Asteptata cu flori si un cutit de fostul sot. Cine a salvat-o pe femeia injunghiata la aeroport, in Sibiu: "Sunt seminebun"

×
Codul embed a fost copiat

O femeie de 46 de ani, asistenta medicala, care se intorcea de la munca din Germania, a fost injunghiata de fostul sot.

Barbatul a asteptat-o cu un buchet de flori, dar si cu o arma, spun anchetatorii. Femeia a fost salvata de fata ei care este studenta la medicina si i-a acordat primul ajutor. Victima a ajuns in stare grava la spital, iar agresorul a fost incatusat.

Reporter: De ce ati facut asta?
Agresor: Pentru ca sunt nebun.
Reporter: Va pare rau?
Agresor: Imi pare rau.

Anchetatorii spun insa ca barbatul de 47 de ani nu este in evidente cu vreo boala psihica. Cel mai probabil a premeditat fapta de vreme ce avea la el arma cu care si-a atacat fosta nevasta.

Femeia, asistenta medicala, plecase sa lucreze in Germania. Miercuri, la intoarcerea acasa, fostul sot, cu care are doi copii, o fata si un baiat, a asteptat-o la aeroport tinand in maini un buchet de trandafiri dar si un cutit ascuns in buzunar.

Citește și
politisti ancheteaza o crima
Un barbat din Bacau a murit in conditii misterioase. Era in casa doar cu fratele sau, care da vina pe bautura

Venise sa o roage sa se impace. Au facut impreuna doar cativa pasi timp in care intre ei a izbucnit cearta. Atunci barbatul a atacat-o cu furie.

Reporter: Ati vrut sa reinnodati relatia cu fosta sotie?
Agresor: Am vrut, dar nu a vrut ea.
Reporter: V-ati pierdut cumpatul ?
Agresor: Sunt semi nebun

Inainte de aterizarea avionului, mai multi martori l-au vazut pe barbat asteptandu-si nelinistit victima. Un miracol a fost ca martor la scena sa fie si fiica victimei. Studenta la medicina si angajata paramedic la SMURD, fata i-a acordat mamei primul ajutor.

Taximetrist: "Eram la masina cu niste colegi si numai am auzit ca tipa fata dumneaei ca a injunghiat-o. Noroc ca era fata care era paramedic si a stiut ce sa-i faca. M-am dus si am sunat la 112 si dupa aia am tinut-o pe mama de picioare ca intrase in soc. Politistii erau aici domnule si imediat l-au arestat."

Dupa atac, barbatul s-a asezat pe o bordura si a asteptat sa-l ia politia. El si sotia lui au divortat in urma cu doi ani dar imparteau, inca, acelasi apartament, inainte ca ea sa plece la munca in Germania.  Femeia a ajuns in stare grava la spital.

Decebal Toderita, purtator de cuvant Spitalul Municipal Sibiu: “A fost diagnosticata cu plagi multiple injunghiate in zona toracica dreapta, cu pneumotorax. In momentul de fata se afla in sala de opratie, supusa unei operatii chirurgicale."

Barbatul a fost retinut pentru tentativa de omor.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Voleibalista Rebekka Hauri, apariție într-o emisiune scandaloasă: ”Pregătiți-vă pentru dramă!”
GALERIE FOTO Voleibalista Rebekka Hauri, apariție într-o emisiune scandaloasă: ”Pregătiți-vă pentru dramă!”
Citește și...
O femeie a platit 5.000 de lire pentru uciderea sotului pe care il insela. Asasinarea trebuia sa fie
O femeie a platit 5.000 de lire pentru uciderea sotului pe care il insela. Asasinarea trebuia sa fie "in stil ISIS"

Nurten Taycur, o femeie de origine turca, in varsta de 28 de ani, a comandat asasinarea sotului sau pe care il insela. Tanara a gasit un barbat care sa comita crima pentru suma de 5.000 de lire, dar a fost prinsa pana sa isi duca planul la bun sfarsit.

Un barbat din Bacau a murit in conditii misterioase. Era in casa doar cu fratele sau, care da vina pe bautura
Un barbat din Bacau a murit in conditii misterioase. Era in casa doar cu fratele sau, care da vina pe bautura

Ancheta dificila in judetul Bacau, dupa ce un barbat de 47 de ani a fost gasit mort in casa.

Recomandări
Ministerul Justiției a început procedura de selecție a Procurorului General și a șefilor DNA și DIICOT. Care sunt criteriile
Ministerul Justiției a început procedura de selecție a Procurorului General și a șefilor DNA și DIICOT. Care sunt criteriile

Procedura de selecție a procurorilor de rang înalt, precum șeful DNA și PÎCCJ, a început la Ministerul Justiției. Propunerile de numire vor ajunge la președintele Nicușor Dan.

Jumătate din România este sub zăpadă. Mai mulți șoferi au rămas blocați în nămeți ori au derapat și s-au accidentat
Jumătate din România este sub zăpadă. Mai mulți șoferi au rămas blocați în nămeți ori au derapat și s-au accidentat

Jumătate de țară este sub un strat semnificativ de zăpadă. În multe zone, drumurile sunt curățate inutil, pentru că viscolul aduce zăpada la loc.

Planul „bine gândit” al SUA pentru viitorul Venezuelei. Cele trei etape fixate pentru ca țara „să nu alunece în haos”
Planul „bine gândit” al SUA pentru viitorul Venezuelei. Cele trei etape fixate pentru ca țara „să nu alunece în haos”

Ministerul de Externe chinez a acuzat Statele Unite de încălcare serioasă a dreptului internațional, după ce a confiscat două petroliere legate de Venezuela.