Statul democratic care își arestează președintele, după ce a luat o decizie care a șocat întreaga țară

Yoon Suk Yeol
Getty

O instanţă din Coreea de Sud a emis marţi un mandat de arestare pe numele preşedintelui suspendat, Yoon Suk Yeol, forţându-l să se prezinte în faţa anchetatorilor care doresc să îl interogheze pentru încercarea eşuată de a impune legea marţială.

"Mandatul de arestare şi mandatul de percheziţie împotriva preşedintelui Yoon Suk Yeol (...) au fost emise în această dimineaţă", scrie, într-un comunicat de presă, Biroul de anchetă privind corupţia personalităţilor de rang înalt, care centralizează investigaţiile, transmite AFP.

"Nu a fost stabilit un calendar pentru continuarea procedurilor", se adaugă în comunicat.

"Mandatul de arestare şi mandatul de percheziţie şi sechestru emise la cererea unei agenţii care nu are autoritate de investigare sunt ilegale şi invalide", a denunţat Yoon Kab-keun, avocatul lui Yoon, într-un comunicat de presă remis AFP.

Este pentru prima dată în istoria Coreei de Sud când un preşedinte în exerciţiu este vizat de un mandat de arestare, Yoon Suk Yeol fiind încă oficial în funcţie, în aşteptarea ca Curtea Constituţională să se pronunţe cu privire la demiterea sa, adoptată pe 14 decembrie de Adunarea Naţională. În prezent, el este suspendat din funcţie, urmând ca Curtea să confirme sau să anuleze demiterea sa până la jumătatea lunii iunie.

Citește și
ucraineni
Mărturiile dezertorilor ucraineni care își riscă viața traversând munții în România. Cine sunt „îngerii” de la graniță

Yoon Suk Yeol a luat prin surprindere Coreea de Sud pe 3 decembrie, când a proclamat legea marţială şi a trimis armata în parlament. El a fost forţat să dea înapoi înainte de zorii zilei următoare, sub presiunea deputaţilor şi a miilor de manifestanţi.

Preşedintele demis este cercetat în special pentru "rebeliune", o infracţiune teoretic pedepsită cu moartea şi i s-a interzis să părăsească ţara, potrivit Agerpres.

Fostul procuror vedetă în vârstă de 64 de ani a ignorat de trei ori citaţiile pentru a fi interogat cu privire la acţiunile sale de forţă.

Un oficial al Biroului de anchetă privind corupţia personalităţilor de rang înalt a menţionat marţi refuzurile repetate ale lui Yoon pentru a-şi justifica cererea. "Mandatul este valabil până pe 6 ianuarie (luni dimineaţa)", a spus el la o conferinţă de presă, adăugând că preşedintele demis ar putea fi dus la o secţie de poliţie sau la centrul de detenţie din Seul.

Chiar dacă s-a emis un mandat de arestare, nu este sigur că autorităţile vor putea efectiv să îl aresteze pe Yoon Suk Yeol, serviciile sale de securitate obstrucţionând deja trei percheziţii, chiar dacă exista un mandat în acest sens.

"Dar probabil că se vor coordona în avans cu echipa de anchetă pentru aplicarea" mandatului, a declarat avocatul Yun Bok-nam pentru AFP, spunând că se aşteaptă la un proces "fluid".

Garda prezidenţială a asigurat, la rândul său, că va acţiona "cu respectarea procedurilor legale", potrivit unui comunicat transmis presei locale.

La începutul după-amiezii, sute de persoane s-au adunat în faţa reşedinţei lui Yoon din centrul Seulului, majoritatea susţinători de-ai săi, care scandau: "legea marţială legală, demiterea invalidă" şi fluturau steaguri sud-coreene şi americane.

În noaptea scurtei legi marţiale, Yoon autorizase armata să deschidă focul pentru a forţa intrarea în parlament şi a-i scoate pe aleşii care se adunaseră de urgenţă, potrivit unui raport de zece pagini al Parchetului, consultat de AFP. Yoon Kab-keun, avocatul său, a criticat luni "o relatare părtinitoare care nu este în acord nici cu circumstanţele obiective, nici cu bunul simţ".

