Portretul româncei care a devenit ministru în Franța. "Încă sunt cu inima împărţită"

×
Publicitate

Surpriza zilei vine din Franţa, unde ministru al Sporturilor a fost numită Roxana Mărăcineanu, fosta înotătoare franceză de origine română, în vârstă de 43 de ani.

Campioană mondială la natație, în 1998, stabilită în Franţa, din 1984, Roxana spune că este pe de-a întregul, şi românca şi franţuzoaică.

Vestea numirii Roxanei Mărăcineau în funcţia de ministru al Sportului a fost anunţată după plecarea neaşteptată din fruntea ministerului a Laurei Flessel, şi ea o fostă campioană olimpică a Franţei, la scrimă.

Demisia ei, din motive personale, este văzută ca o lovitură pentru preşedintele Emmanuel Macron, după ce şi ministrul mediului a renunţat la post.

Născută pe 7 mai 1975 în România, Roxana a ajuns în Franţa la sfârşitul anului 1984, împreună cu părinţii şi fratele ei. Au cerut azil politic, după cum a povestit Roxana într-un interviu pentru presa franceză.

Citește și
Alegeri în Danemarca. Social-democraţii se îndreaptă spre cel mai slab rezultat de după al Doilea Război Mondial
Alegeri în Danemarca. Social-democraţii se îndreaptă spre cel mai slab rezultat de după al Doilea Război Mondial

Ea îşi aminteşte că în primele nopţi au dormit în maşina lor, un Renault 16, pentru că nu puteau să meargă la hotel şi nu cunoşteau pe nimeni la Paris. Dar au pornit cu încredere în această aventură.

Roxana s-a remarcat prin talentul la înot, iar peste ani, în 1998, avea să fie prima reprezentantă a Franței care a devenit campioană mondială la natație. Doi ani mai târziu, a câștigat medalia de argint la Olimpiada de la Sydney, înainte să-și încheie cariera sportivă, în 2004. A devenit apoi consultantă pentru radioul şi televiziunea franceză.

Câţiva ani mai târziu a făcut şi primii paşi în politică. În 2010, a fost aleasă consilier regional în Île-de-France, pe o listă afiliată Partidului Socialist. În paginile cotidianului Le Parisien, explică faptul că a intrat cu reticenţă în politică:

Roxana Mărăcineanu: 'Am primit deja numeroase solicitări pe tot parcursul carierei mele, mai ales din partea dreptei. Am refuzat mereu. Nu doream să fiu o mascotă care să fie scoasă în faţă. Este extrem de dezagreabil".

Rugată să-şi explice ataşamentul faţă de stânga, povestea :

Roxana Mărăcineanu: "Din România am ajuns în Franţa la 9 ani. Statul ne-a ajutat, ne-a primit, nu ne-a trimis înapoi într-un charter. Am dublă cetăţenie şi încă sunt cu inima împărţită."

Roxana este căsătorită cu jurnalistul Franck Ballanger şi au împreună trei copii: Nina, de 9 ani, Cleo de 7 şi Kimi, de 2 ani.

În funcţia de ministru al Sportului va avea o misiune importantă: pregătirea Jocurilor Olimpice din 2024, care vor fi găzduite de Franţa. Guvernul a promis să investească 1 miliard de euro în infrastructură, pentru această competiţie, însă în lumea sportului exista temeri legate de finanţarea proiectelor.

 

Articol recomandat de sport.ro
Halep, mesaj pentru cei doi bărbați care i-au marcat viața: „Suflete minunate!“
Halep, mesaj pentru cei doi bărbați care i-au marcat viața: „Suflete minunate!“
Citește și...
Alegeri în Danemarca. Social-democraţii se îndreaptă spre cel mai slab rezultat de după al Doilea Război Mondial
Alegeri în Danemarca. Social-democraţii se îndreaptă spre cel mai slab rezultat de după al Doilea Război Mondial

Danezii se prezintă marţi, 24 martie, la urne, într-un scrutin parlamentar anticipat care ar putea să-i asigure prim-ministrului Mette Frederiksen un al treilea mandat, graţie poziţiei sale ferme împotriva preşedintelui Donald Trump pe tema Groenlandei.

Bill Cosby, obligat să plătească 19 milioane de dolari unei femei. Comediantul ar fi agresat-o în urmă cu 54 de ani
Bill Cosby, obligat să plătească 19 milioane de dolari unei femei. Comediantul ar fi agresat-o în urmă cu 54 de ani

O instanţă din California l-a obligat luni pe Bill Cosby, fosta vedetă de televiziune căzută în dizgraţie, să plătească daune de peste 19 milioane de dolari unei femei, după ce aceasta l-a acuzat de agresiune sexuală, transmite AFP.

Maria Zaharova sare pentru Viktor Orban: „Ungaria apără interesele poporului său, nu directivele nimănui”
Maria Zaharova sare pentru Viktor Orban: „Ungaria apără interesele poporului său, nu directivele nimănui”

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova, a apărat marți guvernul premierului ungar Viktor Orban, în contextul unor presupuse scurgeri de informații care îl implică pe ministrul de externe Peter Szijjarto.

Recomandări
Fabrică de bani descoperită în Suceava. Trei români și un italian au falsificat 1,2  milioane de euro
Fabrică de bani descoperită în Suceava. Trei români și un italian au falsificat 1,2 milioane de euro

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Iași, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Iași, au descoperit marți, 24 martie 2026, o fabrică de bani falși în județul Suceava. 

Australia și Uniunea Europeană au semnat un amplu acord de liber schimb. Ce alimente vor fi scutite de taxe vamale
Australia și Uniunea Europeană au semnat un amplu acord de liber schimb. Ce alimente vor fi scutite de taxe vamale

Australia şi Uniunea Europeană au semnat marţi, la Canberra, un acord amplu de liber schimb, încheiat după ani de negocieri, pentru stimularea comerţului bilateral, în ciuda protestelor fermierilor europeni, relatează AFP şi Reuters. 

Care ar putea fi efectele limitării marjelor la carburanți. Experți: Plafonarea crește riscul de penurie și reduce oferta
Care ar putea fi efectele limitării marjelor la carburanți. Experți: Plafonarea crește riscul de penurie și reduce oferta

Plafonarea marjelor la carburanţi, pregătită de Guvern prin ordonanţă de urgenţă, riscă să reducă oferta şi să creeze penurie, avertizează experţii din energie, care susţin că măsura ar putea descuraja importurile.