Barna, ironic la adresa premierului: Aţi fi putut fi Superman, dar aţi ales să fiţi un banal Florin Cîţu

Dan Barna

Deputatul USR Dan Barna i-a reproşat, marţi, în plenul Parlamentului, prim-ministrului Florin Cîţu că a preferat să fie „frânarul” programului de guvernare care trebuia să scoată ţara din criză în loc să fie „premierul reformator”.

„Aţi fi putut fi premierul acela reformator de care ţara aceasta are disperată nevoie, dar aţi preferat să vă luaţi rolul de a fi frânarul programului de guvernare care trebuia să ne scoată din criză. Şi, da, aţi fi putut fi eroul luptei cu pandemia, dar aţi preferat această iresponsabilitate relaxată în care, pe parcursul întregii veri, le-aţi explicat românilor că valul patru nu ne priveşte pe noi. Aţi sacrificat cinic stabilitatea politică ca să obţineţi, e adevărat, o mână de voturi în partidul dumneavoastră. Aţi avut de administrat o campanie de vaccinare. Aţi dat-o grav pe gard şi aţi organizat un congres cu 5.000 de oameni, după care aţi anunţat restricţiile”, a spus Barna, la dezbaterea moţiunii de cenzură iniţiate de PSD.

Potrivit lui Barna, Florin Cîţu a distrus coaliţia de guvernare.

„Aţi distrus o coaliţie cu un capital uriaş de încredere şi speranţa că am putea scăpa mai repede de pandemie. Aţi avut, practic, totul la dispoziţie, aţi avut voturile oamenilor, aţi avut buna noastră credinţă şi aţi avut mandatul de a pune această ţară pe direcţia cea bună. (...) După 30 de ani, de mulţi 'Lex Luthor' şi 'Joker' şi zmei şi spâni, chiar aţi fi putut fi Superman. Dar aţi ales, domnule, să fiţi doar un oarecare banal Florin Cîţu", a adăugat Dan Barna.

Articol recomandat de sport.ro
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Citește și...
Ce urmează după căderea Guvernului Cîțu. O nouă criză politică în România
Ce urmează după căderea Guvernului Cîțu. O nouă criză politică în România

Liberalii se pregătesc de un nou scenariu de criză politică în România, după căderea Guvernului Cîțu la moțiunea de cenzură inițiată de PSD.

Ciolacu, în Parlament:
Ciolacu, în Parlament: "Aţi jucat golf cu vieţile românilor! Românii mor carbonizaţi în spitale”

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a avut un discurs dur, marţi, în plenul reunit al Parlamentului, la dezbaterea moţiunii de cenzură. El a susținut că Guvernul Cîţu a minţit, a furat și a distrus România.

Cîțu, discurs agresiv în Parlament: ”USR s-au făcut fraţi cu PSD şi cu extremiştii neo-fascişti”
Cîțu, discurs agresiv în Parlament: ”USR s-au făcut fraţi cu PSD şi cu extremiştii neo-fascişti”

Premierul Florin Cîțu a avut un discurs agresiv în plenul Parlamentului, în ședința în care urma să se voteze moțiunea de cenzură inițiată de PSD împotriva Guvernului său.

Recomandări
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a trimis la Curtea Constituţională concluziile unei "expertize independente" întocmite de un expert contabil autorizat. 

Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online
Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online

Autoritățile vor ca datoriile pe care românii le au la Fisc și la direcțiile de taxe locale să apară pe liste publice care pot fi accesate online.

A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi
A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi

În premieră pentru infrastructura din România, a ajuns la noi un utilaj uriaș care va fora prin munți, cu ajutorul unei tehnici noi, un tunel rutier de autostradă.