În seara loviturii de stat, Yoon Suk Yeol şi-a justificat decizia şocantă prin dorinţa de a proteja Coreea de Sud de "forţele comuniste nord-coreene" şi de a "elimina elemente ostile statului", acuzând opoziţia majoritară din parlament că blochează ţara.

Un număr suficient de deputaţi au reuşit să voteze pentru ridicarea legii marţiale şi Yoon, obligat de prevederile Constituţiei, a fost nevoit să o abroge.

Potrivit raportului procuraturii, el a discutat acest plan cu înalţi oficiali militari încă din luna martie.

Din 3 decembrie, Coreea de Sud este cufundată într-un haos politic care a continuat cu demiterea vineri de către Adunare a preşedintelui interimar, Han Duck-soo, acuzat că a obstrucţionat anchetele împotriva lui Yoon Suk Yeol. O altă premieră în istoria Coreei de Sud.

Ministrul de Finanţe Choi Sang-mok, care a preluat funcţia de preşedinte interimar, s-a confruntat rapid cu o catastrofă, prăbuşirea duminică a unui avion în Muan (sud-vest), accident în care şi-au pierdut viaţa 179 din cei 181 de pasageri, cel mai grav accident aerian de pe teritoriul sud-coreean.

Articol recomandat de sport.ro
E gata ”colosul” de 23.000.000€ din România! Imagini spectaculoase
E gata ”colosul” de 23.000.000€ din România! Imagini spectaculoase
Citește și...
Mărturiile dezertorilor ucraineni care își riscă viața traversând munții în România. Cine sunt „îngerii” de la graniță
Mărturiile dezertorilor ucraineni care își riscă viața traversând munții în România. Cine sunt „îngerii” de la graniță

După aproape patru ani de război, Ucraina se confruntă cu o criză de personal, încercând să mențină o linie de front de peste 1.000 km în fața trupelor rusești.

SUA triplează bonusul pentru migranţii care aleg să plece de bunăvoie. Câți bani vor primi
SUA triplează bonusul pentru migranţii care aleg să plece de bunăvoie. Câți bani vor primi

Guvernul SUA a triplat stimulentul financiar acordat migranților ilegali care aleg să părăsească benevol țara înainte de 31 decembrie, a anunțat luni Departamentul pentru Securitate Internă (DHS), care va achita și zborurile lor de întoarcere.

Italia a amendat Ryanair cu peste 255 de milioane de euro pentru că ar fi blocat accesul agenţiilor de voiaj
Italia a amendat Ryanair cu peste 255 de milioane de euro pentru că ar fi blocat accesul agenţiilor de voiaj

Italia a amendat Ryanair cu peste 255 de milioane de euro, cu privire la abuz de poziţie dominantă - prin împiedicarea accesului agenţiilor de voiaj la serviciile sale, relatează AFP.

Recomandări
CGMB a aprobat majorarea taxelor pentru 2026. Impozitele pe locuințe în București aproape se dublează
CGMB a aprobat majorarea taxelor pentru 2026. Impozitele pe locuințe în București aproape se dublează

Consilierii CGMB au aprobat marți proiectul de hotărâre care stabilește nivelul impozitelor și taxelor locale în București începând din 2026.

Cine a fost de vină pentru incendiul devastator de la „Ferma Dacilor”, în care au murit 8 persoane, inclusiv fiul patronului
Cine a fost de vină pentru incendiul devastator de la „Ferma Dacilor”, în care au murit 8 persoane, inclusiv fiul patronului

Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova a anunţat finalizarea cercetărilor în dosarul "Ferma Dacilor" cu privire la împrejurările în care a avut loc incendiul din data de 26 decembrie 2023, în urma căruia au decedat opt persoane.

„Reforma” de la Parlament: Deputații și-au votat singuri un buget cu 12% mai mare pentru anul viitor
„Reforma” de la Parlament: Deputații și-au votat singuri un buget cu 12% mai mare pentru anul viitor

Deputații au votat marţi în plen bugetul Camerei Deputaţilor pe anul 2026. USR a anunţat că a votat împotriva bugetului, considerând nejustificată creşterea sumelor alocate pentru anumite cheltuieli.