Ceata si burnita in majoritatea regiunilor, dar cu temperaturi peste medie, miercuri. Prognoza meteo pentru urmatoarele zile

×
Codul embed a fost copiat

Ziua de miercuri ne aduce multi nori, ceata si burnita in sudul si estul tarii; innorari si temperaturi peste media perioadei in interiorul arcului carpatic. Maximele termice ajung in intervalul 9-19 grade.

In Dobrogea si in Baragan cerul ramane acoperit de nori intreaga zi, iar la primele ore ale diminetii este ceata, dar nu foarte densa, din loc in loc. Temperaturile, comparabile cu cele de marti, ajung la 14-15 grade.

Ceata domina prima parte a zilei si mai sus, in Moldova sudica si in nordul Munteniei si e posibil sa ploua slab sau sa burniteze. Nici pe aici nu prea apar schimbari in regimul termic: maximele se opresc la 14-15 grade.

Si in jumatatea nordica a Moldovei se anunta innorari consistente, negura in orele diminetii si conditii de ploaie slaba sau burnita. Temperaturi normale pentru acest moment al anului, vor fi de cel mult 12 grade Celsius.

In nordul Transilvaniei si in Maramures asteptam innorari dar si scurte momente cu soare. Regimul termic va fi in continuare foarte placut, cu maxime de pana la 18 grade.

Citește și
ceata
Temperaturi peste medie si ceata in mai multe regiuni ale tarii. Prognoza meteo pentru urmatoarele 3 zile

Norii se inmultesc si in tinuturile vestice, insa nu sunt semne de ploaie. Vor fi si perioade insorite pe parcursul zilei, iar vantul va avea unele porniri in sudul Banatului. Temperaturile vor urca la pana la 18-19 grade.

In tinuturile centrale se anunta multi nori si ceata mai ales in orele diminetii. Pe crestele muntilor vantul va sufla mai tare, iar mercurul din termometre va ajunge pana la 16-17 grade, valori mai ridicate decat ar fi normal in aceasta perioada.

Si in sud-vestul tarii vor mai fi conditii de ceata dimineata, iar peste zi se anunta vreme inchisa si ploi slabe locale. Temperaturile scad usor fata de ieri, iar in regiunile mai inalte se vor inregistra pana la 15 grade.

Aceeasi situatie gasim si in sudul tarii: multi nori si ceata, posibil insotita de burnita in zonele joase. Temperaturile maxime scad cu 3-4 grade fata de ziua trecuta.

In Bucuresti, in prima parte a zilei si din nou dupa lasarea
noptii va fi ceata sau nebulozitate joasa. Vantul nu va pune probleme, tendinta presiunii atmosferice va fi de scadere, iar la amiaza vom avea 12-13 grade.

La munte, soarele nu va mai fi la fel de generos ca pana acum. In Muntii Apuseni si in zonele de creasta din celelalte masive cerul va fi variabil si chiar senin, dar in Muntii Banatului, in sudul Carpatilor Meridionali si in Carpatii Orientali va fi ceata asociata cu ploi slabe sau burnita. Vantul va fi mai nervos la altitudini mari, iar temperaturile maxime vor depasi mediile perioadei.

Prognoza meteo pentru urmatoarele trei zile

Joi, va fi ceata si burnita in sud si in est unde va ploua dupa lasarea noptii, in rest va picura cu totul izolat. Vineri, va ploua in sud si in est, iar sambata va mai ploua slab sau va fi
burnita si ceata in sud. Tendinta va fi de racorire constanta.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Vreme calda in vest si centru, ceata in sud si est. Temperaturile ajung marti pana la 20 de grade Celsius
Vreme calda in vest si centru, ceata in sud si est. Temperaturile ajung marti pana la 20 de grade Celsius

Astazi ramanem cu vremea calda in vest, in centru, la deal si la munte. In zonele joase din sud si est avem din nou ceata si conditii de burnita. Maximele termice ajung in intervalul 10 - 20 de grade.

Temperaturi peste medie si ceata in mai multe regiuni ale tarii. Prognoza meteo pentru urmatoarele 3 zile
Temperaturi peste medie si ceata in mai multe regiuni ale tarii. Prognoza meteo pentru urmatoarele 3 zile

Ziua de duminica ne-aduce temperaturi peste mediile perioadei in cea mai mare parte a tarii. Ceata in est si in sud, vreme buna in celelalte regiuni. Maximele termice ajung in intervalul 10...20 de grade.

Vremea se mentine mai calda decat in mod obisnuit, pentru aceasta perioada. Prognoza meteo pentru urmatoarele 3 zile
Vremea se mentine mai calda decat in mod obisnuit, pentru aceasta perioada. Prognoza meteo pentru urmatoarele 3 zile

Sambata, 8 noiembrie 2014, desi valorile termice diurne vor scadea usor in cea mai mare parte a tarii, vremea se va mentine mai calda decat in mod obisnuit in prima decada a lunii noiembrie, indeosebi in regiunile intracarpatice.

Recomandări
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO

Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice, au declarat joi oficialii militari și de securitate ucraineni, potrivit Sky News.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor
Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor

Sezonul de gripă a început mai devreme anul acesta, iar autoritățile au emis deja o alertă epidemiologică. Asta după ce timp de trei săptămâni numărul cazurilor a crescut alarmant și a fost înregistrat și primul deces.