Cod galben de ninsori în România. Zonele vizate de avertismentul meteorologilor

62433141
Shutterstock

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță că vremea se schimbă radical în aproape toată țara.

 

Ploile vor cuprinde toate regiunile până luni, la ora 15.00, în acelaşi interval fiind semnalate şi intensificări temporare ale vântului în regiunile sudice şi sud-estice.

„În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor fi local de 10...15 l/mp, iar în Oltenia, Muntenia, Dobrogea şi în jumătatea de sud a Moldovei, pe arii restrânse de peste 30 l/mp. Vor fi mai ales averse, izolat însoţite de descărcări electrice. În zona de munte precipitaţiile vor fi mixte. Vântul va avea local şi temporar intensificări în regiunile sudice şi sud-estice cu viteze în general între 45 şi 55 km/h”, precizează ANM.

Marţi, ploile se vor extinde din nou, iar mai ales în zonele de munte şi în sud-vest se vor acumula cantităţi însemnate de apă. Vântul se va intensifica în cea mai mare parte a ţării.

Meteorologii au emis, de asemenea, o avertizare cod galben de ninsori la altitudini de peste 1.500 de metri, ce vizează Carpaţii Meridionali şi Carpaţii de Curbură. Avertismentul meteo este valabil în perioada 21 aprilie, ora 18 – 22 aprilie, ora 12.

„La altitudini de peste 1500 m în Carpaţii Meridionali şi în Carpaţii de Curbură, vor predomina ninsorile, local însemnate cantitativ şi se va depune strat de zăpadă”, transmite ANM.

Cum va fi vremea în București

Cerul se va înnora treptat, iar pe parcursul nopţii de duminică spre luni va ploua moderat şi se vor acumula cantităţi de apă în jur de 15 l/mp.

Luni, cerul va fi temporar noros, iar averse slabe vor mai fi la începutul zilei.

Vântul va sufla slab şi moderat, trecător cu unele intensificări. Temperatura maximă a după-amiezii de duminică va fi de 18-19 grade, iar pentru luni va fi de 14-15 grade. Temperatura minimă va fi de 7-8 grade.

Articol recomandat de sport.ro
Putin dă o lovitură de proporții! Rușii își trec în cont o victorie colosală în fața occidentalilor
Putin dă o lovitură de proporții! Rușii își trec în cont o victorie colosală în fața occidentalilor
Citește și...
Reclamații în lanț la CFR. 65% dintre călători spun că nu funcționează aerul condiționat în trenuri

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruţă, afirmă că 65% dintre călătoriiCFR au reclamat că nu funcţionează aerul condiţionat în trenuri.

Cum s-a produs accidentul în care a murit pilotul român Adrin Rus și un pilot austriac. Motocicletele lor au luat foc

Pilotul român de curse moto Adrian Rus supranumit - „Sinner” a murit în urma unui accident dramatic petrecut la o competiție din Cehia. S-a întâmplat la startul unei curse,și a fost implicat și un al doilea pilot din Austria.

ANIMAȚIE GRAFICĂ. Cum a avut loc accidentul din Munții Bucegi în care o alpinistă și-a pierdut viața

Are loc o anchetă complicată în cazul accidentului produs în masivul Caraiman, unde o tânără medic stomatolog la o clinică din București a murit, iar trei bărbați au fost răniți. 

Recomandări
Rezultate BAC 2026. Numărul mediilor de 10 a crescut după contestații. Este cea mai mare rată de promovare din ultimii 17 ani

Rezultatele finale ale examenului de bacalaureat au fost publicate cu o zi înainte de termenul stabilit inițial, de Ministerul Educației. După soluționarea contestațiilor, încă 2.600 de candidați au reușit să treacă de pragul mediei 6.

Înscrieri la facultate 2026. Universitățile vin cu specializări noi, dar și cu taxe mai mari pentru viitorii studenți

Cu această ocazie și universitățile din România încep înscrierile pentru admitere, iar noul an academic va aduce schimbări importante, dar și facilități pentru atragerea candidaților. 

ANIMAȚIE GRAFICĂ. Cum a avut loc accidentul din Munții Bucegi în care o alpinistă și-a pierdut viața

Are loc o anchetă complicată în cazul accidentului produs în masivul Caraiman, unde o tânără medic stomatolog la o clinică din București a murit, iar trei bărbați au fost răniți.