Peste 76.000 de persoane au semnat o petiţie ca Jeff Bezos să nu se mai întoarcă pe Pământ

62195730
Getty

Peste 76.000 de persoane au semnat o petiţie pe platforma Change.org în care cer ca omul cel mai bogat al Planetei, Jeff Bezos, care în iunie va călători în spaţiu, să rămână acolo pentru totdeauna, relatează marţi agenţia EFE.

''Nu-i permiteţi lui Jeff Bezos să revină pe Pământ'' - este titlul petiţiei iniţiate cu două săptămâni în urmă de Ric G., care-şi propune să strângă 150.000 de semnături şi să o plaseze printre cele mai populare petiţii de pe Change.org.

Unii dintre semnatari, printre ei şi foşti angajaţi ai companiei Amazon, au postat comentarii nu tocmai favorabile miliardarului fondator al acestei societăţi de comerţ online cu amănuntul. Potrivit revistei Forbes, averea lui Bezos depăşeşte 200 de miliarde de dolari, cea mai mare din lume.

''Miliardarii nu ar trebui să existe nici pe Pământ şi nici în spaţiu. Cei care optează pentru a doua variantă, ar trebui să rămână acolo'', scrie un semnatar al petiţiei, potrivti Agerpres.

''Dacă poate fi trimis un miliardar pe Marte, de ce nu pleacă toţi acolo ?'', ''Pământul va fi un loc mai bun fără ei'' sau ''Te rog, rachetă, să nu funcţionezi bine'', se regăsesc printre alte comentarii.

Jeff Bezos a anunţat la începutul acestei luni că pe 20 iulie va participa la primul zbor de turism spaţial al societăţii sale de explorare Blue Origin.

Capsula rachetei New Shepard, dotată cu opt hublouri, poate găzdui cel mult şase persoane. Împreună cu Bezos vor călători fratele său, Mark, şi încă două persoane, dintre care una şi-a câştigat locul după ce a plătit 28 de milioane de dolari în urma unei licitaţii.

Să vezi Pământul din spaţiu ''te schimbă şi îţi schimbă relaţia cu Planeta şi cu umanitatea'', spune miliardarul despre această aventură la care a visat de când era mic copil.

El a anunţat pe 26 mai că va părăsi postul de şef al Amazon pe 5 iulie şi îşi va dedica mai departe timpul iniţiativelor filantropice şi gestionării celorlalte companii ale sale, Blue Origin şi cotidianul The Washington Post.

Cât despre cei 28 de milioane de dolari cu care a vândut un loc în călătoria sa spaţială unei persoane a cărei identitate încă nu este cunoscută, Bezos a promis că aceşti bani vor fi donaţi fundaţiei Club pentru Viitor, care aparţine companiei Blue Origin şi a cărei activitate este dedicată încurajării tinerilor să urmeze profesii ştiinţifice.

Articol recomandat de sport.ro
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Citește și...
Iranul, ironii la adresa UE după apelul pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz: „Tranzitul necondiționat” nu mai este posibil

Guvernul iranian a ironizat apelurile lansate de șefa diplomației europene, Kaja Kallas, privind redeschiderea Strâmtorii Ormuz și respectarea dreptului internațional.

China ia notițe despre punctele forte și slăbiciunile SUA în războiul din Iran. ”Nu a mai simțit gustul sângelui din 1979”

China contabilizează punctele forte și slăbiciunile SUA în războiul din Orientul Mijlociu și ia astfel lecții de strategie militară pentru campania sa privind Taiwanul. 

O delegație SUA va merge în Pakistan pentru negocieri cu Iranul. Amenințarea făcută de Donald Trump

Preşedintele american Donald Trump a anunţat duminică că reprezentanţi ai Statelor Unite urmează să se deplaseze la Islamabad, în Pakistan, pentru negocieri cu Iranul.

Recomandări
AMR 1 zi până când PSD ar putea arunca România în criză politică. Toate semnalele duc spre un vot pentru abandonarea corabiei

O zi a mai rămas până la referendumul intern din PSD. Social-democrații anunță că îi vor retrage sprijinul politic premierului Ilie Bolojan. Între timp, filiala partidului din Sectorul 4 a organizat o conferință de presă. 

Iranul a închis din nou Strâmtoarea Ormuz și amenință că orice navă „va fi luată drept țintă”. Replica lui Trump

Iran a închis din nou duminică Strâmtoarea strategică Ormuz drept represalii la continuarea blocadei porturilor sale de către SUA, cu trei zile înainte de expirarea armistițiului între cele două țări.

Alegeri în Bulgaria 2026. Mobilizare mai mare la urne față de scrutinul precedent

În Bulgaria sunt alegeri, duminică (19 aprilie), pentru alegerea membrilor Parlamentului. Favorit în sondaje este fostul președinte Rumen Radev.