Plecati la munca, 30 de romani au ajuns sclavi in Spania!

×
Publicitate

Sclavi in Spania. Asta sustin ca au ajuns 30 de sateni din Galesu, judetul Constanta, care ar fi fost sechestrati de o retea de traficanti din Teleorman, in ferme de langa Valencia.

Au crezut ca pleaca la cules de mandarine si s-au trezit cu buletinele confiscate, fara mancare sau bani. Sase dintre ei au reusit sa scape. Marturiile lor le sunt acum de mare folos celor de la brigada de Crima Organizata

Cosmarul oamenilor a inceput in urma cu doua luni. Acestia povestesc cum au fost racolati de un barbat, care le-a promis un euro pentru fiecare ladita de mandarine culeasa.

Dupa ce au ajuns acolo, traficantii i-au despartit in mai multe grupuri, le-au luat cartile de identitate si i-au aruncat intr-un garaj, spun oamenii.

Erau tratati ca niste sclavi, povestesc. Ca sa-si potoleasca foamea, erau nevoiti sa caute mancare in tomberoanele de gunoi. Nu primeau niciun ban pentru munca lor, in schimb, dupa calculele lor, intr-o singura zi, traficantii faceau mii de euro pe spatele lor.

Cei sase care au reusit sa fuga au mers tinta la autoritati, pentru ca inca se tem pentru viata lor. Anchetatorii se feresc deocamdata sa faca vreo declaratie. Vor sa dea intai de urma traficantilor, despre care oamenii afirma ca au sechestrat mai multe fete, pe care le forteaza sa se prostitueze.

Mai sunt si alte cazuri in care au plecat in Spania la munca si au sfarsit racolati si exploatati

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Mesajul primăriei Ghimbav, după încheierea festivalului Rockstadt 2026: ”Zona a rămas mai curată decât după alte manifestări”

Primarul orașului Ghimbav, Ionel Fliundra, și-a cerut scuze locuitorilor, sâmbătă, după încheierea festivalului Rockstadt Extrem Fest, care a avut loc în perioada 27 iulie - 01 august 2026.

Electrica, apel public la reducerea consumului de energie. ”O familie poate stinge un bec. O fabrică poate muta un munte”

Șeful companiei publice Electrica face un apel public fără precedent pentru reducerea consumului de energie în această perioadă. CEO-ul societății la care statul este acționar majoritar cere industriei să-și modifice programul de producție.

Premiul la Loto 5/40 merge din nou la Galați, locul din România cu cei mai mulți câștigători la loto. Ce averi s-au dat aici

Marele premiu la ultima tragere Loto 5/40, de un milion de lei, a fost câștigat pe un bilet jucat în Galați. Se continuă astfel o istorie incredibilă a câștigurilor loto din acest județ, cu o valoare totală de 50 de milioane de euro în ultimii ani.

Recomandări
Tragedie în Grecia. Două elicoptere ale pompierilor s-au ciocnit în timp ce stingeau incendii. Mesajul autorităților române

Două elicoptere s-au ciocnit în Grecia în timp ce interveneau pentru stingerea unui incendiu violent. Unul dintre echipaje a scăpat ca prin minune în urma impactului, însă piloții din celălalt elicopter au murit.

Meteorologii au anunțat că valul de căldură se va intensifica, iar temperaturile vor depăși noi recorduri în România

Valul de căldură se intensifică și va stabili noi recorduri de temperatură.

Dronă intrată în România, Armata a ridicat avioane F-16. Ținta a mers apoi în Ucraina și distrusă de forțele ucrainene

O dronă a intrat duminică în România, unde a stat timp de 20 de minute, înainte de a se duce spre teritoriul Ucrainei, unde a fost distrusă de forțele ucrainene, a transmis MApN. Armata a ridicat două F-16 care au monitorizat permanent drona.