Ce risca spitalele care isi obliga pacientii sa cumpere singuri pastile sau alte produse medicale

×
Publicitate

Spitalele in care bolnavii sunt trimisi la farmacia de vizavi ca sa si cumpere medicamente, pansamente sau chiar proteze vor fi sanctionate.

Adica nu este exclus sa li se taie din fonduri. Masura a fost anuntata astazi de cei de la ''Casa Nationala de Asigurari de Sanatate''.

De 5 ani exista o lege care le da dreptul pacientilor sa isi ceara inapoi banii dati pentru pilule si nu numai. In total, oamenii au de recuperat aproape 4 milioane de euro.

8400 de lei, aceasta este suma pe care un pacient a cheltuit-o din buzunar, iar acum 6 luni a cerut-o spitalului din Targu Mures. Barbatul care a suferit un traumatism a fost operat si a achitat o proteza de sold.

In aceeasi situatie sunt sute de bolnavi. Iar sumele sunt diverse - de la 2000 lei pana la 27.000 lei pentru stenturi. Nu mai cer pentru pastile prea multi, acum proteze de sold, dispozitive cardiace.

Iar din 2009 incoace suma ceruta de romani spitalelor se ridica la aproape 4 milioane de euro. Directorii institutiilor sanitare pot sa restituie banii numai din fondurile date de Casa de Asigurari.

Aceasta situatie nu mai poate continua, spune seful CNAS: "Vom institui sanctiuni pentru cei care trimit pacientii sa-si cumpere medicamente si materiale sanitare, desi aceste produse sunt decontate de catre casele de asigursri de sanatate. Un procent din contract sa le fie retinu"

Seful CNAS sustine ca astfel de situatii apar in spitalele care folosesc peste 80% din bani pentru salarii si nu pentru ingrijirea bolnavilor.

In baza legii Paveliu, votata in 2008, asiguratii au dreptul sa isi primeasca inapoi banii cheltuiti pe durata spitalizarii. Asa ca pastrati bonurile fiscale. 4 romani se felicita deja pentru ca au facut asta.

Articol recomandat de sport.ro
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Citește și...
Un test poate depista mii de boli genetice la fătul aflat în dezvoltare. Metoda ar putea reduce testele invazive din sarcină

Un nou test de sânge matern care poate detecta mii de afecţiuni genetice grave la fătul aflat în dezvoltare ar putea reduce necesitatea efectuării unor investigaţii invazive în timpul sarcinii, potrivit oamenilor de ştiinţă, scrie The Guardian.

Medicii legiști protestează față de noua lege a salarizării. ”Volumul de muncă a crescut foarte mult, salariile scad”

Nemulțumiți de proiectul noii legi a salarizării, medicii legiști din Baia Mare și Bistrița au intrat joi în grevă timp de două ore. 

Ministerul Sănătății, propuneri radicale la Legea salarizării: gărzile, plătite dublu, iar medicii, 100% din salariu bonusuri

Ministerul Sănătății a transmis un prim set de propuneri și observații la proiectul noii Legi a salarizării, vizând „corectarea unor dezechilibre majore” și consolidarea atractivității sistemului public de sănătate.

Recomandări
Mesajul premierului desemnat, Adrian Veștea, către PNL-ul revoltat: „Ceea ce se întâmplă astăzi nu este o amenințare”

La câteva ore după ce președintele Nicușor Dan l-a desemnat oficial pentru funcția de prim-ministru, Adrian Veștea a încercat să calmeze acutizarea crizei politice. 

Cine este Adrian Veștea, desemnat premier de Nicușor Dan. Provocările cărora le va face față

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat duminică dimineață pe Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru al României, punând capăt săptămânilor de negocieri și speculații politice.

Ilie Bolojan califică desemnarea premierului Adrian Veștea drept „un act ostil”: „O evidentă încercare de rupere a PNL”

Ilie Bolojan a reacționat după ce președintele Nicușor Dan a anunțat desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru, afirmând că decizia a fost luată fără consultarea conducerii PNL.