Scandal la Colegiul Medicilor Stomatologi. O decizie controversată ar duce la închiderea cabinetelor mici. Cine câștigă

×
Publicitate

Este scandal în rândul medicilor dentiști, după ce o modificare legislativă făcută de Colegiul Medicilor Stomatologi le interzice acestora să mai efectueze proceduri pe care le-au învățat încă din facultate, și pe care le-au practicat ani de zile.

Acest lucru ar duce la închiderea a mii de cabinete mici, iar cei mai afectați ar fi oamenii din mediul rural sau din orașele mici. Pacienții vor fi nevoiți să meargă într-o clinică mare, spun stomatologii.

Ordinul dat de Colegiul Medicilor Stomatologi din România va avea repercusiuni foarte grave asupra activității noastre și implicit asupra pacienților, susțin revoltați medicii stomatologi din toată țara. Practic, ei nu mai pot face proceduri pe care le-au făcut ani de zile.

Dr. Mihaela Cuțui, medic stomatolog: „Polul care se urmărește este corporatizarea stomatologiei românești. Asta înseamnă, ne-au anulat facultatea, nu există niciunde în Europa așa ceva, nu există niciunde specialități care au apărut pe România. Chirurgie ortomaxilofacială care nu există... Chirurgia maxilofacială este specialitate distinctă, iar medicul trebuie să absolve și medicină generală. Acum, din toamnă, vor să inventeze chirurgie orală, chirurgie facială, chirurgie maxilară.''

Medic stomatolog: „Trebuie să le zicem pacienților că săptămâna trecută am avut voie să facem unele intervenții, acum nu mai avem. O extracție complicată, unde o rădăcină se sparge, premolarizare, deja e chirurgie dentoalveolară. Un sat în localități mai mici, cu cabinete mici, ce face medicul cu pacientul lui, care poate și sângererază. îi pune un pansament și-l pune la autobuz sau tren să meargă într-un centru mai mare unde sunt 15 medici?''

15.000 de cabinete stomatologice mici s-ar putea închide în toată țara, susțin dentiștii.

Emanuel Ungureanu, deputat: „S-au trezit peste noapte că ceea ce știau să facă de ani de zile li s-a interzis să facă, chiar de către Colegiul Medicilor Stomatologi''

În încercarea de a-și rezolva problema, stomatologii au depus azi și o petiție la Ministerul Sănătății. Reprezentanții Colegiului Stomatologilor nu au consultat ministerul înainte de a face aceste modificări, spune ministrul sănătăţii Alexandru Rafila, şi că lucrurile vor fi corectate.

Articol recomandat de sport.ro
Fosta iubită a lui Gabi Torje trece printr-o nouă despărțire
Fosta iubită a lui Gabi Torje trece printr-o nouă despărțire
Citește și...
Medicii legiști protestează față de noua lege a salarizării. ”Volumul de muncă a crescut foarte mult, salariile scad”

Nemulțumiți de proiectul noii legi a salarizării, medicii legiști din Baia Mare și Bistrița au intrat joi în grevă timp de două ore. 

Ministerul Sănătății, propuneri radicale la Legea salarizării: gărzile, plătite dublu, iar medicii, 100% din salariu bonusuri

Ministerul Sănătății a transmis un prim set de propuneri și observații la proiectul noii Legi a salarizării, vizând „corectarea unor dezechilibre majore” și consolidarea atractivității sistemului public de sănătate.

Ce au început să facă mulți români de teama că vor ajunge la stomatolog. „Mă face să zâmbesc mai mult”

Românii au cheltuit mai mult pentru produse de igienă orală anul trecut, semn că, în vremuri grele, încearcă să stea cât mai departe de stomatolog și îi preocupă prevenția.

Recomandări
Cum va arăta Guvernul Tomac. Lista miniștrilor propuși de premierul desemnat - Surse

Premierul desemnat Eugen Tomac ar urma să conducă un Guvern format din nume precum Sorin Costreie, Ionuț Simion, Tiberiu Trifan și Luca Niculescu, alături de alți membri propuși în viitorul Executiv, potrivit surselor ȘtirileProTV.

Nicușor Dan a promulgat legea SAFE. CCR încă analizează disputa constituțională dintre Parlament și Guvern

Președintele României, Nicușor Dan, a promulgat legea SAFE, de instituire a Instrumentului „Acțiunea pentru securitatea Europei”.

Cod galben de vreme rea în 10 județe și în Capitală. Ploi, vijelii și grindină în mai multe zone ale țării

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare valabilă joi, 12 iunie, între orele 10:00 și 21:00, privind intensificări ale vântului și instabilitate atmosferică în mai multe zone ale țării.