Alertă critică de mediu. Un camion care transporta 76 de tone de acid sulfuric a căzut în apă în urma prăbușirii unui pod

×
Codul embed a fost copiat

Prăbuşirea unui pod din nordul Braziliei a făcut patru morţi, iar 13 persoane sunt date dispărute, potrivit unui nou bilanţ al autorităţilor, care se tem şi de pagube grave asupra mediului în faţa riscului de poluare cu acid sulfuric. 

La momentul dezastrului, duminică, opt vehicule erau pe punctul de a traversa podul Juscelino Kubitschek de Oliveira, principala cale de legătură între statele Maranhao (nord-est) şi Tocantins (nord).

Printre aceste vehicule, trei camioane de mare tonaj de marfă "transportau 22.000 de litri de pesticide şi 76 de tone de acid sulfuric, o substanţă chimică corozivă", potrivit Agenţiei naţionale a apelor (ANA).

Sunt efectuate analize ale apei pentru a evalua nivelul de poluare a râului Tocantins. Autorităţile încă nu au stabilit dacă acidul s-a vărsat afară din camioane.

Această posibilitate face operaţiunile de căutare a celor dispăruţi să fie mai complicate. Acestea continuă la bordul bărcilor la suprafaţă, folosirea scafandrilor fiind interzisă atâta timp cât riscul legat de acid nu a fost îndepărtat.

Citește și
Angajați
România înregistrează cea mai severă scădere din UE a numărului de angajați

"Patru corpuri au fost recuperate", au indicat pompierii din Tocantins marţi la prânz.

Autorităţile au identificat printre victime şoferul camionului care transporta acid şi o fetiţă de 11 ani.

Un bărbat de 36 de ani a fost salvat în viaţă duminică.

Cauzele prăbuşirii sunt deocamdată necunoscute, deşi primele elemente de care dispune Direcţia naţională a infrastructurii de transport arată că grinda centrală a podului s-a prăbuşit.

Cu o zi înainte de tragedie, un locuitor din zonă publicase pe internet o înregistrare video în care denunţa un "pericol" iminent, arătând fisuri vizibile în structura acestui pod lung de 500 de metri construit în anii 1960.

Preşedintele Luiz Inacio Lula da Silva a promis luni pe X "tot ajutorul din partea guvernului federal" pentru "salvarea victimelor şi ancheta" legată de desfăşurarea accidentului.

Brazilia a mai cunoscut două accidente grave mortale weekendul trecut.

Sâmbătă dimineaţă, 41 de persoane au murit într-un accident de autobuz în statul Minas Gerais (sud-est), după ce încărcătura unui camion s-a desprins şi a lovit un autobuz.

Duminică, zece membri ai aceleiaşi familii au murit în urma prăbuşirii avionului lor într-o zonă comercială a staţiunii turistice Gramado, în statul Rio Grande do Sul, în sudul ţării. 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
România înregistrează cea mai severă scădere din UE a numărului de angajați
România înregistrează cea mai severă scădere din UE a numărului de angajați

România, Austria şi Finlanda au raportat cel mai sever declin al numărului de angajaţi dintre țările din Uniunea Europeană, arată datele publicate vineri de Oficiul European de Statistică (Eurostat).

 

SUA cer Europei să-și asigure propria apărarea NATO până în 2027. Oficialii europeni consideră termenul nerealist
SUA cer Europei să-și asigure propria apărarea NATO până în 2027. Oficialii europeni consideră termenul nerealist

Statele Unite doresc ca până în 2027 Europa să preia majoritatea capacităţilor de apărare convenţionale ale NATO, de la informaţii la rachete, au transmis oficiali ai Pentagonului diplomaţilor europeni la Washington.

Ce spune fostul șef al NATO despre negocierile de pace. Jens Stoltenberg, avertisment pentru Ucraina
Ce spune fostul șef al NATO despre negocierile de pace. Jens Stoltenberg, avertisment pentru Ucraina

Vladimir Putin a declarat in India că lucrează alături de Statele Unite și alți parteneri, la un posibil acord de pace în Ucraina. Putin nu a dat detalii, iar analiștii fac speculații asupra condițiilor pe care le va cere liderul rus.

Recomandări
ÎCCJ contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale din Justiție: „Discriminează magistrații”
ÎCCJ contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale din Justiție: „Discriminează magistrații”

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis, vineri, să sesizeze din nou Curtea Constituțională a României (CCR) în privința legii pensiilor speciale ale magistraților.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

LIVE, ora 15.00. Premierul Ilie Bolojan face declarații de presă la Palatul Victoria
LIVE, ora 15.00. Premierul Ilie Bolojan face declarații de presă la Palatul Victoria

Premierul Ilie Bolojan va susține, astăzi, de la la ora 15.00, un briefing de presă la Palatul Victoria, a anunțat biroul de presă al administrației guvernamentale.