Marile puteri arabe refuză să accepte propunerea lui Donald Trump de mutare definitivă a palestinienilor din Fâșia Gaza

Puternice națiuni arabe au respins, sâmbătă, sugestia președintelui american Donald Trump de relocare a palestinienilor din Gaza în țările vecine Egipt și Iordania.
Potrivit Time, Egiptul, Iordania, Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite, Qatar, Autoritatea Palestiniană și Liga Arabă au emis o declarație comună prin care resping orice plan de mutare a palestinienilor din teritoriile lor din Gaza și Cisiordania ocupată.
Trump a lansat această idee luna trecută, afirmând că îi va îndemna pe liderii Iordaniei și Egiptului să primească populația din Gaza, acum în mare parte fără adăpost, astfel încât "să curățăm totul". El a adăugat că reinstalarea majorității celor 2,3 milioane de locuitori din Gaza ar putea fi temporară sau pe termen lung.
Unii oficiali israelieni au evocat ideea transferului la începutul războiului.
"Este literalmente un loc demolat în acest moment", a spus Trump, referindu-se la vasta distrugere cauzată de războiul de 15 luni al Israelului cu Hamas, acum întrerupt de o încetare fragilă a focului.
Comunicatul arabilor a avertizat că astfel de planuri "amenință stabilitatea regiunii, riscă extinderea conflictului și subminează perspectivele de pace și coexistență între popoarele sale”.
Declarația a fost emisă în urma unei reuniuni la Cairo a diplomaților de rang înalt din Egipt, Iordania, Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite și Qatar, precum și a lui Hussein al-Sheikh, un înalt oficial palestinian care servește drept principala legătură cu Israelul, și a șefului Ligii Arabe, Ahmed Aboul-Gheit.
Aceștia au precizat că așteaptă cu nerăbdare să colaboreze cu administrația Trump pentru "a obține o pace justă și cuprinzătoare în Orientul Mijlociu, bazată pe soluția celor două state".
Ei au solicitat comunității internaționale să ajute la "planificarea și punerea în aplicare" a unui plan cuprinzător de reconstrucție pentru Gaza, pentru a se asigura că palestinienii rămân pe pământul lor.
Președintele egiptean Abdel Fattah el-Sissi a respins sugestia lui Trump într-o conferință de presă săptămâna trecută, afirmând că transferul palestinienilor "nu poate fi tolerat sau permis niciodată".
"Soluția la această problemă este soluția celor două state. Este vorba de crearea unui stat palestinian", a spus el. "Soluția nu este de a îndepărta poporul palestinian de la locul său. Nu."
Ministrul de externe al Iordaniei, Ayman Safadi, a declarat, de asemenea, că opoziția țării sale față de ideea lui Trump a fost "fermă și de neclintit."
Egiptul și Iordania, împreună cu palestinienii, se tem că Israelul nu le va permite niciodată să se întoarcă în Gaza după ce au plecat.
Egiptul și Iordania se tem, de asemenea, de impactul pe care un astfel de aflux de refugiați l-ar avea asupra economiilor lor în dificultate, precum și asupra stabilității guvernelor lor.
Iordania găzduiește deja peste 2 milioane de palestinieni.
Egiptul a avertizat cu privire la implicațiile asupra securității ale transferului unui număr mare de palestinieni în peninsula egipteană Sinai, care se învecinează cu Gaza.
Ambele țări au fost primele care au făcut pace cu Israelul, dar sprijină crearea unui stat palestinian în Cisiordania ocupată, Gaza și Ierusalimul de Est, teritorii pe care Israelul le-a cucerit în războiul din Orientul Mijlociu din 1967.