suferă din cauza obedienței istorice față de putere și a lipsei de educație civică, dar vede în Ilie Bolojan un motiv de speranță pentru viitor.

Președintele Poloniei, primit de Nicușor Dan la Cotroceni. De ce a sosit mai devreme de startul Summitului B9 de la București

Preşedintele Republicii Polone, Karol Nawrocki, a fost primit, marţi, la Palatul Cotroceni, de preşedintele Nicuşor Dan.