Polițist din Covasna, cercetat pentru luare de mită în formă continuată, abuz în serviciu şi fals intelectual

62347756
Shutterstock

Ofiţerii Direcţiei Generale Anticorupţie (DGA) au făcut trei percheziţii într-un dosar care vizează un poliţist de la IPJ Covasna, acuzat de luare de mită în formă continuată, abuz în serviciu şi fals intelectual.

”În data de 23 mai 2024, ofiţerii Direcţiei Generale Anticorupţie - Serviciul Judeţean Anticorupţie Covasna, la delegarea şi sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Covasna, au efectuat trei percheziţii domiciliare într-un dosar în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de luare de mită în formă continuată, abuz în serviciu şi fals intelectual de către un agent de poliţie din cadrul IPJ Covasna”, anunţă, vineri, DGA, într-un comunicat de presă.

Potrivit documentului citat, în anii 2023 şi 2024, agentul de poliţie a primit direct foloase materiale care nu i se cuveneau de la o persoană cercetată într-un dosar penal.

Banii au fost ceruţi ”pentru a îndeplini, neîndeplini sau urgenta efectuarea unor activităţi procedurale într-o cauză penală, nu a înregistrat o plângere depusă de o persoană vătămată care reclama săvârşirea unei infracţiuni şi a întocmit un raport care conţinea date nereale pentru a justifica omisiunea înregistrării plângerii persoanei vătămate”.

”În data de 23 mai 2024 s-a dispus reţinerea agentului de poliţie pentru 24 de ore, cercetările fiind efectuate în continuare de Parchetul de pe lângă Tribunalul Covasna. În cauză s-a beneficiat de sprijinul de specialitate al lucrătorilor Inspectoratului de Poliţie Judeţean Covasna, al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Covasna, al Brigăzii Operaţiuni Speciale Braşov şi Serviciului Operaţiuni Speciale Covasna”, a mai transmis DGA.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
Citește și...
Ministrul Apărării: „România trebuie să-şi dezvolte propriul software pentru drone şi să intre în zona de coproducţie”

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a declarat că, după incidentele cu drone, România are nevoie de dezvoltarea unui software propriu și de coproducție în domeniu.

Trei minori, loviți de o mașină proiectată pe scuar în cartierul Drumul Taberei. Au fost transportați de urgență la spital

Trei minori au fost loviţi de un autovehicul proiectat pe un scuar, duminică, în urma unui accident rutier produs pe Bulevardul Drumul Taberei din Bucureşti.

Violarea suveranității spațiului aerian al României de dronele Federației Ruse va fi discutată în cadrul NATO

Violarea suveranității spațiului aerian al României de dronele Federației Ruse va fi discutată în cadrul NATO. La cererea României diplomații și militarii vor insista ca aliații să rezolve alături de noi aceasta problema tot mai spinoasă.

Recomandări
Armata Română vrea să investească masiv în drone, peste 400 de milioane de euro. Ce a reușit România până acum

Peste 400 de milioane de euro va cheltui Armata Română în următorii ani pentru a se dota cu drone de toate felurile. Zeci de firme se bat pe contracte.

Violarea suveranității spațiului aerian al României de dronele Federației Ruse va fi discutată în cadrul NATO

Violarea suveranității spațiului aerian al României de dronele Federației Ruse va fi discutată în cadrul NATO. La cererea României diplomații și militarii vor insista ca aliații să rezolve alături de noi aceasta problema tot mai spinoasă.

Un ciclon care traversează Câmpia Rusă a făcut ravagii în România. Vântul turbat a făcut victime în zona Moldovei

Vântul turbat a făcut victime în zona Moldovei, unde este cod portocaliu. În județul Vaslui, un bărbat lovit de o bucată de acoperiș desprinsă de pe un bloc s-a prăpădit, iar un altul a ajuns la spital, rănit de o creangă.