Vladimir Putin a primit o medalie pentru "afecţiunea sa patriotică" de la liderul sârbilor bosniaci. FOTO

62308991

Lui Vladimir Putin i s-a decernat duminică o medalie in absentia de către liderul sârbilor bosniaci Milorad Dodik, în cadrul unei ceremonii care marchează ziua naţională a entităţii sârbe autonome din Bosnia şi Herţegovina, relatează Reuters.

Președintele rus a primit medalia pentru "afecţiunea patriotică specială şi dragostea faţă de Republika Srpska" şi merite în dezvoltarea şi întărirea cooperării şi relaţiilor politice între "statele prietene Republika Srpska şi Federaţia Rusă", au anunţat moderatorii.

 

Republika Srpska este o regiune care formează Bosnia şi Herţegovina împreună cu Federaţia croato-bosniacă.

Dodik, liderul regiunii care de multă favorizează legăturile cu Rusia în detrimentul celor cu Occidentul, l-a elogiat pe Putin pentru sprijinul credibil pentru Republika Srpska şi a spus că îi va oferi medalia la următoarea lor întâlnire.

"Mulţumită poziţiei lui Vladimir Putin şi puterii Federaţiei Ruse, vocea şi poziţia Republika Srpska au fost auzite şi respectate", a spus el.

După invadarea Ucrainei de către Rusia, Dodik a încercat să blocheze eforturile preşedinţiei tripartite a Bosniei de a se alătura sancţiunilor UE împotriva Rusiei, potrivit Agerpres.

În acelaşi timp, trimişii ruşi l-au susţinut pe Dodik în mişcările sale secesioniste menite să slăbească guvernarea centrală.

Luna trecută, Rusia a denunţat decizia UE de a acorda Bosniei statutul de ţară candidată la aderarea la UE. Anterior, Moscova a avertizat că va considera demersurile Bosniei în sensul aderării la NATO drept un "act ostil".Preşedintelui rus Vladimir Putin i s-a decernat duminică o medalie in absentia de către liderul sârbilor bosniaci Milorad Dodik, în cadrul unei ceremonii care marchează ziua naţională a entităţii sârbe autonome din Bosnia şi Herţegovina, relatează Reuters.

Lui Putin i s-a decernat medalia pentru "afecţiunea patriotică specială şi dragostea faţă de Republika Srpska" şi merite în dezvoltarea şi întărirea cooperării şi relaţiilor politice între "statele prietene Republika Srpska şi Federaţia Rusă", au anunţat moderatorii.

Republika Srpska este o regiune care formează Bosnia şi Herţegovina împreună cu Federaţia croato-bosniacă.

Dodik, liderul regiunii care de multă favorizează legăturile cu Rusia în detrimentul celor cu Occidentul, l-a elogiat pe Putin pentru sprijinul credibil pentru Republika Srpska şi a spus că îi va oferi medalia la următoarea lor întâlnire.

"Mulţumită poziţiei lui Vladimir Putin şi puterii Federaţiei Ruse, vocea şi poziţia Republika Srpska au fost auzite şi respectate", a spus el.

După invadarea Ucrainei de către Rusia, Dodik a încercat să blocheze eforturile preşedinţiei tripartite a Bosniei de a se alătura sancţiunilor UE împotriva Rusiei.

În acelaşi timp, trimişii ruşi l-au susţinut pe Dodik în mişcările sale secesioniste menite să slăbească guvernarea centrală.

Luna trecută, Rusia a denunţat decizia UE de a acorda Bosniei statutul de ţară candidată la aderarea la UE. Anterior, Moscova a avertizat că va considera demersurile Bosniei în sensul aderării la NATO drept un "act ostil".

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Paula Badosa s-a pozat în ipostaze incendiare pentru a vinde o gamă de bikini pentru vara anului 2026
GALERIE FOTO | Paula Badosa s-a pozat în ipostaze incendiare pentru a vinde o gamă de bikini pentru vara anului 2026
Citește și...
Militarii austrieci pot purta părul lung, prins în coc sau coadă, după o decizie a Curții Constituționale

Militarii austrieci vor putea de-acum să-şi poarte părul în coc sau prins în coadă, a stabilit Curtea Constituţională, în urma unei plângeri a unui ofiţer, care a fost sancţionat pentru că a refuzat să-şi tundă părul, relatează AFP.

Povestea celor 2 frați legați la ochi și abandonați de părinți la 2.000 km distanță de casă, în Portugalia. „Erau îngroziți”

O anchetă șocantă este în desfășurare în Portugalia, după ce doi frați francezi de doar trei și cinci ani au fost găsiți singuri într-o zonă împădurită, la peste 2.000 de kilometri de locuința lor. 

Directoarea Serviciului Național de Informații al SUA, Tulsi Gabbard, și-a prezentat demisia

Tulsi Gabbard a depus cererea de demisie din funcția de director al Serviciului Național de Informații al SUA, potrivit Fox News, care a citat surse apropiate situației, informația fiind confirmată ulterior chiar de Gabbard.

Recomandări
Liderii europeni vor discuta despre securitate la Praga. „România este noua Polonie”

Și la Forumul Globsec de la Praga discuțiile au vizat o Europă independentă din punct de vedere militar. Aproape 2.000 de invitați iau parte la una dintre cele mai importante conferințe de geopolitică.

Angajații de la stat vor avea venituri calculate diferit din 2027. Sporurile vor dispărea, iar grilele vor deveni unitare

Angajații de la stat vor avea venituri calculate diferit din 2027. Legea salarizării din sectorul public va fi adoptată până la finalul acestei sesiuni parlamentare, conform unui acord cu partidele din fosta coaliție de guvernare.

Facturile la telefonie și internet ar putea fi plafonate la cursul BNR. Inițiativa promite eliminarea comisioanelor ascunse

Facturile la telefonie și internet, emise în euro, ar putea fi plătite la cursul BNR. Este o inițiativă legislativă, adoptată deja de Senat, prin care comercianții vor fi obligați să nu mai adauge comisioane sau costuri suplimentare.