Gestul superb al unui veteran de razboi, chiar de Ziua Americii. Indemnarea cu care a salvat un vultur plesuv

vultur

Aceasta este dovada ca indemanarea nu se pierde odata cu iesirea din armata. Un veteran american a eliberat un vultur care a ramas prins intr-un copac. Barbatul a tras 150 de focuri de arma, pana a rupt sfoara in care se incurcase pasarea.

Jason si Jackie Gervais Galvin, doi soti din Rush City, Minnesota, au zarit in apropierea casei un vultur plesuv, care ramasese captiv intr-un copac. Nu se stie din ce motiv pasarea si-a prins ghearele intr-o sfoara groasa de 10 centimetri si atarna cu capul in jos, la o inaltime de 23 de metri.

Oamenii au chemat initial politia si pompierii, dar din cauza inaltimii la care se afla autoritatile au renuntat la misiune si au declarat animalul o "pierdere", potrivit The Guardian.

Citește și
drone animale
Drona "atacata" in aer de un vultur care a crezut ca-si face rost de urmatoarea masa. VIDEO

Dupa doua zile Jason, fost soldat in armata americana, a decis sa rezolve singur problema, asa ca a imprumutat o arma si a tras 150 de focuri pana a reusit sa rupa sfoara, fara sa accidenteze pasarea. Inainte de a incepe a cerut acordul Departamentului pentru Resurse Naturale. Jackie si Jason au infasurat vulturul intr-o patura si l-au dus la veterinar. Ei spera ca in scurt timp sa isi revina si sa ii dea drumul in salbaticie.

"L-am botezat Freedom. A fost un weekend potrivit pentru aceasta intamplare, fiind si 4 iulie. Nu puteam sa il lasam acolo." a declarat cuplul.

Jackie a postat intreaga intamplare pe Facebook, alaturi de mai multe fotografii. Vulturul plesuv este simbolul Statelor Unite, apare pe stema, iar la sfarsitul secolului XX ajunsese pe lista speciilor aflate pe cale de disparitie.

 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Soarta vulturului acuzat de libanezi ca este spionul Israelului. Biolog:
Soarta vulturului acuzat de libanezi ca este spionul Israelului. Biolog: "O fi spionat niste capre, nimic mai mult"

Un vultur israelian s-a intors teafar acasa dupa ce a fost capturat in Liban, unde era acuzat de spionaj. "Castile albastre" ale ONU au fost mediatori intre cele doua tari care tehnic se afla inca in stare de razboi.

Drona
Drona "atacata" in aer de un vultur care a crezut ca-si face rost de urmatoarea masa. VIDEO

Dronele sunt tot mai populare printre oameni, insa animalele nu se arata prea incantate de ele. Necuvantatoarele nu rateaza nicio ocazie sa atace aparatele zburatoare, luandu-le probabil drept niste pasari mai ciudate.

Cum arata Dubaiul prin ochii unui vultur imperial. Imagini surprinse de o camera montata pe spatele pasarii
Cum arata Dubaiul prin ochii unui vultur imperial. Imagini surprinse de o camera montata pe spatele pasarii

Un vultur imperial, cu o camera instalata pe spate, a aratat intregii lumi cum arata Dubaiul prin ochii lui.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.