Cu mii de morți pe zi, India a oprit imunizarea tinerilor pentru că a rămas fără vaccinuri anti-Covid

62191565
Getty

Mai multe state din India au oprit procesul de vaccinare anti-COVID19 pentru persoanele din grupa de vârstă 18-44 de ani din cauza lipsei vaccinurilor, au confirmat duminică oficiali regionali.

 

Statele în care vaccinările pentru această grupă de vârstă au fost oprite sunt Chhattisgarh, Delhi, Karnakata, Maharashtra şi Rajasthan - printre cele mai afectate de cel de-al doilea val de pandemie de coronavirus din ţară.

India a raportat peste 300.000 de noi infectări şi 3.000 până la 4.000 de decese zilnice de la mijlocul lunii aprilie. Experţii susţin însă că cifrele reale sunt probabil mult mai mari.

Cazurile zilnice au scăzut în ultima săptămână, însă numărul deceselor rămâne ridicat. În ultimele 24 de ore au fost raportate 240.842 de noi infectări şi 3.741 de decese, conform datelor raportate de Ministerul Sănătăţii.

Persoanele în vârstă de 45 de ani şi peste se confruntă cu dificultăţi în obţinerea celei de-a doua doze în mai multe regiuni.

 

Guvernul spune că 2 miliarde de doze vor fi disponibile din iunie

 

Multe centre de vaccinare rămân închise în oraşe precum New Delhi, Mumbai şi Pune, acestea anunţând că stocurile de vaccinuri s-au epuizat.

Numărul de vaccinuri administrate zilnic a scăzut în ultima lună de la 3,2 milioane de doze pe 26 aprilie la 2,4 milioane pe
11 mai şi la 1,5 milioane sâmbătă, potrivit datelor guvernamentale.

Reprezentanţii guvernului federal au afirmat că lipsa vaccinurilor este temporară şi că vor exista circa 2 miliarde de doze de vaccinuri disponibile între iunie şi decembrie.

Cu toate acestea, experţii au pus la îndoială estimările, subliniind că patru dintre vaccinurile pe care guvernul îşi bazează proiecţiile sunt încă în etapa de studii clinice.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Șeful AstraZeneca a recunoscut oficial că Marea Britanie a avut acces prioritar la vaccin

Pascal Soriot, șeful AstraZeneca, a admis pentru prima dată că Marea Britanie a avut acces prioritar la acest vaccin împotriva Covid-19 față de restul lumii și apără în același timp produsul față de criticii și detractorii săi, spunând că ”are viitor”.

O prezentatoare BBC a murit fulgerător la doar 44 de ani. Mesajul postului britanic

O prezentatoare la BBC, Lisa Shaw, a murit la 44 de ani, după o boală care a evoluat rapid.

O româncă, fostă dansatoare, a sedus și stors de bani un italian de 80 de ani. Cum l-a păcălit

O româncă din Italia, fostă dansatoare într-un club de noapte din Asiagoa, a ajuns în vizorul autorităților din Peninsulă. Femeia este acuzată că a sedus și a înșelat bărbați necăsătoriți, mai ales bătrâni.

Recomandări
Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. FOTO: Cum arată noul centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.