Țara care vrea să reglementeze temperatura aparatelor de aer condiţionat pentru a economisi energia electrică

62470791
Shutterstock

Autorităţile din India lucrează cu producătorii de electrocasnice pentru a se asigura că aparatele de aer condiţionat nu pot fi setate la o temperatură mai mică de 20 de grade Celsius, transmite Bloomberg.

Chiar dacă este într-o fază iniţială, acest plan reflectă preocuparea autorităţilor de a creşte eficienţa energetică în contextul exploziei consumului de electricitate. În ultimii ani, cererea a depăşit producţia de electricitate în India, lăsând multe părţi din ţară fără electricitate în lunile caniculare de vară. În prezent, termostatul aparatelor de aer condiţionat poate fi coborât până la 16 grade Celsius.

Reguli noi pentru toate aparatele de aer condiționat, inclusiv în mașini

"Temperaturile vor putea fi setate în intervalul 20-28 de grade Celsius. Acest lucru va fi valabil atât pentru aparatele de aer condiţionat de acasă, cât şi pentru cele din hoteluri şi chiar şi automobile", a declarat ministrul Energiei, Manohar Lal, la o conferinţă de presă organizată marţi la New Delhi.

Potrivit unui oficial din Ministerul Energiei, aparatele de aer condiţionat consumă 50 de Gigavaţi, aproape o cincime din consumul total de energie al Indiei. Studiile au arătat că fiecare majorare cu un grad Celsius a temperaturii aparatelor de aer condiţionat duce la o reducere cu 6% a consumului de electricitate, ceea ce ar însemna economii de trei Gigavaţi în perioadele când există vârf de cerere.

India are aproximativ 100 de milioane de aparate de aer condiţionat în funcţiune şi instalează aproximativ 15 milioane noi unităţi în fiecare an.

Cererea maximă de electricitate în India a atins un nivel record de 250 de Gigavaţi în vara anului trecut şi este aşteptată să crească cu 8% în acest an. Ploile frecvente din luna mai au ţinut până acum cererea sub control, dar revenirea valurilor de căldură în această lună a dus la o creştere a consumului.

Autoritatea care gestionează reţelele naţionale a raportat o cerere maximă de 241 de Gigavaţi în cursul zilei de luni, cel mai ridicat nivel înregistrat de la începutul acestui an.

Articol recomandat de sport.ro
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
Citește și...
Primele negocieri directe SUA-Iran după 47 de ani. Cum arată o „înțelegere bună” cu Teheranul, pentru Donald Trump

La Islamabad, au loc negocierile directe, dintre Statele Unite și Iran. Sunt primele discuții, față în față, de la izbucnirea revoluției islamice, din 1979, și de la instaurarea regimului ayatollahilor. 

„Abominabil”: povestea din culise a pariorilor de pe Polymarket care mizează milioane pe război

O investigație a The Guardian arată cum piața de predicții poate influența știrile – și cum decide ea „adevărul”.

Iranul nu poate deschide Strâmtoarea Ormuz pentru că armata n-a ținut evidența: „Nimeni nu știe unde sunt minele"

Teheranul nu a reușit să permită un trafic maritim intens prin Strâmtoarea Hormuz deoarece nu poate localiza toate minele plasate în zonă și nu are capacitatea de a le îndepărta.

Recomandări
Sfânta Lumină a ajuns în România, cu o cursă specială. Va fi distribuită în toată țara până la Înviere

După cel mai lung şi mai aspru dintre posturi, s-a împlinit şi anul acesta una dintre marile minuni ale ortodoxiei. Lumina atât de aşteptată de credincioşi s-a pogorât în Sfântul Mormânt şi a ajuns şi în ţara noastră cu o cursă specială, de la Ierusalim.

Negocierile de pace directe între SUA și Iran, în Pakistan. Concesiile cerute de Teheran înaintea discuţiilor directe

O delegație americană condusă de vicepreședintele JD Vance a început sâmbătă negocierile cu Iranul în Pakistan, relatează mass-media de stat iraniană și mai multe publicații internaționale.

Românii au umplut stațiunile din Bulgaria, de Paște. „În România nu găsești așa ceva”

Peste 25.000 de români au bătut drumul până în Bulgaria pentru mirosul de mare și mesele pline. Spun că acolo găsesc prețuri și servicii mai bune decât în țară.