Sotia pune poze pe Facebook din Italia, iar el schimba scutece. Povestea lui Radu, romanul care isi creste singur cei 5 copii

×
Codul embed a fost copiat

Mirajul unei vieti mai bune in strainatate destrama tot mai multe familii din Romania. Victime ale fenomenului sunt copiii care raman in tara, ingrijiti de un singur parinte sau de bunici.

Intr-o comuna din Cluj, un tata isi creste cu greu cei 5 copii, cel mai mic in scutece, dupa ce sotia plecata la munca in Italia i-a spus ca nu se mai intoarce acasa.

Razvan are 37 de ani si este tatal a 5 copii frumosi, niciunul mai mare de 10 ani. In urma cu 7 ani, a plecat impreuna cu sotia in Italia, ca sa stranga bani sa-si ridice o casa. Au venit apoi in tara si au fost o familie fericita, pana cand femeia s-a hotarat sa se intoarca in Italia. Acolo, s-a indragostit de un alt barbat si a uitat de cei 5 ingerasi care o asteptau acasa.

Razvan Lako, tatal copiilor: "M-o amagit ca merge in Italia sa faca bani si ca merge sa caute chirie sa mergem toti."

In timp ce mama posteaza fotografii pe internet alaturi de un alt barbat, tatal celor 5 copii invata sa schimbe scutece, sa gateasca si sa-i creasca frumos.

Citește și
cauze abandon copii
Tot mai putini copii abandonati se intorc la parinti. In Romania, mii de minori isi traiesc copilaria visand la o familie

Razvan Lako, tata: "Viata de zi cu zi m-a invatat sa am grija de copii. Am vazut inainte sa am copii, acum ca am 5 copii am capatat experienta, acuma le gatesc."

La 10 ani, Daniela, fata cea mare, vrea sa-si ajute fratii. A inteles ca mama nu mai vine si isi doreste ca ei sa ramana uniti.

Daniela: "Sa invat bine la scoala, sa creasca fratii mei mari si sa poata tati si bunica si matusa sa aiba grija de noi. Tot zice ca vine acasa, dar numai minte si ne face sa ne suparam eu am intrat in depresie."

Tatal celor 5 copii este pensionat pe caz de boala, iar venitul familiei este de 1.200 de lei, la care se adauga alocatia celor mici.

Razvan Lako, tatal copiilor: "Ma impingea saracia sa ii dau la stat, dar nu as vrea sa ii dau pentru nimic in lume, chiar daca imi e greu trec prin rau cu mine, dar nu as vrea sa ii las de langa mine si ma lupt sa ii tin."

Victorita Negrea, vecina: "Pacat ca mama a 5 copii sa ii lasi pe mana unui barbat, e foarte greu si ma mir ca are rabdare sa ii creasca si sa ii ingrijeasca la scoala. Viata ei o vedem pe Facebook, se distreaza, nu vorbeste cu copiii, foarte greu."

Datele ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale arata ca anul trecut in tara noastra 59 de mii de familii aveau un membru plecat la munca in strainatate, cu 1500 mai multe decat in 2012. Iar numarul familiilor in care ambii parinti sunt plecati din tara ajunge la 16.300.

Cine vrea sa-l ajute pe Lako Razvan Daniel, il poate gasi in satul Frata, numarul 366, comuna Frata, judetul Cluj.
 

Articol recomandat de sport.ro
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Citește și...
Ce inseamna in Romania sa incerci sa-ti iei copilul inapoi dupa ce l-ai abandonat.
Ce inseamna in Romania sa incerci sa-ti iei copilul inapoi dupa ce l-ai abandonat. "Nu puteam sa pun capul pe perna"

Statistica ingrijoratoare in centrele de plasament din Romania. Doar unul din 30 de copiii abandonati are sanse reale sa se intoarca in familia care l-a parasit.

Tot mai putini copii abandonati se intorc la parinti. In Romania, mii de minori isi traiesc copilaria visand la o familie
Tot mai putini copii abandonati se intorc la parinti. In Romania, mii de minori isi traiesc copilaria visand la o familie

Anul trecut, au fost doar 3.800 pe care parintii i-au luat acasa, dupa ce au demonstrat ca sunt capabili sa-i ingrijeasca.

Recomandări
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică

Sute de tehnicieni STS lucrează în schimburi în aceste zile, ca să rezolve problemele ce apar în secții. Deja sunt ocupați, pentru că în sâmbătă seară se pun în funcțiune tabletele pentru înregistrarea și verificarea alegătorilor.

R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești
R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești

Moldelectrica a anunțat că atacurile rusești din regiunea Odesa au lăsat fără curent sudul Ucrainei și au afectat fluxurile energetice din zonă.

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete
A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița. Va dura, însă, până va ajunge peste tot, pentru că rețeaua are peste 700 de kilometri.