Rezultate simulare Evaluare Națională 2019. Câți elevi au obținut media 10

×
Publicitate

Rezultate simulare Evaluare Națională 2019. Rezultatele finale înregistrate la simularea Evaluării Naţionale arată că 53% dintre elevii de clasa a VIII-a au obţinut medii peste 5, iar 28 dintre ei au luat 10.

Rezultate simulare Evaluare Națională 2019. La simularea probelor scrise din cadrul Evaluării Naţionale pentru elevii claselor a VIII-a (EN VIII), desfăşurată în perioada 11- 13 martie au participat, în premieră, şi elevii claselor a VII-a, scrie News.ro.

Rezultate simulare Evaluare Națională 2019. Au participat la toate probele 164.264 de elevi de clasa a VIII-a (din totalul celor 175.463 de elevi înscrişi în clasa a VIII-a), respectiv 168.108 elevi de clasa a VII-a (din totalul celor 182.207 elevi înscrişi în clasa a VIII-a).

Rezultate simulare Evaluare Națională 2019. La simularea susţinută de elevii claselor a VIII-a, 87.225 de elevi au obţinut medii mai mari sau egale cu 5, ceea ce reprezintă 53,1% dintre elevii prezenţi la toate probele (164.264), procent net superior celui înregistrat anul trecut (47%).

Rezultate simulare Evaluare Națională 2019. Pe tranşe de medii, se înregistrează următoarea situaţie statistică: 23.176 de medii între 5 şi 5,99, 22.366 de medii între 6 şi 6,99, 19.734 de medii între 7 şi 7,99, 15.330 de medii între 8 şi 8,99, 6.591 de medii între 9 şi 9,99, respectiv 28 de medii 10.

Rezultate simulare Evaluare Națională 2019. În privinţa disciplinelor de examen, procentul notelor mai mari sau egale cu 5 a fost de 69,1% (63,1% în 2018) la Limba şi literatura română, respectiv de 39,4% (33,1% în 2018) la Matematică. La proba de Limba şi literatura maternă, 85,9% (82,6% în 2018) din elevii prezenţi au primit note peste 5.

Rezultate simulare Evaluare Națională 2019. Ratele de prezenţă pe discipline au fost următoarele: 94,95% (166.590 de elevi dintr-un total de 175.463 de elevi de clasa a VIII-a) la Limba şi literatura română, 93,55% (9.797 de elevi dintr-un total de 10.473 de elevi eligibili) la Limba şi literatura maternă şi 94,31% (165.477 de elevi) la Matematică. 16 elevi au fost eliminaţi din cauza unor tentative de fraudă.

Rezultate simulare Evaluare Națională 2019. Simularea susţinută pentru prima dată şi de elevii claselor a VII-a a relevat o rată a mediilor mai mari sau egale cu 5 de 52,4% (88.117 elevi din 168.108 elevi prezenţi la toate probele).

Rezultate simulare Evaluare Națională 2019. Pe tranşe de medii, s-a consemnat următoarea distribuţie statistică: 29.039 de medii între 5 şi 5,99, 26.276 de medii între 6 şi 6,99, 19.352 de medii între 7 şi 7,99, 10.586 de medii între 8 şi 8,99, 2.852 de medii între 9 şi 9,99, respectiv 12 medii 10.

Pe discipline, procentul notelor mai mari sau egale cu 5 a fost de 64,2% la Limba şi literatura română, 42,8% la Matematicăşi 76% la Limba şi literatura maternă.

Rata de participare în ansamblu a fost, în medie, de 93,6 %. 15 elevi au fost eliminaţi din cauza unor tentative de fraudă.

Rezultatele vor fi analizate la nivelul fiecărei unităţi de învăţământ prin discuţii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, şedinţe cu părinţii, precum şi la nivelul consiliului profesoral în vederea adoptării unor măsuri adecvate pentru îmbunătăţirea performanţelor şcolare. La solicitarea scrisă a elevului sau a părintelui/tutorelui, notele obţinute la simulările naţionale pot fi trecute în catalog.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon!a 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Naționala României și Radu Drăgușin transmit un mesaj elevilor care susțin Evaluarea Națională | VIDEO

Jucătorul echipei naţionale Radu Drăguşin a transmis un mesaj de încurajare pentru elevii care vor susţine, începând de luni, Evaluarea Naţională.

Elevii au intrat oficial în vacanța de vară. Elevii au încheiat anul cu festivități și premii. Când se vor întoarce în bănci

Oficial, de vineri a început vacanța mare. Curțile școlilor s-au umplut de copii fericiți și de flori.

Începe vacanța de vară a elevilor. Când va începe următorul an școlar. Calendarul anunțat de Ministerul Educației

Elevii intră de vineri, după finalizarea cursurilor, în vacanța de vară, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării.

Recomandări
LIVE UPDATE, învestirea Guvernului Veștea. Audierile încep la 12.00, plenul Parlamentului a fost convocat în această seară

Birourile Permanente ale Camerei Deputaţilor şi Senatului s-au reunit astăzi pentru a stabili calendarul învestirii Guvernului Veştea, după ce lista miniștrilor și programul de guvernare au ajuns, duminică seară în Parlament.

ANM: Cod galben de caniculă și furtuni în mai multe regiuni ale țării. Temperaturile urcă până la 34 de grade

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) avertizează că vremea va deveni deosebit de caldă în cea mai mare parte a țării în intervalul 22 iunie, ora 10:30 – 24 iunie, ora 21:00. 

LIVE: Rezolvarea subiectelor de la proba de română, Evaluarea Națională 2026. Vezi care erau răspunsurile corecte

Aici poate fi urmărită rezolvarea live a subiectelor de la proba de limba și literatura română, susținută astăzi de absolvenții clasei a VIII-a în cadrul Evaluării Naționale 2026.