Iohannis, dupa tragedia din Capitala: "Moment foarte trist pentru natiunea noastra"

×
Publicitate

Klaus Iohannis a postat pe contul de Facebook un mesaj, dupa tragedia din Capitala, in urma careia zeci de oameni au murit.

"Sunt cutremurat si profund indurerat de tragicul eveniment care s-a produs in aceasta seara in centrul Capitalei. Este un moment foarte trist pentru noi toti, pentru natiunea noastra si pentru mine personal. In aceste momente dureroase, imi exprim intreaga compasiune si solidaritate fata de familiile celor afectati de aceasta tragedie. Totodata, asigur familiile afectate de acest eveniment zguduitor de intregul sprijin al celor implicati in operatiunile de salvare si ii rog sa aiba incredere ca institutiile responsabile depun toate eforturile pentru ca efectele catastrofei sa fie cat mai limitate. Va chem pe toti sa fim alaturi de familiile indurerate si sa dam dovada de solidaritate si de compasiune.", a scris presedintele pe Facebook.

Victor Ponta se intoarce de urgenta din Mexic

Potrivit postului de stiri Antena 3, Victor Ponta se va intoarce de urgenta din Mexic, sambata, dupa tragedia din clubul Colectiv.

Ministrul de Interne Gabriel Oprea a anuntat ca sambata, de la ora 07:00, a fost convocat Comitetul National pentru Situatii de Urgenta.

Articol recomandat de sport.ro
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Citește și...
Mina Petrila, cea mai veche din Romania, inchisa dupa 156 ani de activitate. "Este un moment amar pentru Valea Jiului"

Cea mai veche mina din Valea Jiului si totodata cea mai adanca din Europa, pentru ca se afla la aproape un kilometru inspre inima pamantului, este de astazi istorie.

Comoara din gunoi pe care Romania o ignora. Solutia pentru caldura mai ieftina si preturi mai mici in magazine

Din fiecare tona de gunoi, Romania ar putea produce curent electric, combustibil bio si ingrasamant pentru agricultura. Este propunerea de lege facuta de Asociatia Romana pentru Biogaz, si Biomasa.

Referat DNA . Cum se negociau spagile in dosarul Urdareanu. Gheorghe Nichita: "Da. E groasa... suntem monitorizati"

Gheorghe Nichita a fost interceptat ambiental in timp ce discuta cu Iulius Mardarasevici despre mita pe care trebuia sa o primeasca in contul unui contract ce urma sa fie atribuit asocierii de firme UTI-IBC, desi stia ca este monitorizat de DNA.

Recomandări
Cât de aproape este România de un „scenariu grecesc” al datoriei publice. Când am putea ajunge la o criză a dobânzilor

Proiecțiile privind evoluția datoriei publice arată că, fără o îmbunătățire a finanțelor statului, datoria României ar putea intra pe o traiectorie care, în timp, să ducă la niveluri comparabile cu cele din criza greacă a datoriilor suverane.

Parlamentul, chemat în sesiune extraordinară în ultima săptămână din PNRR. Ce se întâmplă cu legea salarizării

Parlamentul intră în sesiune extraordinară între 24-26 august, ultima săptămână până la finalizarea PNRR. Legea salarizării ar putea ajunge la vot dacă luni partidele fostei coaliții se pun de acord după o nouă discuție cu președintele.

Incendiu la Institutul Clinic Fundeni din București. 37 de pacienți au fost evacuați de urgență

Pompierii au intervenit, sâmbătă dimineaţă, pentru a stinge un incendiu care se manifesta cu degajări de fum într-un salon de la etajul al treilea al Institutului Clinic Fundeni din Bucureşti.