“Probabil ca Dumnezeu nu exista. Bucura-te de viata!”

×
Publicitate

Este sloganul unei campanii publicitare care va fi inscriptionat pe autobuzele din Londra.


De data asta, nu Nietzsche a fost capul rautatilor, ci Asociatia Umanista Britanica. Satula pana peste cap de figurile Bisericii, organizatia s-a hotarat sa-i dea peste nas.

“Religia s-a obisnuit sa aiba drum liber – reduceri de taxe, respect nemeritat si dreptul de a spala copiii pe creier,” a declarat indignat Richard Dawkins, profesor la Oxford.

Acesta spera ca mesajul ateist ii va invita la gandire, pe cei obisnuiti sa creada fara a cerceta.

“Vedem prea multe afise care indeamna la mantuire sau care ne ameninta cu flacarile iadului. Cu siguranta reclama de pe autobuze va fi o gura de aer proaspat. Daca ii va face pe oameni sa zambeasca, e si mai bine,” a declarat Hanne Stinson, directorul executiv al Asociatiei Umaniste Britanice.

Stephen Greeen, liderul grupului de presiune Vocea Crestina considera ca “autobuzele si ateismul sunt un pericol pentru publicul larg.”

Tu crezi in Dumnezeu? De ce? Comenteaza AICI!

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Justin Timberlake o duce pe Rihanna la dezalcoolizare

Caci asa se numeste cel mai nou single al artistei - "Rehab", la care cei doi au filmat zilele trecute videoclipul. Judecand dupa poze, Justin si Rihanna joaca rolul unor indragostiti.

Bietul Ogica! Nevasta nu il elibereaza

Ogica nu mai poate sa se insoare cu iubita Crina, cantareata de muzica populara, pentru ca nevasta Melinda nu mai vrea sa divorteze.

Oana Roman cauta serviciu pentru iubit

Oana si-a tras iubit, fost depanator de lifturi la Ascensorul SA. Alexandru a renuntat la serviciu pentru dragoste. Iubire-iubire, dar branza e pe bani!

Recomandări
Drona doborâtă la Galați pare să fi fost rusească. A zburat zeci de kilometri în 17 minute. Fragmente găsite lângă Corni

O nouă dronă care a pătruns neautorizat în spaţiul aerian românesc a fost doborâtă azi dimineață, în județul Galați. 

Tragedie pe litoral: Un adolescent de 17 ani a murit în valuri la Olimp, iar un tânăr de 19 ani este căutat de scafandri

Deși e steag roșu arborat pe plajele din sud, doi tineri care au intrat în marea furioasă, în stațiunea Olimp, au dispărut în valuri. 

Zi cu 3 incidente pe litoral: O dronă găsită lângă plaja Modern, un obiect suspect la Eforie și o aripă de în largul mării

Pe litoral în Constanța și Eforie două alerte au dus la evacuarea turiștilor de pe plajă! La Constanța în largul plajei Modern aproape de Portul Tomis a fost găsit un fragment de dronă.