Marea Britanie a semnat cu Japonia primul mare acord comercial post-Brexit

62154541
Twitter

Marea Britanie şi Japonia au semnat vineri, la Tokyo, un acord comercial bilateral, primul mare tratat de acest fel post-Brexit pentru Londra, într-un moment în care aceasta poartă negocieri dificile cu Uniunea Europeană, transmit AFP şi Reuters.

Acordul, anunţat la 11 septembrie de guvernul britanic, reproduce în mare parte tratatul UE-Japonia existent, care nu i se va mai aplica Regatului Unit începând de la 1 ianuarie.

Textul a fost prezentat de Londra drept un mijloc de a creşte schimburile comerciale cu Japonia cu 15,2 miliarde de lire sterline (16,8 miliarde de euro).

El va intra în vigoare la 1 ianuarie 2021, pentru a coincide cu încheierea perioadei de tranziţie convenite cu Uniunii Europene după ieşirea oficială din blocul comunitar (31 ianuarie 2020).

Potrivit Londrei, acordul le va permite firmelor britanice să evite taxele vamale la 99% din exporturile lor către Japonia.

Principalele beneficiare vor fi industria, sectoarele agroalimentar şi tehnologic.

Acordul a fost semnat, în cursul unei scurte ceremonii la Tokyo, în prezenţa ministrului britanic pentru comerţul internaţional, Liz Truss, şi a şefului diplomaţiei nipone, Toshimitsu Motegi.

'Acesta este primul acord de liber schimb de când Regatul Unit a redevenit o naţiune independentă pe plan comercial', a declarat Liz Truss.

Textul mai trebuie ratificat de parlamentul japonez până la sfârşitul anului pentru a intra în vigoare.

Anul trecut, schimburile comerciale bilaterale au reprezentat peste 30 miliarde de lire sterline, potrivit guvernului britanic, o cifră mult sub nivelul comerţului dintre Londra şi UE (aproape 700 miliarde de lire în 2019).

Într-un comunicat publicat înaintea semnării, Londra a ţinut să sublinieze, în mod evident din raţiuni de politică internă, avantajele acordului cu Tokyo, 'croite pentru cetăţenii şi oamenii de afaceri britanici', în raport cu aranjamentele din trecut cu UE. Totodată, el securizează câştiguri majore 'care ar fi fost imposibile în condiţiile apartenenţei la UE', a mai insistat Londra. În fine, acordul deschide calea pentru 'relaţii mai strânse' cu cele 11 state semnatare ale tratatului comercial transpacific (CPTPP), din care, pe lângă Japonia, mai fac parte Canada, Australia, Brunei, Chile, Malaezia, Mexic, Noua Zeelandă, Peru, Singapore şi Vietnam.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Antrenoarea cu apariții seducătoare în online și-a pierdut locul de muncă: ”Am plâns mult în ultimele două săptămâni”
FOTO Antrenoarea cu apariții seducătoare în online și-a pierdut locul de muncă: ”Am plâns mult în ultimele două săptămâni”
Citește și...
Vladimir Putin l-a felicitat pe Trump cu ocazia Zilei Independenței SUA. Mesajul transmis de liderul de la Kremlin

Preşedintele rus Vladimir Putin l-a felicitat sâmbătă pe omologul său american, Donald Trump, cu ocazia celei de-a 250-a aniversări a Zilei Independenţei Statelor Unite, informează EFE.

Donald Trump a grațiat ”șase persoane care au fost persecutate de administrația Biden pentru că și-au «reparat mașina»”

Președintele Donald Trump a grațiat vineri 11 persoane, printre care și nouă persoane identificate de Casa Albă ca fiind implicate în ajutarea unor persoane să ocolească sistemele de control al emisiilor de la vehicule.

Donald Trump a recunoscut că ar putea deveni cel mai corpolent președinte din istoria SUA: ”Trebuie să fiu atent”

Președintele Donald Trump, în vârstă de 80 de ani, a dezvăluit singurul record prezidențial pe care spune că încearcă să nu-l depășească: acela de a deveni cel mai greu comandant suprem din istoria Statelor Unite.

Recomandări
Ploi torențiale, vijelii și grindină. ANM a emis un nou cod galben de vreme rea pentru Capitală și alte șapte județe

Administrația Națională de Meteorologie a emis, sâmbătă, două atenționări cod galben de vreme severă, valabile în mai multe regiuni ale țării. Meteorologii anunță intensificări ale vântului, vijelii, ploi torențiale și grindină de mici dimensiuni.

LIVE: Au început funeraliile lui Ali Khamenei. Până la 20 de milioane de oameni, așteptați la omagiul fostului lider iranian

Sâmbătă, 04 iulie, este prima zi a funeraliilor care vor dura mai multe zile, dedicate fostului Lider Suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei. Acesta a fost ucis într-un atac aerian, la începutul războiului din Iran.

Rusia afirmă că a cucerit oraşul strategic Kostiantinivka din Ucraina. Kievul: ”Sunt noi afirmaţii false"

Kremlinul a revendicat vineri cucerirea de către armata rusă a oraşului Kostiantînivka din estul Ucrainei, o poziţie fortificată a forţelor Kievului situată pe drumul care duce spre ultimele oraşe mari din Donbas.