Ion Tiriac ar putea sa vanda actiunile la Metro

×
Publicitate

Omul de afaceri Ion Tiriac a primit o oferta greu de refuzat din partea Metro. Germanii i-au propus miliardarului roman rascumpararea actiunilor pe care acesta le are in compania lor.

 

Ion Tiriac ar primi pentru actiunile detinute aproximativ 27 de milioane de euro. Asta este oferta nemtilor, potrivit Ziarului Financiar. Compania germana ne-a transmis ca inca nu s-a stabilit o data pentru o posibila tranzactie.

Metro este cea mai mare retea de magazine din Romania, cu 25 de unitati in toata tara si o cifra de afaceri de 1,23 de miliarde de euro. Omul de afaceri roman detine 15% din actiuni.

Daca ia aceasta decizie, Ion Tiriac ar iesi din a doua mare afacere pe care o avea in Romania, asta dupa ce si-a vandut actiunile pe care le avea la Mercedes.

Oricum, nu este singurul om de afaceri care a luat astfel de decizii. Dinu Patriciu a vandut in totalitate compania Rompetrol, iar Puiu Popoviciu a vandut si el actiunile pe care le avea la Ikea Romania catre titularul marcii.


 

Articol recomandat de sport.ro
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Citește și...
Vezi ce salariu trebuie sa ai ca sa iti poti permite un credit!

Bancile anunta ca in acest an se va relua creditarea. Multe dintre au redus deja dobanzile pentru imprumuturi, iar procesul va continua in perioada urmatoare.

Gata cu cazinourile in Romania. Nu mai sunt profitabile din cauza crizei

Nu numai romanii cu salarii obisnuite saracesc din cauza crizei, ci si milionarii isi vad conturile subtiate. Si uite asa, din cauza lipsei de lichiditati, jocurile de noroc nu mai au cautare, iar salile se inchid rand pe rand.

Adio credite de consum in valuta! Ar putea sa dispara din oferta bancilor

Creditele de consum in valuta ar putea sa dispara din oferta bancilor din Romania. Eliminarea lor, in special a celor in franci elvetieni si yeni japonezi, este discutata de reprezentantii bancilor comerciale, ai BNR si ai FMI.

Recomandări
Cât de aproape este România de un „scenariu grecesc” al datoriei publice. Când am putea ajunge la o criză a dobânzilor

Proiecțiile privind evoluția datoriei publice arată că, fără o îmbunătățire a finanțelor statului, datoria României ar putea intra pe o traiectorie care, în timp, să ducă la niveluri comparabile cu cele din criza greacă a datoriilor suverane.

Bloomberg: State NATO încearcă să convingă SUA să-și păstreze trupele în Europa. Vor să suporte mai multe costuri

Statele est europene din NATO se oferă să suporte o parte mai mare din costurile trupelor americane staționate pe teritoriul lor, pentru a descuraja administrația Trump să își reducă prezența militară în regiune.

Incendiu la Institutul Clinic Fundeni din București. 37 de pacienți au fost evacuați de urgență

Pompierii au intervenit, sâmbătă dimineaţă, pentru a stinge un incendiu care se manifesta cu degajări de fum într-un salon de la etajul al treilea al Institutului Clinic Fundeni din Bucureşti.