Gafă a ministrului Carmen Dan: a confundat „prenumele” cu „pronumele”. Cum a ironizat-o Godină. VIDEO

×
Codul embed a fost copiat

Ministrul de Interne, Carmen Dan, a ajuns atenția presei, după ce a comis o greșeală gramaticală, joi, în timp ce discuta cu jurnaliștii despre un incident în care a fost implicat un autocar al MAI.

UPDATE 14.45: Ministrul de Interne a afirmat că „nu-și cere scuze că a pronunțat greșit o literă”.

„Nu-mi cer scuze pentru că am pronunțat greșit o literă! Sunt om, nu sunt mașină! Îmi cer scuze însă pentru iritare, pentru oboseală, pentru momentul în care m-a părăsit calmul pentru că în loc să vorbim despre oameni responsabili, care tocmai arătaseră ce pot face pentru colegii lor din stradă, sau pentru partenerii lor loiali și iubitori - câinii polițiști, a trebuit să vorbim despre un angajat iresponsabil! Îmi cer scuze pronumelui personal “EI” - înțelegând prin “ei” pe toți acei oameni dedicați din ministerul de interne care au muncit ieri, așa cum o fac zi și noapte, pentru siguranța noastră! Toate faptele lor bune, și sunt foarte multe fapte bune(!!!), nu au contat, fiind aruncate în derizoriu de fapta unui șofer iresponsabil! Lor le cer scuze! Pentru mine, PRONUMELE “ei” are o altă conotație! Mult mai profundă!”, a scris Carmen Dan, pe Facebook.

„Pronume” vs. „prenume”

După ce șefa de la MAI a fost întrebată dacă știe cine este șoferul care se afla la volanul autocarului care a depășit un tramvai oprit în stație, a intrat pe contrasens și a fost aproape să provoace un grav accident rutier, Carmen Dan a răspuns iritată:

Citește și
Carmen Dan, Liviu Dragnea
Ministrul Carmen Dan, la DIICOT: Am venit să depun o plângere

„Vreți să vă dau eu acum nume şi pronume, cod numeric personal şi toate cele? În mod sigur, colegii mei operativi, o să-i rog să şi comunice. Cei de la Capitală o să să preia acest caz şi vor lua măsuri în consecinţă”, a comentat vizibil deranjată, rostind greșit cuvântul „pronume”, în loc de „prenume”, atunci când s-a referit la identitatea șoferului.

Carmen Dan nu este la prima gafă. La scurt timp de la preluarea mandatului, ea a convocat un Comandament de iarnă la MAI. În acel context, a menționat intervalul „oral” la care vor mai avea loc discuții.

Ironizată de un subaltern

Într-un mesaj postat pe pagina sa de Facebook, polițistul Marian Godină a ironizat-o pe șefa de la Interne pentru gafa lor.

„Am postat asta pe 12 aprilie, fără să știu atunci că acel candidat la examen are mari șanse să ajungă ministru de Interne.  Că tot se apropie examenele. Niciodată nu m-am temut de concurență, atunci când a trebuit să particip la vreun examen de tip concurs. Consider că acele calcule matematice, din care rezultă că pentru un loc concurează 20 de persoane, nu sunt deloc concludente.

Mi-amintesc că, atunci când am dat examen la Şcoala de Poliție din Câmpina, conform matematicii, eram vreo 7 candidați pe un loc. Prietenul meu, care dădea şi el examen, se temea de asta iar eu încercam să-i explic că nu e chiar aşa:

- Gândeşte-te că din ăia 7, unul e ghem, altul e nucă, altul vine la examen cu gândul că va putea copia, altul vine fără ca măcar să ştie din ce se dă examenul. Calculele matematice nu reflectă deloc realitatea.

La înscriere, stând la coadă, unul dintre concurenți a intrat în vorbă cu noi şi ne-a întrebat dacă ne-am pregătit, încercând să verifice de fapt cu cine concurează. Deşi aş fi putut să-l mint şi să-i spun că sunt doxă de carte sau să fiu şi mai ipocrit şi să-i spun că sunt bâtă şi nu am învățat nimic, (aşa cum fac mulți dintre tocilari)am fost sincer cu el şi i-am zis că la gramatică mai am ceva lacune.

-Pronumele ăla mă enervează şi nici nu am apucat să-l învăț bine.
-Pronumele??? Păi ăla e cel mai simplu. Ce e aşa greu? Te învăț eu pe loc. Uite, pe tine cum te cheamă?
-Marian.
-Şi mai cum?
-Godină.
-Păi uite cât e de uşor. Numele tău e Godină iar Marian e pronumele.
-Aaa...am înțeles acum. Mulțumesc!

M-am uitat zâmbind spre prietenul meu şi i-am zis că acum suntem 6 pe loc. Înaintând în coada infernală, un alt candidat a trecut pe lângă noi vorbind la telefon:

-Alo, stai mă, aşteaptă-mă că mai durează, e câteva mii de oameni aici. Ai răbdare că vin.

M-am uitat iar spre prietenul meu...eram acum 5 pe loc”, a scris el.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Ministrul Carmen Dan vrea să ”întărească autoritatea polițistului”
Ministrul Carmen Dan vrea să ”întărească autoritatea polițistului”

Carmen Dan, Ministrul Afacerilor Interne, a anunţat joi că vrea să întărească autoritatea poliţiştilor, după ce aceştia din urmă au fost, de mai multe ori în ultimele luni, victime ale agresiunilor în stradă.

Ministrul Carmen Dan, la DIICOT: Am venit să depun o plângere
Ministrul Carmen Dan, la DIICOT: Am venit să depun o plângere

Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, s-a prezentat, luni, la sediul DIICOT, spunând că a venit să facă o plângere.

PNL vrea ca ministrul Carmen Dan să dea explicaţii în Parlament pentru scandalul de la paşapoarte
PNL vrea ca ministrul Carmen Dan să dea explicaţii în Parlament pentru scandalul de la paşapoarte

Deputatul PNL Florin Roman a declarat că liberalii doresc să o invite pe ministrul de Interne, Carmen Dan, la comisiile de specialitate, pentru a da explicaţii cu privire la managementul defectuos de la Serviciul de Paşapoarte.

Recomandări
Donald Trump: „Zelenski nu are nimic până nu aprob eu. Aşa că vom vedea ce are”
Donald Trump: „Zelenski nu are nimic până nu aprob eu. Aşa că vom vedea ce are”

Preşedintele american Donald Trump s-a declarat vineri arbitrul suprem al oricărui acord de pace între Ucraina şi Rusia, el declarând pentru Politico faptul că, până nu aprobă el, Volodimir Zelenski „nu are nimic”.

Impozitele pe locuințe vor exploda în 2026. Unii proprietari vor plăti și de două, trei ori mai mult
Impozitele pe locuințe vor exploda în 2026. Unii proprietari vor plăti și de două, trei ori mai mult

În 2026 impozitele pe locuințe vor crește mai mult decât de obicei, a decis Guvernul. Taxele se vor mări cu aproape 80%, însă au fost eliminate reducerile în funcție de vechimea locuinței, așa că în unele cazuri, creșterea va fi dublă sau chiar triplă.

Mesaje de Sfântul Ștefan 2025. Urări și felicitări pentru cei care astăzi își serbează onomastica
Mesaje de Sfântul Ștefan 2025. Urări și felicitări pentru cei care astăzi își serbează onomastica

În a treia zi de Crăciun, pe 27 decembrie, creștinii îl sărbătoresc pe Sfântul Ștefan, primul martir al Bisericii, care a vestit și mărturisit credința în Iisus Hristos.