2.200 de ceferisti vor fi concediati anul viitor. Afla cine pleaca

60399794

CFR se restructureaza. Compania anunta ca disponibilizeaza 15% din totalul de 15.000 de salariati, in 2011. In plus, aproape un miliard de euro intra in sisteme de automatizare si control in gari.

Una dintre cele mai mari companii de stat, CFR Calatori, are in acelasi timp si cele mai mari datorii catre stat si catre firmele private cu care lucreaza.

S-a pus astfel la cale un program de restructurare si rederesare economico-financiara a CFR Calatori. Acesta a fost obtinut de agentia Mediafax, care scrie ca la elaborarea lui, compania a tinut cont de recomandarile Bancii Mondiale.

Surse din industria feroviara au declarat ca programul a fost avizat de ministrul transporturilor, Anca Boagiu, urmand sa fie prezentat pentru aprobare reprezentantilor FMI.

De unde pleaca cei mai multi angajati

Vor fi disponibilizate 140 de persoane de la unitatile centrale si regionale, 275 din sectorul comercial, 323 din sectorul vagoane, 157 de persoane Tesa din ramura tractiune, in urma introducerii mersului trenurilor cadentat, inchiderea unor sectii si investitii pentru eficientizarea companiei si modernizarea materialului rulant.

Mersul trenurilor cadentat este un sistem care presupune circulatia trenurilor la intervale fixe de timp pentru aceleasi categorii de tren, aceleasi rute si aceleasi statii. Practic, plecarea garniturilor va fi din ora in ora pentru personale, sau din trei in trei ore pentru trenurile accelerat.

La finele primului semestru, operatorul feroviar avea 15.000 de angajati, cu 2.000 de persoane mai putin fata de 2008.

Potrivit estimarilor companiei, introducerea mersului trenurilor cadentat ar putea aduce in 2011 o economie anuala de aproximativ 400 mililoane lei numai din costurile de exploatare directe, numarul de calatori va creste cu 15%, iar incasarile pe sectiile unde se va introduce mersul cadentat s-ar putea majora cu 20%.

Totodata, compania vrea sa cumpere 120 de automotoare diesel si 120 de rame electrice noi cu 927 milioane euro, un sistem control prin porti acces cu 20 milioane euro si automate de bilete cu 10 milioane euro.

Investitiile totale sunt estimate la circa 957 milioane euro si ar aduce un "efect financiar pozitiv" in valoare totala de 1,351 miliarde de euro.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
Citește și...
Cetățenii Uniunii Europene pot da în judecată casele de pariuri online să le returneze banii pierduți. Cu o singură condiție

Cetățenii Uniunii Europene pot da în judecată casele de pariuri online să le returneze banii pierduți, dacă jocurile respective erau ilegale la momentul plasării pariurilor, chiar dacă între timp situația legală s-a schimbat. 

Comitetul Consiliului Europei pentru prevenirea torturii: Situații îngrijorătoare în unele spitale de psihiatrie din România

Comitetul Consiliului Europei pentru prevenirea torturii şi a tratamentelor sau pedepselor inumane sau degradante (CPT) a descoperit cazuri de pacienți chinuiți cu electroșocuri și bătuți cu pumnul în spitale de psihiatrie din România.

Clădiri industriale vechi renasc în proiecte urbane, din bani europeni. Ce spații moderne apar în Timișoara, Arad și Reșița

Unele dintre vechile clădiri industriale prind din nou viaţă şi se transformă în spații moderne. De exemplu, hale unde, în trecut, se reparau tramvaiele, vor deveni acum locuri pentru concerte sau expoziţii.

Recomandări
Ce rol ar putea avea România în Strâmtoarea Ormuz. „Nu va fi o acțiune militară”

Chiar în timp ce liderii occidentali discutau cum să securizeze navigația prin Strâmtoarea Ormuz, Iranul a provocat surpriza, anunțând că a deschis strâmtoarea pentru toate navele comerciale. 

Bolojan poate rămâne premier și dacă iese PSD din Guvern. Fost judecător CCR: „Rotește miniștri. Poate să stea și doi ani”

Premierul Ilie Bolojan răspunde atacurilor lansate de social-democrați, care îi cer demisia din fruntea Guvernului și spune că a aprins becul în cămara cu șobolani.

Marile companii aeriene au anulat din curse, inclusiv spre România. Mulți evită să își planifice de acum vacanțele

Primele mari companii aeriene, precum Lufthansa, KLM sau SAS Scandinavian Airlines, au anulat deja mai multe curse. În acest context tensionat, mulți români evită să își mai planifice o vacanță.