Isterie în București din cauza ploii sahariene. „Nu-mi vine să cred cum mi-am găsit mașina”

×
Publicitate

Liniștea nu s-a așternut peste spălătoriile auto din București odată cu venirea serii. Au fost cozi uriașe până târziu în noapte, pentru că șoferii au ținut morțiș să scape de noroiul așezat pe mașini.  

Șoferii care au evitat aglomerația din timpul zilei s-au gândit să-și încerce norocul pe timpul serii, dar fără rezultat. Este trecut de miezul nopții, iar spălătoriile sunt încă pline.

Așadar, nu puțini au fost cei care au sperat că după lăsarea întunericului vor prinde mai ușor un loc liber pentru a-și curăța mașina.

Reporter: De cât timp aștepți la coadă?

Bărbat:De vreo 30 de minute, nu-mi vine să cred cum mi-am găsit mașina. Am zis să vin mai târziu, că prind mai liber”.

Reporter: Ai rămas dezamăgit.

Bărbat: „Chiar că...”.

În mai toate spălătoriile auto din Capitală, deschise non-stop, situația a fost la fel. Dar, înarmați cu răbdare, oamenii au așteptat zeci de minute.

Tânăr: „25 de minute. Am fost și la ora 17:00 și la ora 21:00, nu mi se pare normal. Nu înțeleg ce-a venit, ce ploaie sahariană, dar e ceva rău. Mai încolo și prin alte sectoare”.

Fată:De vreo 20 de minute așteptăm. În momentul în care se produce ceva în România se produce isterie. Nu vreau să mă gândesc ce a fost pe zi”.

Student:Am venit mai devreme cu încă două mașini și am stat vreo 45 de minute să le spăl”.

Cei care nu au apucat să își spele autoturismul au primit ajutor din partea naturii. Noaptea trecută a plouat în București.

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
Dezastru după potop. Case inundate, mașini distruse și oameni evacuați. Județul lovit cel mai tare de furtuni

Vremea rea a adus un potop de necazuri. O nouă rundă de ploi a umflat râurile, iar apele scurse de pe versanți au ajuns până în casele oamenilor. 

Ce s-a întâmplat cu cei trei tineri care au băgat un om al străzii în portbagajul mașinii ca să se amuze

Trei tineri din București au fost reținuți de polițiști după ce au închis, în portbagajul mașinii, un om fără adăpost și l-au plimbat prin oraș, doar ca să se amuze.

De ce ar fi vrut șoferul din Suceava să îl lovească cu mașina pe adolescentul aflat pe trotinetă. L-a urmărit doi kilometri

Un bărbat din Suceava a fost reținut pentru tentativă de omor, după ce a lovit intenționat, cu mașina, un adolescent de 14 ani, aflat pe o trotinetă electrică.

Recomandări
România riscă o criză a carburanților. Anunțul Ministerului Energiei după ce Kazahstanul a oprit livrările

Ministerul Energiei caută surse alternative de petrol după blocajele din Marea Neagră. Autoritățile transmit că sunt analizate mai multe scenarii pentru piața carburanților din România și că se vor întâlni cu companiile din domeniu.

S-a prescris. Curtea de Apel Bucureşti a anulat condamnarea de 5 ani de închisoare a fostului şef al ANAF Sorin Blejnar

Curtea de Apel Bucureşti a dispus anularea unei condamnări de 5 ani închisoare primită de fostul şef al ANAF Sorin Blejnar în anul 2019 pentru trafic de influenţă, motivul invocat de judecători fiind faptul că faptele s-au prescris.

Cum comentează președintele PSD Sorin Grindeanu imaginile cu Marcel Ciolacu şi fugarul Ionel Arsene: „Fiecare răspunde”

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost întrebat, miercuri, cum comentează imaginile în care Marcel Ciolacu apare alături de fostul lider PSD, fugarul Ionel Arsene, condamnat în 2023 la închisoare pentru trafic de influenţă.