Traian Băsescu: "PMP nu va fi de acord cu transformarea UE într-o uriaşă moschee"

Traian Basescu
Agerpres

Fostul preşedinte Traian Băsescu, candidat la alegerile europarlamentare din partea Partidului Mişcarea Populară, spune că partidul pe care îl reprezintă nu va fi de acord cu transformarea Uniunii Europene într-o uriaşă moschee.

Băsescu consideră că migranţii care vin în UE trebuie să se comporte civilizat. Băsescu propune elaborarea unui regulament cu privire la statutul migranţilor, iar cei care nu respectă regulile să fie expulzaţi. În plus, fostul preşedinte propune înfiinţarea Poliţiei de Frontieră Europene, care să fie capabilă să prevină forţarea ilegală a frontierelor.

Traian Băsescu a declarat, sâmbătă după-amiază, într-o conferinţă de presă susţinută la Constanţa, că populaţia europeană este nemulţumită de situaţia cu migraţia şi cei care vin în Europa din ţări de cult islamic trebuie să accepte comportamentul civilizat.

“Uniunea Europeană are problemele ei interne, care sunt prezentate în program şi cu soluţiile pe care noi le vedem. Spre exemplu, avem o populaţie europeană nemulţumită de situaţia cu migraţia. Aşa cum scriem şi în program, Partidul Mişcarea Populară nu va fi de acord cu transformarea Uniunii Europene într-o uriaşă moschee. Să vină să vadă cum se trăieşte la noi, împreună cu turci cu tătari şi să accepte, cei care vin buluc în Europa, din ţări de cult islamic, să accepte comportamentul civilizat”, a afirmat Băsescu.

El propune elaborarea unui regulament privind statutul migranţilor, care să fie aprobat de Parlamentul European, prin care aceştia să fie obligaţi la integrarea socială.

Citește și
Campania Știrile Pro TV pentru europarlamentare: ”E.U. Yes la Vot”
Pe cine trimitem la Bruxelles? Campanie Știrile Pro TV pentru europarlamentare: ”E.U. Yes la Vot”

“Propunerea noastră este aici să se elaboreze un regulament cu privire la statutul migranţilor, care să fie aprobat în Parlamentul European, regulament care să oblige la integrare socială prin găsirea unui loc de muncă sau să se afle într-o situaţie de studii pentru locuri de muncă, respect pentru tradiţiile şi cultura europeană şi integrare în cultura europeană. Aceste pretenţii le putem avea pentru că nu noi i-am adus cu forţa, au optat ei să vină în Europa”, a explicat Traian Băsescu.

El crede că Europa nu poate fi distrusă de sloganul ”politically correct”.

“Europa nu poate fi distrusă de sloganul laş politically correct, sub care se ascund politicienii la vârf şi spun politic este corect să îi lăsăm să facă ce vor, politic este corect să nu îi blamăm pentru viol, politic este corect să nu îi blamăm că fură, şterpelesc şi aşa mai departe. Ori lucrurile trebuie spuse cinstit pentru că ajuns la un nivel la care nu mai este acceptabil să te ascunzi sub sloganul politically correct. Noi criticăm în programul nostru această abordare, vorbim despre crearea acelui regulament care să observe integrarea în câmpul muncii, integrarea în societate, respect pentru valorile creştine, respect pentru valorile europene”, a explicat fostul şef al statului.

Traian Băsescu spune că cei care nu vor respecta acest regulament trebuie expulzaţi.

“Reversul este expulzarea care trebuie făcută chiar şi în masă. În momentul de faţă dintre cei care au intrat ca hoardele de nomazi în 2015 în Europa, în Uniunea Europeană, 65% nu au loc de muncă. Pentru că nu îi interesează într-o situaţie în care este criză de forţă de muncă în toată Europa. De ce? Nu au calificare. Poziţia noastră este elaborarea acestui regulament care să permită expulzarea în masă a celor care nu se încadrează în valorile europene. Sigur nu le interzice nimeni să îşi păstreze limba, să îşi păstreze cultură, dar respectă-mi şi valorile mele, că ai venit peste mine fără să te chem”, a afirmat Traian Băsescu.

El a mai declarat că PMP propune înfiinţarea Poliţiei de Frontieră a Uniunii Europene.

“Noi propunem prin programul nostru înfiinţarea Poliţiei de frontieră a Uniunii Europene care acţionează independent de poliţiile de frontieră ale statelor naţionale. Trebuie dotată aşa cum cerem în program cu un număr suficient de oameni şi de mijloace în aşa fel încât să prevină forţarea ilegală a frontierei şi intrarea în spaţiul Uniunii Europene fără să aibă aprobare pentru acest lucru. (...) Trebuie creată o poliţie super dotată, capabilă să întoarcă navele încă de când sunt în marea liberă, nu când s-au trezit cu ele în apele teritoriale ale Italiei sau Greciei, eventual capabilă să întoarcă navele din apele teritoriale libiene”, a mai afirmat Băsescu, potrivit News.ro.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Răbufnirea lui Olăroiu: românul a spus tot după eliminarea Emiratelor din FIFA Arab Cup
Răbufnirea lui Olăroiu: românul a spus tot după eliminarea Emiratelor din FIFA Arab Cup
Citește și...
Băsescu susţine că premierul Dăncilă nu are cum să participe la Summitul de la Sibiu
Băsescu susţine că premierul Dăncilă nu are cum să participe la Summitul de la Sibiu

Fostul preşedinte a explicat de ce premierul nu are cum să participe la lucrările Summitului Consiliului European de la Sibiu.

Pe cine trimitem la Bruxelles? Campanie Știrile Pro TV pentru europarlamentare: ”E.U. Yes la Vot”
Pe cine trimitem la Bruxelles? Campanie Știrile Pro TV pentru europarlamentare: ”E.U. Yes la Vot”

Știrile Pro TV lansează, luni, 29 aprilie, campania pentru alegerile europarlamentare 2019 ”E.U. Yes la Vot”.

Recomandări
Ce vrea Putin, de fapt, de la Europa. “Avem în fața noastră un adevărat inamic, care vrea să ne distrugă. Să nu fim orbi”
Ce vrea Putin, de fapt, de la Europa. “Avem în fața noastră un adevărat inamic, care vrea să ne distrugă. Să nu fim orbi”

Rusia lui Vladimir Putin nu vrea să cucerească Europa cu armata, ci să o „finlandizeze”, adică să o transforme forțat într-o regiune neutră din punct de vedere militar, care să nu îi conteste autoritatea pe continent.

Răzvan Cuc, fost ministru al Transporturilor, a fost reținut de DNA. Este acuzat că ar fi intermediat o mită
Răzvan Cuc, fost ministru al Transporturilor, a fost reținut de DNA. Este acuzat că ar fi intermediat o mită

Fostul ministru Răzvan Cuc a fost ridicat marți de DNA in locuința sa de lângă București. El este vizat de suspiciuni de corupție într-o anchetă în care se vorbește despre o șpagă uriașă promisă directorului general al RAR.

Apel istoric al unui general britanic: Trebuie să fim pregătiți să ne moară fiii și fiicele contra Rusiei
Apel istoric al unui general britanic: Trebuie să fim pregătiți să ne moară fiii și fiicele contra Rusiei

Tot mai multe familii din Regatul Unit vor ajunge să „înțeleagă ce înseamnă sacrificiul pentru națiunea noastră”, în timp ce țara încearcă să descurajeze o posibilă confruntare cu Rusia, a declarat șeful armatei britanice.