Perchezitii la un procesator de carne din judetul Alba. Prejudiciul ar fi de 2 milioane de euro

×
Publicitate

Patronul unui abator din judetul Alba este suspectat de o evaziune fiscala de peste 2 milioane de euro, iar maniera prin care a inselat statul, spun anchetatorii, este una bine pusa la punct.

Sute de animale erau inregistrate lunar prin firma-fantoma create de el. Apoi, animalele erau transate si vandute in reteaua proprie de magazine.

Miercuri dimineata, 11 perchezitii au avut loc atat la sediul abatorului din localitatea Galda de Jos, dar si la magazinele de carne din judet.

De asemenea, cativa angajati si patronul societatii au ajuns in fata procurororilor pentru a da explicatii. Ei sunt banuiti ca din ianuarie 2013 pana in martie 2015 ar fi cumparat animale vii din strainatate fara sa le declare, apoi le-au valorificat la negru.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Sărbătoare la FCSB! Tricolorul va fugi după România - Țara Galilor direct la nunta sa cu o senzuală brunetă
FOTO Sărbătoare la FCSB! Tricolorul va fugi după România - Țara Galilor direct la nunta sa cu o senzuală brunetă
Citește și...
MAI, despre drona explodată la Constanţa: SCOMAR e sistem de supraveghere maritimă, nu sistem militar anti-dronă

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) transmite că sistemul SCOMAR a fost dezvoltat pentru supravegherea maritimă de către Garda de Coastă şi nu este un radar singular ori un sistem militar anti-dronă.

Un bărbat din Cluj a amenințat angajata unui magazin cu un pistol. A fost reținut de agenții de pază

Un bărbat de 40 de ani este cercetat, sub control judiciar, de poliţiştii şi procurorii din Cluj-Napoca, după ce a ameninţat cu un pistol neletal, dar supus autorizării, o angajată a unui magazin.

Mai puține locuințe vândute în 2026. Dezvoltatorii imobiliari se confruntă cu noi provocări

Piața imobiliară este o oglindă fidelă a situației economice din țară, spun consultanții din domeniu. Odată cu scăderea puterii de cumpărare, și numărul locuințelor vândute este mai mic.

Recomandări
Nicuşor Dan: „Prima opţiune a fost a unui guvern politic, numai că niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate”

Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, că prima opțiune a fost a unui guvern politic, numai că niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate conturată, iar Eugen Tomac a fost opțiunea cea mai bună.

Filmul exploziei dronei de la Constanța. Pericolul a fost imens: în apropiere se aflau mai multe terminale petroliere

România a fost din nou în alertă după ce o dronă maritimă ucraineană a explodat în Dana 78 a Portului Constanța.

Explozia din Portul Constanța ridică semne de întrebare. General: „Armata rusă a copiat semnalul de navigație, l-a transmis”

Drona maritimă care a explodat în Portul Constanța a pierdut legătura cu operatorii ucraineni - a confirmat Marina Ucraineană.