Sarah Palin, noul presedinte al SUA

60246859

resedintele Barack Obama va iesi in fata sustinatorilor sai in sala de festivitati a hotelului Hilton din Chicago si isi va recunoaste infrangerea in alegerile pentru reinnoirea mandatului din 2012.

Nu va speriati... inca; este  vorba despre unul dintre scenariile imaginate de Financial Times:

Noul presedinte al SUA, Sarah Palin, va incepe sa primeasca telefoane cu urari la inceput de mandat de la liderii mondiali. Primii o vor felicita pentru alegerea in functie presedintele Rusiei, Vladimir Putin, si cel al Israelului, Avigdor Lieberman.

In 2010 Vladimir Putin se va instala la Kremlin. De altfel, situatia economica precara din Rusia va determina mass-media sa ceara revenirea unui lider puternic ca sef de stat. Medvedev va intelege semnalul si ii va ceda locul lui Putin.

In 2011, ca urmare a revoltelor, vor cadea guvernele din Georgia si Ucraina. Rusia va fi banuita de implicarea in aceste revolte, iar americanii si europenii vor protesta fata de atitudinea Rusiei. Anul acesta va cadea guvernul condus de cancelarul Angela Merkel, iar tara va intra intr-o perioada de instabilitate.

In Marea Britanie prim-ministru va deveni conservatorul David Cameron, care insa va avea parte numai de ghinioane. Sarzkozy insa o va duce foarte bine si va deveni o adevarata putere in Europa.

 Cea mai grea lovitura ii va fi aplicata carierei de presedinte a lui Obama de testarea cu succes a armei nucleare de catre Iran, in 2011. Republicanii vor reusi sa-i convinga pe americani ca Obama a fost prostit de Iran si a devenit al doilea Jimmy Carter.

Sursa foto: Financial Times

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Citește și...
O țară din Europa vizitată de mulți români ar putea să-și închidă terasele în timpul valurilor de căldură extreme

Spania se confruntă cu valuri de căldură extreme, astfel că sindicatele din industria ospitalității au cerut măsuri sporite de protecție pentru lucrători. Aceasta înseamnă că unele localuri ar putea suspenda activitatea pe terase.


Discuția purtată de Donald Trump cu regele Charles pe peluza Casei Albe a fost descifrată. Două subiecte majore au existat

„Americanii nu au prieteni mai apropiați decât britanicii. Legătura unică este esența relației noastre speciale”, a spus Donald Trump, după ce regele Charles și regina Camila au fost primiți cu toate onorurile militare la Casa Albă. 

UE împarte bugetul pe următorii șapte ani. România ar putea primi peste 60 de miliarde de euro

Uniunea Europeană începe să își împartă banii pentru următorii șapte ani pentru fermieri, autostrăzi, apărare sau securitate.

Recomandări
Prima reacție a lui Nicușor Dan după ce PSD și AUR și-au depus moțiunea împotriva Guvernului Bolojan

Nicușor Dan a reacționat după ce PSD și AUR au depus moțiunea de cenzură împotriva guvernului Bolojan la Parlament. Președintele a declarat după Summitul Iniţiativei celor Trei Mări că acesta „era unul din scenariile la care ne aşteptam”.

Ce s-a întâmplat cu finanțele statului în cele trei luni fără buget. Concluziile Ministerului de Finanțe

Ministerul Finanțelor a prezentat execuția bugetară pentru primele trei luni din 2026, perioadă în care statul român a funcționat, în mare parte, fără un buget de stat adoptat în Parlament. 

UE împarte bugetul pe următorii șapte ani. România ar putea primi peste 60 de miliarde de euro

Uniunea Europeană începe să își împartă banii pentru următorii șapte ani pentru fermieri, autostrăzi, apărare sau securitate.