Vreme extrema. Gheata pe strazile Moscovei si 20 de grade in Bulgaria.Video

×
Publicitate

UPDATE: Rusii s-au trezit cu aeroporturile din Moscova, transformate in patinoare, din cauza unei ploi torentiale urmate de un ger cumplit. A urmat, insa, o incalzire brusca a vremii, iar gheata de pe strazi a devenit o zloata uriasa.

Cursele aeriene au fost anulate in Moscova, din cauza ghetii si a zapezii, insa efectele vremii extreme sunt si mai mari. Aceasta pentru ca inghetul instantaneu a fost urmat de dezghet. Asa se face ca turturii imensi formati pe cladiri ameninta sa cada si sa provoace distrugeri sau alte accidente la sol. Prin urmare, moscovitii au gasit, de pilda, o solutie inedita ca sa-si protejeze macar masinile: le-au acoperit cu mii de saltele.

Mai mult decat atat, gheata de pe strazi s-a transformat intr-o zloata uriasa, in care inoata stangaci si oameni obisnuiti si doamnele cu pretentii stilistice din centrul Moscovei.

Autoritatile de la Moscova au decis duminica dimineata sa intervina rapid cu agenti de dezghetare si cu pluguri dupa ce in urma fenomenului de freezing rain, soselele si zonele pietonale din metropola au devenit impracticabile.

Potrivit Mediafax, acest fenomen se produce pentru ca picaturile de ploaie care se formeaza in straturile atmosferei cu temperaturi pozitive ingheata la minus 4 grade Celsius, formand o crusta de gheata.

Si meteorologii rusi nu au vesti prea bune pentru locuitorii Moscovei, ei anuntand ca ploaia nu va inceta pana luni.

Situatia este cu atat mai dificila cu cat capitala rusa este foarte aglomerata zilele acestea in apropierea Anului Nou si a Craciunului, sarbatorit in Rusia la 7 ianuarie. Potrivit Mediafax, ambuteiajele au atins, deja, o lungime record, de peste 3.000 de kilometri, echivalentul distantei dintre Moscova si Novosibirsk, din Siberia.

Daca moscovitii se confrunta cu o iarna in toata regula, bulgarii in schimb au anuntat temperaturi care au depasit 20 de grade Celsius la Veliko Tarnovo si Stara Zagora, in centrul tarii.

Vremea se arata insa neinduratoare si cu australienii care se confrunta in aceste zile cu inundatii severe.

Aceasta in timp ce in Statele Unite, iarna grea da batai serioase de cap autoritatilor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Liderii europeni de la summitul NATO au primit cadou pistoale gravate și muniție reală de la Recep Tayyip Erdoğan

Liderii europeni care au participat la summitul NATO de la Ankara au primit, ca cadou de despărțire, pistoale gravate și muniție reală, scrie POLITICO.

Autoritățile din Venezuela au revizuit bilanțul cutremurelor: 3.811 persoane și-au pierdut viața, iar 16.740 au fost rănite

Bilanţul dublului seism din 24 iunie din Venezuela a fost revizuit în creştere şi se ridică în prezent la 3.811 morţi, a anunţat miercuri preşedintele Adunării Naţionale, Jorge Rodriguez, în cursul unei intervenţii televizate, notează AFP.

Reacția Moscovei după ce NATO a numit Rusia „principala amenințare”: „Europa se pregătește de război”

Moscova a calificat drept "iresponsabile" angajamentele asumate de NATO în favoarea Ucrainei în cadrul ultimului său summit din Turcia, acuzând totodată statele europene că se pregătesc "pentru un conflict armat cu Rusia".

Recomandări
Declarația finală a Summitului NATO: Rusia rămâne principala amenințare la adresa securității euroatlantice

Rusia reprezintă „o amenințare pe termen lung” la adresa securității și stabilității euroatlantice”, se arată în Declarația comună a liderilor NATO reuniți la Ankara. 

Reacția lui Ilie Bolojan după ce instanța a suspendat deciziile adoptate la Congresul PNL. Ce le transmite „puciștilor”

Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, anunţă că liberalii vor respecta decizia provizorie de suspendare a hotărârilor Congresului PNL, dar precizează că nu se va renunţa la hotărârile luate.

Harta salariilor nete din România. Județele în care se câștigă cel mai bine și cele rămase la coadă

În 2026, salariile românilor au continuat să crească, însă ritmul nu este același în toate domeniile. Diferențele nu se văd doar între meserii, ci și între județe.