Mesajul codificat transmis de un pilot care a pus pe jar autoritățile germane

61942107
iStock

Un pilot al unui zbor britanic a alertat autoritățile după ce a transmis un mesaj codificat controlorului de trafic aerian, iar oficialii au crezut că hackerii au preluat controlul asupra aeronavei.

Identitatea pilotului nu a fost dezvăluită. La bordul avionului, cu destinația Aberdeen-Frankfurt, se aflau 43 de pasageri și echipajul de zbor, scrie Mirror.

Se pare că pilotul putea doar să trimită mesaje controlorului de trafic aerian, fără să poată răspunde la mesajele primite.

Piloții aeronavei, un Embraer ERJ-190, au detectat problema atunci când s-a apropiat de destinație.

Încercarea aviatorilor de a restabili comunicațiile au fost în zadar, iar la un moment dat au introdus un cod folosit doar atunci când hackerii au preluat controlul asupra aeronavei.

Autoritățile germane, dar și agenții federali s-au mobilizat pentru a rezolva siuația. În momentul în care Forțele Aeriene Germane se pregăteau să intercepteze aeronava, piloții au reușit să informeze turnul de control și să le explice greșeala comisă.

„Piloții au întâmpinat probleme la bordul aeronavei, după ce sistemul radio a cedat. Avionul a aterizat în siguranță în Frankfurt”, a declarat purtătorul de cuvânt al companiei Lufthansa, Joerg Waber

Articol recomandat de sport.ro
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Citește și...
Donald Trump, mesaj către Putin: „Este timpul ca acest război să se încheie. Cred că este pregătit să ajungă la un acord”

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, susține că liderul rus Vladimir Putin este pregătit să negocieze un acord pentru încheierea războiului din Ucraina și afirmă că un astfel de pas ar putea avea loc în curând.

Agenții ICE au primit ordin să suspende majoritatea controalelor rutiere din SUA, după ce doi migranți au fost uciși

Agenții Serviciului pentru Imigrare și Control Vamal din Statele Unite, cunoscut sub numele de ICE, au primit ordin să suspende majoritatea controalelor rutiere.

Un tren din Germania a făcut o oprire neprogramată după ce a rămas fără hârtie igienică

Un tren de lungă distanță din Germania a făcut o oprire neprogramată într-o gară, în weekend, după ce a rămas fără hârtie igienică.

Recomandări
Cum au acționat suspecții care au produs frauda de proporții în sistemul de pensii publice

Fraudă de proporții, făcută în sistemul de pensii publice. Procurorii DIICOT au descoperit că 860 de persoane din București și din șapte județe au beneficiat cel puțin cinci ani de pensii obținute cu acte false. 

Sistemele Agenției Naționale de Cadastru sunt blocate după un atac cibernetic. Atacul vine într-un moment delicat

Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară a fost ținta unui atac cibernetic, care a blocat sistemele instituției și a provocat cea mai amplă întrerupere tehnică din istoria sa.

„Legile PNRR” se amână pentru finalul lunii iulie. România riscă să piardă sute de milioane de euro

Parlamentarii își pot vedea liniștiți de vacanță. Deși, inițial, ar fi urmat să fie chemați la muncă pentru a vota legile care țin de îndeplinirea jaloanelor din PNRR, situația se amână pentru finalul lunii sau chiar începutul lui august.