Comitetul International Olimpic NU exclude echipa Rusiei de la Jocurile Olimpice si lasa federatiile internationale sa decida

×
Publicitate

Delegatia Rusiei va participa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, a decis Comitetul International Olimpic, federatiile internationale urmand sa decida dupa caz daca sportivii pot participa sau nu.

CIO a lasat federatiile internationale sa decida in fiecare caz separat in legatura cu participarea sportivilor rusi, in functie de criterii foarte stricte, inaintea Jocurilor de la Rio, care incep pe 5 august.

Joi, Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) a dat dreptate Federatiei Internationale de Atletism (IAAF), care a suspendat federatia rusa de profil in urma concluziilor unei comisii independente despre sistemul de dopaj organizat in Rusia.

Citeste si: Atletii rusi, interzisi la Jocurile Olimpice de la Rio. Isinbaeva, ironica: "Multumesc tuturor ca au ingropat atletismul

CIO i-a interzis Iuliei Stepanova sa participe la Jocurile de la Rio

Comitetul International Olimpic (CIO) i-a interzis duminica atletei ruse Iulia Stepanova sa participe la Jocurile de la Rio de Janeiro (5-21 august), anunta AFP.

Aflata la originea dezvaluirilor privind sistemul de dopaj generalizat din Rusia, Stepanova a cerut pe 5 iulie, printr-o scrisoare, Comitetului International Olimpic sa-i acorde dreptul sa concureze sub drapel neutru la Jocurile de la Rio.

Ulterior, comisia executiva a instantei olimpice a transmis spre avizare comisiei sale de etica dosarul alergatoarei de 800 m, declarata admisibila pentru competitiile internationale de catre IAAF datorita ''contributiei sale cu adevarat exceptionale la protejarea atletilor integri si la promovarea fair-play-ului, a integritatii si autenticitatii sportului''.
 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Transferul pe care Sparta Praga il negociaza inaintea turului cu Steaua, marti, 21:00, ProTV! Ce star vor sa aduca

 SPARTA PRAGA - STEAUA e in direct la PROTV, marti de la 21:00. Cehii de la Sport.cz anunta ca Sparta Praga ar putea face un transfer spectaculos chiar inaintea dublei cu Steaua din preliminariile Ligii.

ASTA e visul de Champions League pentru noua Steaua! Sparta - Steaua, marti, 21:00, in direct la PRO TV

Marti seara, la Praga, echipa lui Reghe isi joaca viitorul! Totul pentru play-off in 180 de minute totale pentru un vis interzis in ultimii 3 ani! Sparta Praga - Steaua e in direct la PRO TV, marti, de la 21:00!

Klaus Iohannis i-a predat Catalinei Ponor drapelul Romaniei. Mesajul transmis de presedinte sportivilor care merg la JO

Sportivii romani care vor participa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro au fost primiti, joi seara, de presedintele Klaus Iohannis, intr-o ceremonie festiva care a avut loc pe platoul Palatului Cotroceni, in aer liber.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.