Vilă din Oradea distrusă de flăcări. Locatarii au fost salvați la timp de un vecin

×
Publicitate

S-a dat alarma luni seară, într-un cartier din Oradea. Acoperişul unei vile a luat foc în timp ce familia care locuia acolo - părinţii şi cei doi copii - se aflau înăuntru.

Din fericire, cei patru au reuşit să iasă la timp, ajutaţi de un vecin, iar pompierii au stins vâlvătaia înainte ca aceasta să se propage şi la casele învecinate.

Alarma s-a dat în jurul orei 21:00, când un vecin a văzut flăcările ce se înălţau ameninţător la acoperişul vilei. Omul a urcat la etaj şi i-a ajutat pe membrii familiei să iasă din locuinţa.

"Chiar când mă apropiam aici, au început să izbucnească flăcările. Am mers înăuntru, i-am ajutat, în prima fază, fiindcă au avut un furtun şi i-am ajutat să stopăm, în măsura în care s-a putut, incendiul", spune un vecin.

În doar câteva minute, locul a fost împânzit de pompieri şi de poliţie. În stradă au ieşit şi vecinii, care s-au temut că flăcările să nu ajungă şi la casele lor.

Lt. Paul Radu, ISU Crișana:  "Se manifestă cu violenţă în zona acoperişului şi la nivelul mansardei, existând pericol de propagare la clădirea învecinată. Pentru înlăturarea efectelor incendiului s-a acţionat cu patru autospeciale cu apă şi spumă."

Cel mai probabil, susţin pompierii, focul ar fi izbucnit de la un coş de fum. 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Gorjean obligat de ANAF să aleagă între pensia de handicap și banii câștigati la nunți

Un bărbat din Gorj, care s-a născut cu o deficiență gravă ce îl obligă să stea în scaunul cu rotile, este obligat de autorități să aleagă între pasiunea pentru muzică, cu ajutorul căreia își mai câștiga un venit suplimentar, și pensia de 640 de lei.

Arena Națională se închide pentru câteva luni. Firea: „Care e vina mea?”

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a anunțat luni seara într-o conferință de presă că Arena Națională va fi închisă pentru câteva luni.

”Revoluția traficului”: Bucureștiul mai are ”doar” 2 locuri până va deveni cel mai aglomerat oraș din lume

Bucureștiul este pe locul 3 într-un rușinos top mondial al ambuteiajelor. Locuitorii Capitalei stau cel mai mult în trafic, după cei din Bangkok și Mexico City.

Recomandări
Angajații din sănătate, consultați în privința noii legi a salarizării. Ilie Bolojan dă asigurări că veniturile nu vor scădea

Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a anunțat că a început o consultare națională în rândul angajaților din sănătate privind impactul ultimei forme a proiectului legii salarizării, cea din 20 august 2026.

Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.